حمایت خانواده زندانیان توسط کمیته امداد

حمایت خانواده زندانیان توسط کمیته امداد به گزارش جوان بین معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد اعلام نمود که ۸۲ هزار بیمار خاص و صعب العلاج زیر پوشش کمیته امداد هستند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، خدرویسی در نشستی خبری درمورد آخرین وضعیت خدمات عرضه شده به مددجویان در زمینه پرداخت مستمری، بیمه، جهیزیه و... با اعلان اینکه کمیته امداد از بدو تاسیس تا امروز از دورترین روستاهای محروم و مرزی تا شهرهای مرکز کشور پناه همه فقرا و نیازمندان بوده است، اظهار داشت: هم اکنون طبق آخرین آمار، دو میلیون و ۲۲۷ هزار و ۳۲۸ خانوار زیر پوشش ما هستند که از نظر بعد خانواری بیشتر از ۴۰ درصد یک نفره، بیشتر از ۳۰ درصد دو نفره، بیشتر از ۱۵ درصد سه نفره هستند.
به گفته ی ایشان، حدود ۴۷.۹۱ درصد خانوارها ساکن نقاط شهری و ۵۲.۰۹ درصد ساکن نقاط روستایی هستند.
خدرویسی با اعلان اینکه بیشتر از ۵۲ درصد افراد زیر پوشش زن و بیشتر از ۴۷ درصد مرد هستند، اظهار داشت: زنان سرپرست خانوار زیر پوشش ما یک میلیون و ۱۷۷ هزار نفر هستند. همه زنان سرپرست خانوار زیر پوشش ما نیستند؛ برخی از آنها که سرپرست خانواده اند حقوق بگیر هستند (حقوق پدر، مادر یا شوهر به آنها رسیده است یا مهریه بگیر هستند) که زیر پوشش ما نیستند. زنان سرپرست خانواده که زیر پوشش کمیته، نیازمند هستند.
وی تصریح کرد: برای زیر پوشش قرار گرفتن، قید «نیازمند بودن» از ضروریتهای کاری ماست.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در بخش دیگری از سخنان خود اعلام نمود که ۸۲ هزار بیمار خاص و صعب العلاج زیر پوشش کمیته امداد هستند که از همه خدمات امداد استفاده می نمایند، بخشی از مددجویان که پر هزینه هستند و نگهداری و درمان آنها سخت تر است، بیماران صعب العلاج هستند.
وی با اشاره به این که سال جاری چند اتفاق مهم در حوزه امداد و مددجویی رخ داد که نسبت به سنوات گذشنه بی سابقه بوده است، اظهار نمود: پالایش پرونده های مددجویی را به منظور مدیریت ورود و خروج انجام و بروز کردیم؛ خیلی از افراد توانمند شده بودند یا شرایط خروج داشتند که در ۶ ماهه اول سالجاری ۱۱۵ هزار خانوار را خروج دادیم و به سبب این که سهمیه داشتیم به همین میزان خانواده (۱۱۵ هزار خانواده نیازمند) را جایگزین کردیم.
خدرویسی افزود: از طرفی ۱۰۰ هزار خانواده، سهمیه جذب مددجوی جدید هم برپایه بودجه ۱۴۰۰ به کشور اعلام کردیم و الان پشت نوبتی نداریم؛ همه افراد زیر پوشش یا از محل پالایش و خروج مددجویان و جایگزینی و همچنین سهمیه ای که به کشور اعلام کردیم را زیر پوشش آوردیم.
خدرویسی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه سال جاری برپایه بودجه سال ۱۴۰۰ و پیگیریهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مجلس افزایش قابل توجه و کم سابقه کمک معیشت مستمری مددجویان را داشتیم، اظهار داشت: از ۳۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش مستمری داشتیم. حدود ۶۷ درصد، میزان مستمری پرداختی کمیته امداد سال جاری افزوده شد.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد همینطور اظهار داشت: تا به امروز ۴۷۰ هزار پرونده سالمندان به مراکز نیکوکاری دارای صلاحیت و واجد شرایط برای این مأموریت واگذار شد.
ایشان سپس با اعلان اینکه با سازمان زندانها تفاهمنامه امضا کردیم که کلیه خانواده های زندانیان نیازمند مانند مددجویان خودمان تا آزادی سرپرست را زیر پوشش آوریم، اشاره کرد: حالا همه خانواده های نیازمند زندانیان زیر پوشش کمیته امداد هستند و همانند مددجویان خودمان از همه خدمات امداد تا آزادی سرپرست خانواده استفاده می نمایند. درصورتی که سرپرست خانواده آزاد شود با پرداخت تسهیلات اشتغال، از آنها هم حمایت خواهیم کرد.
خدرویسی در ادامه اضافه کرد: با بهره بردن از اطلاعات بانک های اطلاعاتی مختلف به منظور رفع همپوشانی با سازمان بهزیستی، تأمین اجتماعی و صندوقهای بازنشستگی و ایجاد سیستم استعلام وب سرویسی در نرم افزار جدید امداد هوشمند، به لحظه می توانیم مددجویان را پالایش نماییم و این اقدام مهم هم در سطح استانها در حال انجام می باشد.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با اشاره به تأمین لوازم ضروری زندگی مددجویان بیان نمود: در سال ۹۹، ۲۳ هزار بخاری و ۲۳ هزار آبگرمکن برای نیازمندان توزیع کردیم.
وی این را هم اظهار نمود که در سال ۱۴۰۰ یک نیازسنجی دقیق در همه مناطق با اولویت مناطق محروم و مرزی انجام شده که طبق آن حدود ۱۰۰ هزار لوازم ضروری زندگی برای مددجویان نیازاست که از لوازم سرمایشی، سال جاری ۵۰ هزار و ۳۳۹ کولر آبی و ۸۰۰۰ کولر گازی به مددجویان نیازمند تحویل داده شد.
خدرویسی با اعلان اینکه هم اکنون نیازسنجی کرده ایم و برخی از مددجویان به سرویس بهداشتی و حمام مناسب دسترسی نداشته اند. همینطور علمک گاز تا درب منزل این خانوارها رفته اما این مددجویان توانایی گاز کشی نداشتند، تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته با تعاملی که با استان ها داریم این مشکلات تا آخر سال برطرف شده و به صفر می رسد.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، وی با اشاره به دیگر خدمات این معاونت در ۶ ماهه سالجاری بیان نمود: ۲۴۰ هزار خانوار از خدمات کمک به اسکان موقت مددجویان، اجاره و ودیعه مسکن استفاده کردند.
ایشان سپس درمورد تهیه جهیزیه اظهار نمود: برای جهیزیه با همکاری خیرین و سایر نهادها تا به امروز ۱۴ هزار بسته (پنج قلم کالای اساسی همچون یخچال، تلویزیون، گاز، جاروبرقی و لباسشویی) (۷۰ هزار قلم) خریداری و تحویل داده شده است. تا آخر سال هم هماهنگ شده که با تأمین اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومان، ۳۰ هزار بسته دیگر برای جهیزیه مددجویان خریداری شود.
خدرویسی درمورد پرداخت خسارت به مددجویان بر اثر حوادث هم به عرضه توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: بر اثر حوادث امکان دارد مددجویی منزل یا شخص مددجو صدمه ببیند که در ۶ ماهه سال 8/5 میلیارد تومان به مددجویان خسارت پرداخت شده است.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد همینطور درمورد درمان و با اعلان اینکه بیمه پایه مددجویان، بیمه سلامت است که سازمان بیمه سلامت کار بیمه پایه مددجویان را انجام می دهد، اضافه کرد: کل مددجویان زیر پوشش از خدمات پایه سلامت استفاده می نمایند. بیمه مکمل بیماران خاص و صعب العلاج هم توسط امداد انجام می شود.
وی افزود: یکی دیگر از خدمات مهم، خدمات بیمه های اجتماعی است. تعداد بیمه شدگان ما نزد سازمان تأمین اجتماعی حدود ۷۹ هزار نفر است که در ۶ ماهه اول سال حدود ۱۱۲ میلیاردتومان برای بیمه این افراد پرداخت کردیم. تابحال حدود ۱۶ هزار نفر از آنها از مستمری سازمان تأمین اجتماعی برخوردار شدند.
به گفته ی ایشان، ابتدای سالجاری ۲۳ میلیارد تومان پرداخت گردید و سه هزار نفر از زنان سرپرست خانوار را بازنشست کردیم.
معاون کمیته امداد در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه ما برای خروج از چرخه حمایت برپایه شاخص هایی عمل می نماییم، اظهار نمود: برخی از این خروجیها مبتنی بر توانمندسازی است. بعضی از خروجیها عادی (مانند فوت، بازگشت سرپرست خانواده از زندان و... ) است.
وی ادامه داد: یکی از کارهایی که انجام می دهیم این است که خانواده هایی که نیازمندند اما سرپرستشان سرباز است این خانواده هم زیر پوشش ما قرار می گیرد تا آن زمان که فرد از سربازی بازگردد. زمانی که از سربازی برگردد اگر دارای شغل بود خانواده را زیر پوشش میگیرد و اگر فاقد شغل بود ما به آنها وام اشتغال پرداخت میکنیم.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در بخش دیگری از این نشست اظهار نمود: فرانشیز بستری مددجویان کمیته امداد که در بیمارستانهای بخش دولتی و دانشگاهی مجانی شد. در گذشته باید مددجو سهمی بعنوان فرانشیز پرداخت می کرد و الان این سهم در بستری مددجویان صفر شد و یکی از گره ها و مشکلات مددجویان حل شد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بودجه سال ۱۴۰۱ مشخص شده است اظهار داشت: خیر هنوز در این خصوص تصمیم گیری نشده است اما بطور قطع باتوجه به تورم درکشور، بودجه سال ۱۴۰۱ کمیته امداد هم افزایش خواهد داشت.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد درباره خدمات عرضه شده به خانواده مددجویان زیر پوشش کمیته امداد در روزهای کرونا اظهار داشت: همزمان با کشور و همسو با ستاد ملی مقابله با کرونا، ستاد پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا در کمیته امداد هم افتتاح شد. اقدامات لازم در حوزه پیشگیری، حمایت و درمان خدمات قابل توجهی به مددجویان عرضه شده است همینطور در عرضه خدمات تغییراتی بوجود آمد تا مددجویان نیازمند رجوع حضوری برای دریافت خدمات نباشند.
وی افزود: متناسب با شرایط کشور ما کمترین مبتلا شدن به کرونا در میان مددجویان داشتیم و به خانواده هایی که فوتی داشتند مبلغی برای مساعدت با آنها پرداخت گردید. همینطور در شرایط کرونا بسیاری از خانواده ها مشاغل خویش را از دست دادند و این افراد شناسایی شدند و مورد حمایت قرار گرفتند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در پاسخ به سوالی در خصوص این که چه تعداد از خانواده ها مشاغل خویش را از دست داده اند اظهار داشت: در یک مورد حدود ۱۱ هزار خانوار از مرکز رصد فقر کمیته امداد و بانک اطلاعاتی رفاه ایرانی ها شناسایی شدند ما به سطح کشور این خانواده ها را اعلام کردیم برخی از این خانواده ها علاقه ای به زیر پوشش قرار گرفتند نداشتند و تعدادی هم زیر پوشش قرار گرفتند. هم اکنون هیچ رجوع کننده ای نداریم که شرایط را دار باشد اما زیر پوشش قرار نگرفته باشد.1400/07/29
15:15:24
5.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان