استاندار:

نرخ باروری در استان مركزی نگران كننده است

نرخ باروری در استان مركزی نگران كننده است جوان بین: مركزی استاندار مركزی اظهار داشت: متاسفانه استان مركزی جز استان های خطرناك در مساله باروری و فرزند آوری است و می طلبد در این خصوص تلاش جدی و برنامه ریزی كوتاه مدت و دراز مدت صورت گیرد.


سیدعلی آقازاده روز چهارشنبه ۱۵ مرداد در کارگروه اجتماعی استان مرکزی اظهار نمود: در مورد مساله ناباروری در استان مرکزی با دو مساله مهم هزینه های بالای درمان ناباروری و فرهنگ سازی برای فرزندآوری روبرو می باشیم که راهکار این دو مساله ابتدا حمایت ها و سیاست های حمایتی و دوم فرهنگ سازی بر روی مساله ترویج باروری است که می تواند در این راستا موثر باشد.
وی با اشاره به اینکه نرخ باروری در استان مرکزی نگران کننده است و سه مرکز در این خصوص در استان فعالیت دارند، اضافه کرد: متاسفانه استان مرکزی جزو استان های خطرناک در مساله باروری و فرزندآوری است و می طلبد که در این خصوص تلاش جدی و برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت صورت گیرد.
استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین علل کاهش نرخ باروری در جامعه و در استان مرکزی، مشکلات اقتصادی می باشد که این مشکل امروز به یک مساله جدی تبدیل گشته چونکه بعضی از خانوارهایی که بارور هستند به علت مشکلات اقتصادی میلی به فرزند آوری نداشته یا تک فرزند هستند.
آقازاده افزود: از دیگر مشکلات خانواده های نابارور، عدم استقبال خانواده ها از درمان ناباروری به جهت بالا بودن هزینه ها است که رفع این مشکل هم نیازمند حمایت بیشتری است که در این خصوص مقام معظم رهبری در طول این سال ها تأکیدات زیادی بر روی مساله جمعیت دارند و لازم است جهت رفع این نگرانی با یک برنامه ریزی کارشناسی شده طی دو سال آینده بگونه ای عمل شود که نرخ باروری تا حدودی افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه آمار طلاق در استان و کشور وضعیت مطلوبی ندارد، بیان نمود: این مهم و کاهش طلاق در میان خانواده ها نیازمند آموزش های پیش از ازدواج است که در صورت کاربردی بودن آموزش ها بطور قطع تأثیر خوبی در مساله فرزندآوری هم خواهد داشت.
آقازاده اضافه کرد: ۳۰ درصد از مجموع ۲۵ میلیون خانوار در کشور نابارور هستند و باید سیاست های حمایتی و تشویقی در مورد آنها بکار گرفت. البته نباید از کار فرهنگی و فرهنگ سازی برای باقی خانوارها هم غافل شد.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت و جهاد دانشگاهی باید اعتباراتی در جهت حمایت های بیشتر از زوج های نابارور اختصاص دهند و دستگاه های متولی هم در مورد فرهنگ سازی تلاش بیشتری داشته باشند.
استاندار مرکزی تصریح کرد: در اوایل دهه هفتاد با ایجاد مشوق ها و سیاست های حمایتی، نرخ باروری به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد و این به این مفهوم است که مشکل ناباروری و فرزند آوری با عزم و اراده همگانی قابل رفع است.
آقازاده افزود: مشکلات اقتصادی را نمی توان برای فرزند آوری نادیده گرفت که می طلبد دولت در این خصوص مشوق های لازم را داشته باشد همچون اینکه هنوز مشکل یارانه فرزند سوم حل نشده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی هم اظهار داشت: فرق جلسات کارشناسی با مدیریتی در نوع طرح مساله و تصمیم گیری است، جلسات کلاس دانشگاه نیست و بلکه جلسه مدیران ارشد استان به ریاست عالی ترین مقام اجرایی استان به منظور تصمیم گیری است.
بهروز اکرمی با تاکید بر اینکه رویکرد جلسات باید تغییر پیدا کند، اضافه کرد: در صورت ادامه این روند، بطور قطع ۲۰ سال آینده هم در حال عرضه آمار هستیم این در شرایطی است که وظیفه ما تصمیم گیری بعد از کارشناسی کارشناسان است. جلسه باید حتما منجر به تصمیم گیری شود.
وی افزود: در تمام علوم مساله باید به درستی تعریف شود تا بتوان چاره اجرایی مناسبی هم برای آن عرضه کرد در غیر این صورت اگر هزاران جلسه هم برگزار گردد خروجی مناسبی نخواهد داشت و نمی توان سوالات جدید را با پاسخ های قدیمی جواب داد.
فرماندار اراک هم در این جلسه اظهار داشت: نگرانی کشور در مورد کاهش رشد جمعیت، دقیقا برابر با درمان ناباروری است به صورتی که حدود ۳۰ درصد خانواده های کشور نابارور هستند که در صورت درمان این مشکل شاهد کاهش طلاق و سایر معضلات مربوط به خانواده خواهیم بود.
حسین بختیاری بیان نمود: دولت در صورتیکه در مبحث درمان ناباروری بعنوان یک اقدام مهم ورود جدی داشته باشد در نتیجه نگرانی عمیق موجود درمورد کاهش جمعیت از بین خواهد رفت، برنامه های دولت در کشور نسبت به کشورهای پیشرفته تر در بحث درمان ناباروری و افزایش رشد جمعیت، برنامه های مدون و کارشناسی شده نیست که البته این مساله مختص دولت فعلی نیست.
وی افزود: دولت تابحال حمایت قابل قبولی از افراد نابارور نداشته و بیمه ها هم به ظرفیت قانونی خود عمل نکرده و قوانین مدونی هم در این راستا در مجلس وجود ندارد و نیاز است مجلس برنامه مدونی در این خصوص تصویب کند.
فرماندار اراک با اشاره به اینکه سایر کشورها برای جبران کاهش نرخ باروری امتیازاتی به خانواده ها می دهند و نوزاد پیش از تولد حقوق مختلف اجتماعی دارد اظهار داشت: زوجین با پرداخت ۷ تا ۱۰ میلیون تومان می توانند صاحب فرزند شوند، اما نداشتن تمکن مالی آنها را از نعمت فرزند محروم می کند، خیرین هم رغبتی برای کمک به هزینه های درمان ندارند.
منبع:

1399/05/16
11:55:29
5.0 / 5
1902
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان