پذیرش کنوانسیون برن، نیازمند پیشرفت صنعت فرهنگ و اقتصاد نشر است

پذیرش کنوانسیون برن، نیازمند پیشرفت صنعت فرهنگ و اقتصاد نشر است جوان بین: پژوهشگران و فعالان حوزه فرهنگ، در نشستی با موضوع کنوانسیون برن، پیشرفت صنعت فرهنگ و اقتصاد نشر را لازمه پیوستن به این قانون بین المللی دانستند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نشست «آثار پیوستن به کنوانسیون برن از منظر سیاست گذاری فرهنگی» به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باحضور سیدعباس حسینی نیک، مدیرعامل انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی؛ محمدصادق افراسیابی، معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی؛ آرش وکیلیان، مشاور معاونت امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی و میثم قمیشیان، پژوهشگر سیاست گذاری فرهنگ و ارتباطات انجام شد.
مشاور معاونت امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی، با اشاره به تاریخچه پیوستن به کنوانسیون برن در ایران، اظهار داشت: تا سال ۸۶، دیدگاه مدیریتی بر این بود که برای انتشار تعدادی اثر فرهنگی، یارانه پرداخت گردد. این آثار مانند کتاب و مطبوعات به نیت گرفتن یارانه منتشر می شود. از سال ۸۴ قرار بر این شد که قانون یکپارچه و جامع تصویب شود، اما هنوز این قانون تصویب نشده است. بانک کسب وکار فرهنگی را بعنوان فعالیتی که بتوان برمبنای آن وام اعطا کرد، نمی شناسد. فعالیت فرهنگی نمی تواند وارد بورس شود. سیاست غیررسمی این است که در ایران صنعت فرهنگ نداشته باشیم؛ هرچند اقداماتی برای ترویج کتاب خوانی انجام می شود. در نتیجه به کپی رایت نیازی نداریم.
آرش وکیلیان افزود: در وضعیت تحریم وقتی نمی توان عوایدی از کسب وکار داشت، پیوستن به کنوانسیون برن فایده ای ندارد. اگر شرایط اقتصادی نرمال شود، تنها دلیل برای نپیوستن به کنوانسیون برن، نداشتن صنعت فرهنگ در ایران است. ایران از نظر فرهنگی در طول تاریخ صادر کننده فرهنگ بود، این که خودمان، خودمان را در موضع ضعف و وارد کننده فرهنگ تلقی کردیم، نادرست است. البته باید توجه داشت، در همه کشورها تولید فرهنگ نسبت به واردات کمتر است.
مشاور معاونت امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر این که عدم الحاق ایران به کنوانسیون برن فقط به زیان تولید کننده داخلی است، اضافه کرد: محصول داخلی نمی تواند با محصول خارجی که با قیمت پایین ارائه می شود، رقابت کند، در نتیجه تولیدکنندگان یکی بعد از دیگری شکست می خورند و صنعت نشر ایران از بین می رود.
وکیلیان با تفکیک ذهنیت تولیدکننده و مصرف کننده در بررسی لزوم پیوستن به کنوانسیون برن توضیح داد: تازمانی که محصول خارجی ارزان وارد کشور می شود، صنایع فرهنگی ارزآور، بزرگ نمی گردد و توسعه پیدا نمی نماید. باید بحث اقتصادی را در زمینه صنعت فرهنگ جدی بگیریم و سود آنرا بررسی نماییم. یکی از تبعات پذیرش این که حوزه فرهنگ، دارای ابعاد اقتصادی می باشد، پذیرش لزوم پیوستن به کنوانسیون کپی رایت است؛ برای اینکه باید اقدامی صورت گیرد تا تولیدهای داخلی در مقابل تولیدهای خارجی از بین نروند.
در شرایط تحریم، عضویت در کنوانسیون برن صحیح نیست
عباس حسینی نیک، با اشاره به این که ایران در بخش مالکیت صنعتی، عضو کنوانسیون پاریس است، گفت: به سبب عضویت در کنوانسیون پاریس، عضو سازمان مالکیت معنوی هستیم برای اینکه طبق قوانین آنها هر کشوری که عضو یکی از کنوانسیون های برن یا پاریس باشد، می تواند عضو سازمان مالکیت معنوی شود. آیا در زمانی که تحریم ها وجود دارد و عملا در وضعیت جنگ هستیم، به صلاح است که عضو کنوانسیون بشویم؟ به نظر من در زمان تحریم به هیچ وجه صحیح نیست.
حسینی نیک در مقایسه کنوانسیون پاریس و کنوانسیون برن اعلام نمود: نظام کپی رایت بیشتر به تالیف نگاه می کند، و نظام حق مولف، به مولف نگاه می کند و انسانی است. در نظام کپی رایت به تالیف، بعنوان کالا نگاه می شود. در شرایطی که تحریم هستیم، پیوستن به کنوانسیون کپی رایت کار بسیار خطرناکی است، برای اینکه نمی توانیم وارد بازار جهانی شویم.
به گفته او بیشتر کشورهای خلیج فارس پس از سال ۲۰۰۰ عضو کنوانسیون برن شدند. آنها ماده ۲۱ را به کنوانسیون برن اضافه کردند و گفتند باید امکان هایی به کشورهای عضو اعطا شود. قوانین پشتیبانی از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان در ایران در سال ۴۸ تصویب می شود که از بهترین قانون ها است و کل حقوق معنوی را مورد حمایت قرار می دهد.
حسینی نیک افزود: تعدادی از فعالان فکر می کنند که اگر ایران به کنوانسیون برن بپیوندد، دیگر نمی تواند کتاب ها و آثار را ممیزی کند. درحالی که وقتی به کنوانسیون برن بپیوندیم، می توانند در صورت نیاز به ممیزی، کتاب را اصلا منتشر نکنند یا با هماهنگی ناشر و اعلام حذف آن بخش در کتاب، مبادرت به حذف نمایند.
باید نظر عموم مردم را کنار دیدگاه مدیران به حساب بیاوریم
میثم قمیشیان با اشاره به عادت های فکری مردم در استفاده و دانلود رایگان متون و برنامه ها اشاره نمود و توضیح داد: تغییر عادت و پرداخت بها برای نرم افزارها بسیار دشوار خواهدبود. اگر روزی قرار باشد که به کنوانسیون برن بپیوندیم، شرایط قبولش برای جامعه بسیار دشوار است.
قمیشیان با تاکید بر لزوم توجه به امکان سنجی در این عرصه، بیان کرد: البته این امکان سنجی باید در وضعیت عادی صورت بگیرد و نه در شرایطی که کشور تحریم است. فردی برای مثال بازی کامپیوتری «مسلم بن عقیل» را طراحی می کند. مخاطبان این اثر فرهنگی حاضرند برای مثال ۶۰ هزار تومان برای خرید این بازی پرداخت کنند؛ درحالی که با هزار تومان می توانند، بازی خارجی بخرند. این ها نشان دهنده تاثیر فرهنگ بر پذیرش تولیدهای فرهنگی است.
قمیشیان با تاکید بر لزوم سیاست گذاری مشارکتی و استفاده از مشاورها در این عرصه، اظهار داشت: شاید یکی از نگرانی ها درباره بحث طرح صیانت، این بود که مردم به شکل ناگهانی با طرح مواجه گشتند و افرادی که مشاور بودند، ردپای خودرا در طرح ندیدند، در نتیجه فضای جامعه کاملا تغییر نمود. به نظرم اگر به سمت عملکرد مشارکتی می رویم، اشکالی ندارد عموم جامعه را هم کنار جامعه مدنی و سیاستگذار در نظر بگیریم.
باید برای پیوستن به کنوانسیون برن با دیگر کشورها تعامل کنیم
معاون امور محتوایی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، درباره تبعات پیوستن به کنوانسیون برن اظهار داشت: فعلا در وضعیت تحریم هستیم و نمی توانیم درباره شرایط غیرتحریم صحبت نماییم. در وضعیت تحریم پیوستن به این کنواسیون موجب می شود یک سری قید و بندهایی را به عملکرد خود اضافه نماییم. موضوع دیگر عادت کاربری و استفاده مردم از امکانات رایگان است.
محمدصادق افراسیابی با اشاره به تولید محتوا و محصول در ایران در شرایطی که قانون کپی رایت رعایت نمی گردد، اظهار داشت: به این علت که قیمت محصولات خارجی، نسبت به محصول داخلی به سبب رعایت نکردن کپی رایت پایین تر است، تولیدکنندگان ایرانی نمی توانند با بازار جهانی رقابت کنند. تولیدکنندگان انتظار دارند، قیمت محصولات بیشتر شود و بتوانند با بازار جهانی رقابت کنند. پیچیدگی هایی مطرح است که مانع تصمیم گیری روشن شده است. این مساله باید به شکل جدی تر مورد توجه قرار بگیرد.
افراسیابی اضافه کرد: شورای عالی فضای مجازی، قانون مولف را کافی ندانسته و اعلام نموده باید قانونی برای تولیدکنندگان محتوای دیجیتال تصویب شود.
او افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد در دولت سیزدهم باید اقداماتی انجام بدهد تا از آثار و تولیدهای داخلی حمایت شود، برای مثال ترتیبی داده شود تا تولیدکنندگان سهم بیشتری از ترافیک داخلی داشته باشند.
وی افزود: باید نظام جامعی ایجاد شود تا تولیدکننده محتوا شامل نرم افزار، اپلیکیشن و پلت فرم لطمه نخورد و مواردی که در نظر مولف و ناشر کتاب است، نادیده گرفته نشود.
افراسیابی با اشاره به لزوم آموزش به فعال های این حوزه در داخل ایران و تصویت قانون، اضافه کرد: فعال های داخل در نتیجه آموزش می توانند از فرصت های موجود استفاده کنند. قبل از این با عراق، افغانستان –پیش از دولت موقت طالبان-، ارمنستان و سوریه همکاری داشتیم. اگر با کشورهای همسایه تعامل داشته باشیم، می توان با بهره گیری از ظرفیت قانونی و تعامل با کشورهای همسایه، در کنار نظام جامع در ایران، اقدامات موثر صورت گیرد.
این نشست عصر روز دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ در فضای مجازی اجرا شد.


منبع:

1400/06/23
22:10:16
5.0 / 5
119
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان