غربالگری ژنتیک خانوارهای دارای 2 معلول به بالا

غربالگری ژنتیک خانوارهای دارای 2 معلول به بالا جوان بین: به گزارش جوان بین، معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: غربالگری ژنتیک برای خانوارهای دارای ۲ معلول به بالا قبل، حین و پس از حاملگی از اولویت های بهزیستی است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، افروز صفاری فرد معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور در پنل اول تخصصی گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت با محوریت قانون پشتیبانی از حقوق معلولان و مسئولیت های اجتماعی ضمن تبیین و تشریح اقدامات حوزه به انواع غربالگری ها اشاره نمود و اظهار داشت: غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال، ۲۵ سال توسط سازمان بهزیستی در حال انجام می باشد به صورتی که هم اکنون بیشتر از ۵۲ میلیون غربال در سه نوبت صورت گرفته است و از این تعداد ۳۷۰ هزار آمبلیوپی شناسایی و خدمات دریافت نمودند.
معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه غربالگری از سال ۱۳۸۴ شروع شده است، خاطرنشان کرد: تابحال ۹۲ درصد موالید زنده زیر پوشش قرار گرفتند به صورتی که ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نوزاد غربال شدند و کودکان تشخیصی از سمعک و کاشت حلزون بهره مند شدند.
به قول این مقام مسئول، غربالگری ژنتیک برای خانوارهای دارای ۲ معلول به بالا قبل، حین و پس از حاملگی از اولویت های سازمان بهزیستی کشور است؛ همینطور با عنایت به گران بودن آزمایش های ژنتیک به مددجویان خدمات مجانی و به خانواده های نیازمند هم کمک هزینه پرداخت می شود.
او در آخر به آغاز غربالگری جلوگیری از معلولیت سالمندی از ۳ سال قبل اشاره نمود و خاطرنشان کرد: همینطور برنامه پیشگیری و غربالگری اختلالات عصبی ـ شناختی سالمندان به صورت پایلوت در ۲ استان یزد و قزوین در آینده ای نزدیک شروع می شود تا بتوانیم خدمات توانبخشی موثری عرضه نماییم.
منبع:

1401/09/13
14:58:30
5.0 / 5
283
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان