شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری

شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری جوان بین: جوان بین: چنانچه بیمه شده شمول قانون کار و تامین اجتماعی بدون میل و اراده خود بیکار شود درصورت معرفی توسط واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احراز شرایط قانونی به نسبت سوابق پرداخت حق بیمه می تواند از حمایت بیمه بیکاری برخوردار شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، بیکار، از نظر قانون بیمه بیکاری، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد.
براین اساس چنانچه بیمه شده مشمول قانون کار و تامین اجتماعی بدون میل و اراده خود بیکار شود درصورت معرفی توسط واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احراز شرایط قانونی به نسبت سوابق پرداخت حق بیمه می تواند از حمایت بیمه بیکاری برخوردار شود.
ضمنا بر طبق این قانون، چنانچه بیمه شده ای به دلیل تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذی ربط و تائید شورایعالی کار، بیکار موقت شناخته شود و همین طور بیمه شدگانی که به دلیل حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و حریق بیکار شوند، می توانند از مقررات این قانون استفاده نمایند.
تشخیص ارادی بودن یا غیر ارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان این سازمان و اداره کار و اموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است.


چند نکته مهم درباره ی برقراری بیمه بیکاری
- کارگران فصلی در صورتیکه فقط در اثنای فصل کار اخراج شده و بیکاری آنها بلا اراده تشخیص داده شود، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
- بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتیکه برمبنای رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج شده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
- افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و بر طبق قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند، با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صورتیکه در آخر قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد.
اقدامات لازم برای اعلام وضعیت بیکاری: بیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذیربط اعلام کند و آمادگی خودرا برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نماید.


شرایط لازم برای دریافت مقرری بیمه بیکاری


بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر، استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند:
- مشمول قانون کار و تامین اجتماعی باشند.
- تبعه کشورهای خارجی نباشند.
- مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
- دارای حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
- در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.
چند نکته مهم:
بیمه شدگانی که به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و حریق بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت نمایند. بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از طرف ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت نمایند و هر دو ماه یک دفعه، گواهی لازم در این حوزه را به شعب تامین اجتماعی ارائه نمایند.
مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری: مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان حائز شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از طرف آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از ۳۶ ماه برای بیمه شدگان مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.

شرایط قطع مقرری بیمه بیکاری
- بیمه شده باردیگر به کار اشتغال یابد.
- بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.
- بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.
- بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.
- بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.
- مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.
- بیمه شده فوت کند.
چند نکته مهم:
- بیکار شدگانی که وفق مقررات قانون کار و حسب آرای صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به علت قصور در انجام وظایف محوله و یا نقض آئین نامه های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج شده اند مستحق دریافت مقرری بیمه بیکاری نخواهند بود.
- در صورتیکه بعد از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شده ای، مشخص شود که بیکاری بیمه شده، ناشی از اراده شخص وی بوده است، بیمه شده باید وجوه دریافتی به عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تامین اجتماعی بازپرداخت کند. همین طور بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز می گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تامین اجتماعی برگردانند.
- چنانچه بیمه شده بیکار، اشتغال مجدد خودرا اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تامین اجتماعی برگرداند.
- مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه بیمه شده به حساب می آید.
- مقرری بیمه بیکاری افراد حائز شرایط از روز اول بیکاری بیمه شده قابل پرداخت می باشد.
منبع:

1402/03/16
09:39:57
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان