اشتغال زنان نیازمند بانک اطلاعاتی جامع است

اشتغال زنان نیازمند بانک اطلاعاتی جامع است به گزارش جوان بین دبیر نهضت بین المللی تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام با اعلان اینکه در شبکه سازی زنان دارای ضعف هستیم اظهار داشت: در کشور یک بانک اطلاعاتی که آمار دقیق و جامعی از وضعیت اشتغال زنان در اختیار بگذارد، نداریم.


شیدا مهنام روز شنبه در نشست نقش شبکه سازی تشکل های بین المللی در ترویج نهضت تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام در سالن اجتماعات موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی در قم، طی سخنانی شناخت و آگاهی در مورد تمدن ایرانی را مهم دانست و گفت: این مساله وضعیت بدی پیدا کرده و نتوانستیم از تریبون هایی که داریم استفاده نمائیم و در عرصه بین الملل نیز حق ایران تضییع شده است.
مشاور امور بین الملل بنیاد ایران شناسی در ادامه با اعلان اینکه اکنون ایران با شکوه و عظمت خاصی در جهان می درخشد، اشاره کرد: دشمن با بهره گیری از رسانه و همین طور هجمه های تبلیغاتی خود، فرصت معرفی تمدن ایرانی را گرفته و ما نیز نتوانستیم آنچنان که باید داشته هایمان را وارد عرصه نماییم.
وی در قسمتی از سخنان خود همین طور خصایص بالفطره و بالقوه زن را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: علت این که جنبش ها و نهضت های فمنیستی در دنیا عقیم مانده این است که آنها مسئولیت هایی را از زنان می خواهند که این قشر توانایی انجام آنرا ندارد.
مهنام با تاکید بر این که اسلام وظایف و مسئولیت های مهم و مختلفی را برای زن تعیین کرده است بیان داشت: یک زن می تواند انسانی را به دنیا آورده و پرورش دهد و نقش دختری، مادری و همسری داشته باشد و همین طور مدیریت، جلوه گری، همدلی و مهربانی کند، که کارهای دشوار و منحصر به فردی است بدین جهت مردان چنین نقشی را نمی توانند انجام دهند.
همچنین در ادامه اشاره کرد: یک زن باید موثر باشد و تغییر و تحول بوجود آورد.
مشاور مطالعات اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو تساوی جنسیتی، آزادی و برابری زنان را یکی از شعارهای سازمان های بین المللی دانست و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند بجای برابری از واژه عدالت جنسیتی استفاده کنید.
وی عدالت را مفهومی جامع تر، بزرگتر و وسیعتر از برابری توصیف کرد و اظهار داشت: برابری جنسیتی درست نیست، بدین جهت عدالت جنسیتی جایگزین آن شده و خوب است در سازمان های جهانی نیز تصویب شود.
مهنام بخش عمده ای از موضوع هایی که در دنیای امروز پیرامون زنان مطرح می شود را فرسایشی خواند و اظهار داشت: اساسا همه نیت ها به دنبال عدالت است، ولی مسیرها منحرف می شود که بخش عمده ای از آن ناشی از اجحاف در حق زنان و خشونت مقابل آنها، و همین طور سیاستگذاری های غلط و بحران های تهدیدکننده این قشر است.
همچنین اظهار داشت: زن در دنیا از یک بحث اجتماعی خارج شده و یک موضوع اقتصادی، سیاسی، امنیتی است و حتی در معادله های نظامی نیز نقش دارد.
وی اضافه کرد: در دوران کرونا این مساله ۱۰۰ برابر مشخص شد چونکه اولویت همه این حوزه ها فقط موضوع سلامت شد که در دستان زنان، دختران و مادران می چرخد، و امروز مسئولیت های اضافی برای زن به وجود آمد که سالهای قبل نبود.
وی با تاکید بر این که نیمی از جمعیت کشور را زنان می سازند اظهار داشت: موضوع زنان در اولویت ایران شناسی قرار بگیرد، در نظام جهانی امروز، توسعه و پیشرفت پایدار بدون حضور زنان امکان پذیر نیست.
مهنام سامان دهی بانوانی که در خانه هستند را ضروری عنوان نمود و اظهار داشت: باید بوسیله مشاغل خانگی و فرصت سازی های اجتماعی هر یک از زنان نقش خودرا در جامعه نیز ایفا کنند.
وی اظهار داشت: مسئولیت زن تحکیم بنیان خانواده است، ولی مسئولیت اجتماعی زنان نیز مهم و لازم است و هر کس بنابر اقتضای دانش، مهارت، تخصص و تفکری که دارد در خانه و یا فضاهای اجتماعی به عمل می رساند.
وی با یادآوری این که زن در اروپا تا قبل از جنگ جهانی اول اصلا جایگاهی نداشت اظهار داشت: در تاریخ چندین هزار ساله ایران زنان همیشه به صورتی مداخله داشتند و نظر می دادند، و در تمدن ایرانی زن برهنه و بدون حجاب نداریم.
مهنام همین طور با اشاره به ارتباط نهادهای حوزوی همچون جامعه المصطفی با بیش از ۶۰۰ تشکل بین المللی فعال در زمینه زنان اظهار داشت: ما در جهان اسلام در این عرصه ضعیف عمل کردیم، وقتی در دنیا صحبت از حضرت امام (ره) و رهبر معظم انقلاب می شود، همگان تحت تاثیر این شخصیت ها قرار می گیرند، و باید این مساله را به شکلی پیش ببریم که جلوی جفایی که به ما می شود را بگیریم.
مهنام با اعلان اینکه در سیاست، فرهنگ و علم و فن آوری زنان بسیار برجسته ای داریم اشاره کرد: در زمینه ورزش نیز زنان ورزشکار برغم این همه تحقیری که می شوند، مدال می آورند، اما با این همه در زمینه زنان کم کاری می نماییم.
وی نهضت تبیین جایگاه زن در تمدن ایران و اسلام را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: در این برنامه از مجلس شورای اسلامی، شورای انقلاب فرهنگی، دانشگاه الزهرا (س)، دانشگاه تهران و دانشگاه های علامه طباطبایی (ره) و آزاد اسلامی، تشکل های زنان و مراکز مطالعاتی جهت همکاری دعوت به عمل آوردیم.
مهنام در ادامه با اشاره به ضعف در شبکه سازی در زمینه زنان اظهار داشت: در کشور یک بانک اطلاعاتی که آمار دقیقی از وضعیت اشتغال زنان در اختیار بگذارد، نداریم، در صورتیکه اموری مانند کشاورزی و دامداری در دست زنان است و آنها حتی از مردان نیز پیشگام تر هستند.
وی یکی از اهداف نهضت فوق را ایجاد این بانک اطلاعاتی دانست و اظهار داشت: تلاش ما جلوگیری از خروج جوانان از کشور است و این که کاری نماییم اگر هم به خارج می روند، آیین های ایرانی و همین طور یک زن و یا مرد مسلمانان واقعی و متعهد را به درستی معرفی کنند.
وی با اشاره به ایجاد شبکه ایران شناسی در کشور اظهار داشت: این شبکه هم اکنون دارای ۱۸ شعبه است، و حوزه های علمیه خصوصاً خواهران می توانند، در پیشرفت کارهای آن تاثیر به سزایی داشته باشد چونکه انتقال سینه به سینه آیین های ایرانی و همین طور حفاظت از میراث فرهنگی باید بوسیله مادران و زنان جامعه صورت بگیرد.
این نشست به همت موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی و همین طور مجتمع آموزش عالی بنت الهدی و همکاری بنیاد ایران شناسی ترتیب یافته بود.

1400/10/18
20:22:30
5.0 / 5
278
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بحران , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان