فرار از خانه و طلاق روی میز معاونت زنان

فرار از خانه و طلاق روی میز معاونت زنان به گزارش جوان بین معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به اینکه بررسی صدمه های متوجه زنان در دستور کار معاونت امور زنان قرار دارد، اظهار داشت: همچون این صدمه ها اعتیاد، خودکشی، فرار از خانه و طلاق است که مشخصا مورد توجه ما است. برای طلاق برنامه مدونی داریم که در مورد اعتبارات آن هم صحبت کرده ایم. این اعتبارات برای سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته می شود و برنامه ما این است که «مشاوره خانواده» از آغاز زندگی زوجین تا چهار سال اول زندگی که طبق آمار اغلب طلاقها در این سالها رخ می دهد، برای زوجین در نظر گرفته شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، انسیه خزعلی در نشست خبری ستاد بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر که امروز (۲۸ دی) در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، با تبریک این روز اظهار نمود: حذف معاونت امور زنان و خانواده از شورای عالی انقلاب فرهنگی در حد پیشنهاداتی است که در شورا آورده می شود اما قطعی نیست. باید منتظر نظر مقام معظم رهبری باشیم؛ بطور قطع باتوجه به شناختی که از مقام معظم رهبری داریم این اتفاق نخواهد افتاد.


معاونت زنان بدنبال تکمیل و اجرای شاخصهای «عدالت جنسیتی»

وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص شائبه های به وجود آمده در مورد عدم توجه دولت سیزدهم به اجرای عدالت جنسیتی و شاخصهای تصویب شده در این خصوص در دولت پیش، افزود: عدالت جنستی در دستور کار دولت سیزدهم و جزء قانون برنامه ششم قرار دارد. آنچه مد نظر ما هست عدالت فراگیری است که تنها معطوف به جنس زن نمی گردد بلکه شامل فرزندان و تمام اعضای خانواده می شود. درحال کار بر روی شاخصهای عدالت جنسیتی تصویب شده در دولت پیش هستیم تا این شاخص ها را کامل تر کرده و اجرایی نماییم.


رونمایی از کسب و کارهای پایدار خانواده محور در روز زن

معاون امور زنان و خانواده اضافه کرد: برنامه ما این است که محرومیت را از جامعه زنان رفع نماییم و برنامه جامع ما که در روز زن رونمایی می شود شامل توجه به توانمندسازی زنان و صدمه زدایی از جامعه زنان و خانواده آنها است. تمرکز ما روی اشتغال بانوان و بخصوص اشتغال بانوان سرپرست خانوار به صورت خاص است که کسب و کارهای پایدار خانواده محور تدوین و تکمیل شده و در روز زن رونمایی می شود.

به قول خزعلی، تلاش این معاونت در دولت سیزدهم بر آن بوده که بتواند مسائل مختلف حوزه زنان همچون ارتقاء جایگاه حقوقی زن و خانواده، کاهش صدمه های اجتماعی با تمرکز بر مناطق محروم به صورت خاص برای زنان، اشتغال فارغ التحصیلان، ارتقاء بهداشت و سلامت زنان، جذب اعتبارات بین دستگاهی برای انجام کارهای مربوطه را پیگیری کند.


اقدامات دولت سیزدهم برای زنان ورزشکار بی سابقه است

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در مورد کارهای انجام شده دولت سیزدهم برای زنان، اشاره کرد: به قول خود ورزشکاران زن، حرکتی که در دولت سیزدهم برای ورزشکاران خانم انجام شد بی سابقه در ورزش بانوان بوده اما نمی دانم چرا این حرکت های خوب دیده نمی گردد.


آزادی بانوان زندانی با جرائم غیرعمد به مناسبت روز مادر

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته مقام زن و روز مادر در ادامه درباره برنامه های هفته زن اضافه کرد: خبر خوش برای زنان را ان شاءالله رئیس جمهوری در روز زن خواهند داد، اما به مناسبت هفته و روز زن، آزادسازی بانوان زندانی جرام غیر عمد و پشتیبانی از بانوان زندانی و خانواده هایشان در دستور کار است.


بازدید از موزه ها برای زنان در روز مادر «رایگان» است


خزعلی همینطور از برنامه اهداء خون، برنامه غربالگری سلامت و تست سلامت بانوان در روز زن اطلاع داد و با اعلان اینکه بازدید از موزه ها برای زنان در روز زن مجانی خواهد بود، درباره سایر برنامه های مد نظر برای هفته زن افزود: باآنکه تعداد زندانیان زن به نسبت آقایان کم است اما در صدد آزادسازی زنان زندانی جرائم غیر عمد به مناسبت هفته و روز زن هستیم. همینطور پویش "زنان برای زنان" بعد از هفته زن برگزار می گردد که طی آن زنان خیری که می توانند زنان زندانی را آزاد کنند فعالیت خواهند کرد تا بتوانند خانواده ها و فرزندان این زنان را تحت حمایت قرار دهند.


زنان کارمند با ابلاغ وزارت کشور می توانند در روز زن «مرخصی تشویقی» بگیرند

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، خزعلی در ادامه با اشاره به پویش "حس خوب" که از جانب وزارت کشور و به مناسبت روز زن برگزار می شود، اشاره کرد: در این پویش کارمندان زن دولت با ابلاغ وزارت کشور می توانند مرخصی تشویقی گرفته تا این روز را به همراه خانواده در بوستان ها و پارک ها حضور داشته و برنامه های گوناگونی را داشته باشند و به شکلی حس خوبی را تجربه کنند.


تجلیل از بانوان خردمند در هفته بزرگداشت مقام زن

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در ادامه به تبیین برنامه های هفته بزرگداشت مقام زن پرداخت و با اعلان اینکه این هفته به نام "بانوی خردمند" نام گذاری شده است، اشاره کرد: برنامه اصلی ما برگرفته از فرمایشات آخرین دیدار رهبر معظم انقلاب با برخی پرستاران و بانوان است. حضرت زینب(س) نمونه بارزی است که می تواند عقلانیت و خرد زن را بعنوان یک قهرمان نشان دهد. رهبری تاکید داشتند همانگونه که زینب (س) نهضت تبیین را به راه انداختند؛ بانوان هم با تدبیر و خردمندی می توانند خیلی از نقشه های دشمن را خنثی کنند چونکه ما در موجی رسانه ای قرار داریم که زنان و خانواده ها را هدف گرفته و این امر وظیفه ما را سنگین تر می کند.

به گفته ی ایشان، در هفته بزرگداشت مقام زن قرار بر این است که از بانوان "خردمند" تجلیل به عمل آید و بانوان برای ارتقای بانوان در جنبه های مختلف کار کنند چونکه حفظ کرامت و منزلت زنان در جامعه مورد تاکید رهبری است.
خزعلی در ادامه درباره برنامه های هفته بزرگداشت مقام زن توضیح داد: در نماز جمعه پیش رو نخستین برنامه ما در این خصوص انجام می شود. همینطور در روز شنبه برنامه میثاق با امام راحل، بازدید از بیمارستان خاص بانوان و تقدیر از پرستاران که پیشگامان مدافعان سلامت هستند و طی این دو سال پاندمی کووید ۱۹ مدیون آنها هستیم را در برنامه خواهیم داشت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره برنامه ویژه روز زن و ولادت حضرت فاطمه(س) در روز یکشنبه، اضافه کرد: برنامه ما روز ولادت حضرت فاطمه (س) هم در محل اجلاس سران با حضور رئیس جمهوری برگزار می شود که خبر خوش برای زنان را رئیس جمهوری در این روز اعلام خواهند کرد. همینطور در این روز برای پاسداشت مقام زن و مادر از بانوانی که با خردمندی نشان دادند می توانند در مرزهای دانش حرکت کنند تقدیر به عمل خواهد آمد. البته این برنامه در سالهای بعد گسترده تر برگزار می شود اما سال جاری اختصاص به علم و زنان فعال در عرصه علم دارد که معطوف به برخی از زنان در داخل و تعدادی در خارج کشور می شود.

به قول خزعلی، در روز دوشنبه نشست نخبگانی با حضور رئیس جمهوری انجام خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی های زنان، افتتاح برخی مراکز مخصوص خانم ها نظیر مراکز ورزشی، برگزاری مشاوره های مجانی برای زنان شامل مشاوره پزشکی و حقوقی و برگزاری کارگاه های مختلف، مسابقات و وبینارها مختلف بعنوان بخشی از برنامه های در نظر گرفته شده به مناسبت هفته زن، اضافه کرد: همینطور برنامه های گوناگونی را در استان ها و شهرستانهای مختلف خواهیم داشت که در راس آن تقدیر از خانواده شهدا و بانوان فرهیخته است. همینطور مراسم انعقاد تفاهم نامه ها با دستگاه های مختلف هم خواهیم داشت که نشست های مجازی با وزرای زن در کشورهای اسلامی و فعال در حوزه مقاومت خواهیم داشت.

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، به مناسبت هفته بزرگداشت روز زن و مقام مادر، روز شنبه با عنوان "زن، نهضت علمی و فناوری و جهش تمدنی"، یکشنبه با عنوان "زن، سیره فاطمی، ایمان آگاهانه و زیست مومنانه"، دوشنبه با عنوان "زن، فرهنگ و هنر و سبک زندگی ایرانی اسلامی، سه شنبه با عنوان "زن، فرهنگ سازی ازدواج آسان و پایداری نسل صالح"، چهارشنبه با عنوان "زن، مدیریت نشاط و نقش آفرینی در عدالت اجتماعی"، پنجشنبه با عنوان "زن، افتخار آفرینی و حماسه سازی و عزت ملی" و روز جمعه با عنوان " زن، خودباوری و نقش آفرینی در تولید و اقتصاد" نام گذاری شده است.
منبع:

1400/10/29
19:21:31
5.0 / 5
308
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان