نیمی از سالمندان کشور از چاقی رنج می برند

نیمی از سالمندان کشور از چاقی رنج می برند مدیر بهزیستی شهر تهران ضمن تشریح مشکلات جسمی و حرکتی، توجه به صدمه های اضافه وزن و چاقی در دوران سالمندی را مهم دانست و اظهار داشت:  ۵۰ تا ۶۰ درصد سالمندان کشور از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و همین مساله، کیفیت زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است.


سعید آرام در گفتگو با ایسنا، با بیان این که دوران سالمندی همچون دوره های دیگر زندگی چالش هایی را برای فرد بوجود می آورد که جامعه سالم باید تلاش کند که با رفع این چالش ها زندگی بهتری را برای شهروندان خود به ارمغان بیاورد، اظهار نمود: سازمان بهداشت جهانی طبقه بندی جدیدی درباره مراحل عمر انسان عرضه کرده است اما طبقه بندی سن در کشور ایران بدین سان است که تا ۱۸ سالگی را پایین تر از سن قانونی و نوجوانی، ۳۵-۱۸ را جوانی، ۵۹-۳۶ را میانسالی و ۶۰ سال به بالا را سالمندی می داند.
وی ضمن اشاره به سالمندی و عوامل مؤثر بر سالمند شدن جمعیت اظهار داشت: در گذشته تعریف سالمندی بر اساس سن نبود بلکه عواملی چون تغییر شکل ظاهری و توانایی های جسمانی که لزومأ سن خاصی را مبنا قرار نمی داد، معیار سالمندی شناخته می شد اما امروزه برای سالمندی تعریف مشخصی وجود دارد.
مدیر بهزیستی شهر تهران با اشاره به اینکه بر مبنای تقسیم بندی سازمان ملل متحد کشورها دارای سه نوع ساختار جمعیتی جوان، بزرگسال و سالخورده هستند، اضافه کرد: معیار این تقسیم بندی، نسبت جمعیت سالخورده ۶۵ ساله و بالاتر در کشورهاست؛ کشورهای دارای جمعیت جوان کشورهایی هستند که نسبت سالخوردگان آنها زیر ۴ درصد باشد، کشورهای دارای جمعیت بزرگسال، کشورهایی هستند که نسبت سالخوردگان آنها بین ۴ تا ۶ درصد باشد و کشورهای دارای جمعیت سالخورده، کشورهایی هستند که نسبت جمعیت سالمند آنها ۷ درصد یا بیشتر باشد.
به نقل از ایشان، بحث سلامت و رفاه سالمندان بعنوان یکی از نمادهای توسعه پایدار از دغدغه های مهم سازمان بهزیستی است.
به قول آرام، حدود ۸ درصد جمعیت کشور را سالمندان می سازند که پیشبینی می شود این درصد در سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد و در سال ۱۴۲۰ به ۲۰ درصد برسد. یعنی در ۲۰ سال آینده از هر ۵ ایرانی، یک نفر سالمند خواهد بود.
مدیر بهزیستی شهر تهران اضافه کرد: تعداد سالمندان کشور هشت میلیون و ۲۳۱ هزار نفر و تعداد سالمندان شهر تهران یک میلیون نفر (معادل ۱۰.۳ درصد جمعیت شهر تهران) است. باتوجه به نرخ رشد جمعیت کشور که ۱.۳ درصد است، نرخ رشد جمعیت سالمندی کشور در حدود ۱۰ درصد است که البته همچنان رو به افزایش می رود و ما یکی از کشورهایی هستیم که به شدت درحال سالمند شدن پیش می رویم.
آرام ضمن اشاره به این که پدیده جهانی سالمندی «زلزله سن» بر وظایف آتی جوامع عمیقأ تاثیر خواهد گذاشت، به مبحث زلزله سن اشاره نمود و خاطرنشان کرد: زلزله سن در کشورهایی که برای تأمین خدمات بهداشت، تأمین مالی، فقرزدایی و رفع تبعیض تلاش می کنند، مستلزم توجه بیشتر است.
مدیر بهزیستی شهر تهران ضمن اشاره به این که در ایران نرخ امید به زندگی از ۷۴ سال قبل و هدف مهم این است که سالمندی پویا داشته باشیم، اظهار داشت که اصطلاحی از سال ۱۹۹۰ توسط سازمان بهداشت جهانی(WHO) عنوان شد که منظور از پویا یعنی فردی که زندگی سالم و باکیفیت بالا داشته و می تواند علاوه بر خدمت به مردم، در مسائل فرهنگی و اجتماعی هم حضور داشته باشد.
آرام در بخش دیگری از سخنان خود به سلامت جسمی سالمندان اشاره نمود و اضافه کرد: کم تحرکی و بی تحرکی در افراد سالمند باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای شخص می شود و می تواند باعث دوری و فاصله گرفتن فرد از جامعه و همینطور ایجاد مشکلات روحی-روانی مانند افسردگی شود. این که سالمندی، توانایی حرکت و فعالیت خویش را بتواند حفظ کند و در راه تقویت آن قدم بردارد، سبب نشاط و تضمین سلامت جسمی فرد می شود و بهبود حرکت، افزایش قدرت عضلات و کاهش دردهای ناشی از کهولت سن را برای این افراد ایجاد میکنند تا بتوانند حرکت و زندگی بهتری داشته و در این دوران از مشکلات کم تحرکی و بی تحرکی به دور باشند. انجام ورزش و فعالیت منظم مهم ترین راه پیشگیری از معایب و مضرات بی حرکتی در این دوران است. هر فعالیت و تحرکی با شدت متوسط می تواند مفید باشد ولی میزان آن باید به حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته برسد.
وی ضمن اشاره به بیماری ها و عارضه های دوران سالمندی تصریح کرد: ساییدگی مفاصل بخصوص اندام تحتانی، پوکی استخوان بخصوص در زنان پس از یائسگی و البته در آقایان هم پوکی استخوان دیده می شود و همینطور برخی بیماری های اسکلتی عضلانی که سبب می شود فرد سالمند حس تعادل خودش را از دست داده و زمین بخورد.
مدیر بهزیستی شهر تهران این را هم اظهار داشت که توجه به صدمه های اضافه وزن و چاقی در دوران سالمندی مهم می باشد و این درحالیست که متاسفانه ۵۰ تا ۶۰ درصد سالمندان کشور از چاقی و اضافه وزن رنج می برند و همین مساله، کیفیت زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده است.
آرام در ادامه به عرضه راهکارهای موجود برای پیشگیری از بیماری در سالمندان پرداخت و اضافه کرد: از آنجاییکه کم تحرکی در سالمندان می تواند منجر به اختلال در سیستم ایمنی بدن شده و ریسک مبتلا شدن به بیماری های عفونی، قلبی و عروقی را افزایش دهد و دیابت، فشار خون بالا و مشکلات حرکتی مهم ترین عوامل خطر برای مبتلا شدن به سکته مغزی در سالمندان هستند، داشتن فعالیت بدنی مستمر می تواند در پیشگیری و درمان این عوامل و به دنبال آن جلوگیری از سکته مغزی موثر باشد. بر اساس گزارش سازمان جهانی سکته مغزی، سالانه از هر چهار نفر یک نفر صرفه نظر از سن، جنس و نژاد، در معرض خطر مبتلا شدن به سکته مغزی هستند.
وی همینطور اظهار نمود: مطالعات نشان داده سالمندانی که کمتر از ۱۵۰۰ قدم در روز راه می روند، فقط در مدت دو هفته، ۴ درصد از بافت عضلانی پاهای خویش را از دست می دهند. هنگامی که به علت بیماری های خاصی سالمند نمی تواند سفارش های ایده آل را انجام دهد، باید به میزانی که توانایی ها و شرایط آنها اجازه می دهد از نظر جسمی فعال باشند.
مدیر بهزیستی شهر تهران با اشاره به اینکه حفظ استقلال فردی و توانمندی سالمند بعنوان فردی مفید و فعال در خانواده و جامعه از اهداف مهم می باشد، اظهار داشت: طرح توانمندسازی سالمندان با هدف آموزش شیوه زندگی در تمامی ابعاد و سازگاری سالمند با دوران سالمندی و نهایتا دستیابی سالمند به زندگی سالم و موفق اجراء می شود. از اهداف این طرح میتوان به آگاه سازی جامعه و خانواده ها نسبت به مسائل سالمندان، ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان، اجرای برنامه های توانبخشی، آموزشی و فرهنگی برپایه شاخصهای زندگی سالم و عرضه خدمات توانبخشی موردنیاز و فعالیتهای ورزشی و تفریحی سالمندان اشاره نمود.
آرام با تکیه بر افزایش آگاهی و مهارت در ارتباط با نقش وسایل کمکی و نحوه صحیح استفاده از آن، اظهار داشت: انتخاب ابزار کمک حرکتی مناسب، بر مبنای قدرت، تعادل، تحمل، عملکرد شناختی و اقتضاء محیط زندگی سالمند نقشی حیاتی در اثربخشی این ابزارها دارد. سالمندان اغلب آموزشی درباره نحوه استفاده درست از وسایلی نظیر سمعک و عصا ندیده و اغلب وسایلی که نامناسب، صدمه دیده یا دارای ارتفاع نادرست هستند تهیه کرده که ۳۰ تا ۵۰ درصد سالمندان استفاده از این وسایل را متوقف می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر مناسب سازی محیط شهری تصریح کرد و اظهار داشت: دسترسی ساده و مناسب سازی در محیط زندگی و شهری جهت فعالیتهای سالمندان بسیار مهم و تأتیرگذار است. عدم مناسب سازی معابر و سیستم حمل و نقل، نبود سرویسهای بهداشتی مناسب برای استفاده سالمند و کار نکردن بیشتر پله های برقی که در کنار پل های هوایی، سبب می شود سالمند نتواند از منزل خارج شده و منزوی و افسرده شود.
مدیر بهزیستی شهر تهران ضمن اشاره به توسعه خدمات مراکز نگهداری روزانه سالمندان، هم به افزایش دسترسی سالمندان به اقدامات پیشگیرانه سلامت محور در محلات و محیط های زندگی از راه مراکزی نظیر مراکز مثبت زندگی، بهبود دسترسی سالمندان به خدماتی نظیر فیزیوتراپی، مشاوره روانی، غربالگری تشخیص، درمان، دارو، آزمایشات دوره ای در منزل و تشویق سالمندان به انجام فعالیت بدنی و افزایش اعتماد به نفس و بررسی سطح فعالیتهای روزمره زندگی سالمندان اشاره نمود.
آرام در ادامه به مراکز عرضه خدمات توانبخشی به سالمندان بهزیستی شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: در مراکز آموزشی توانبخشی روزانه سالمندان، سالمندان به صورت روزانه به مرکز رجوع می کنند و متخصصان مرکز به صورت تیمی نسبت به ارزیابی هدف گذاری فردی، طراحی برنامه توانبخشی و اجرای آن برای خدمت گیرندگان مراکز اقدام می کنند. مراکز روزانه آموزشی توانبخشی، با همکاری بخش غیردولتی با هدف رساندن گروه هدف به حداکثر سطح استقلال و عملکرد بوجود آمده اند. در مراکز شبانه روزی هم خدمات توانبخشی و مراقبتی به صورت تخصصی بر مبنای دستورالعمل های مربوطه با استفاده از تجهیزات و فضاهای موردنیاز و نیروی انسانی متخصص متناسب با نیازهای گروه هدف عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه ۲۷ مرکز شبانه روزی سالمندان در شهر تهران وجود دارد اظهار داشت که در مجموع ظرفیت خدمت گیرندگان مرکز سالمندان تا آخر شش ماهه اول سال ۱۴۰۰، ۱۰۱۳نفر بودجه که شامل ۵۸۲ زن سالمند و ۴۳۱ مرد سالمند است.
آرام ضمن اشاره به مراکز مراقبت در منزل اظهار نمود: این مراکز با هدف تقویت رویکرد توانبخشی و مراقبتی سالمندان مبتنی بر خانه و خانواده بوجود آمده است. خدمات از راه اعزام مراقبین آموزش دیده زیرنظر کارشناس تخصصی علوم مراقبت و توانبخشی و با مشارکت اعضاء خانواده به افراد سالمند معلول با معلولیت شدید و خیلی شدید عرضه می شود. تعداد مراکز توانبخشی در منزل سالمندان یک مرکز و ۲۵ نفر افراد خدمت گیرنده از این مرکز هستند که همه یارانه بگیرند. علیرغم وجود کرونا و ممنوعیت حضور در منزل خدمات به شکل مجازی در گروه هدف انجام شده است و همینطور تعداد مراکز خدمات توانبخشی در منزل سالمندان یک مرکز است و خدمات قابل عرضه در این مراکز شامل خدمات مراقبتی، پزشکی، پرستاری، توانبخشی، مددکاری و روانشناسی است. تعداد افراد خدمت گیرنده در این مرکز ۱۵۰ نفر که همه یارانه بگیر هستند، است و خدمات به شکل مجازی در شرایط کرونا صورت گرفته است.1400/07/30
23:32:31
5.0 / 5
203
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بهزیستی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان