توسط معاونت امور زنان ریاست جمهوری صورت گرفت

ارائه لایحه اصلاح ضوابط اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه به هیات دولت

ارائه لایحه اصلاح ضوابط اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه به هیات دولت جوان بین: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری لایحه «اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه» را به هیات دولت ارائه کرده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا و به نقل از دفتر هیات دولت؛ باتوجه به مشکلات ناشی از سو استفاده زوج از حق قانونی خود درباب اعلام رضایت برای صدور گذرنامه زوجه و در نتیجه تهدید بنیان نهاد خانواده، معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور لایحه اصلاح بند (۳) ماده (۱۸) قانون گذرنامه و الحاق پنج تبصره به مواد (۱۸ و ۱۹) آنرا درباب اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه به هیئت دولت ارائه کرده است.
در این گزارش آمده است: نهاد خانواده ابتدایی ترین، اساسی ترین و بنیادی ترین واحد جامعه شمرده می شود، واحدی که فرد سیر اجتماعی شدن را در آن می پیماید، بایدها، نبایدها، هنجارها، مفاهیم و اصول ارزشی خاص اجتماع، فرهنگ و مذهب خویش را در بطن آن می شنود و می بیند، می آموزد و در وجودش نهادینه می شود. بدین سبب باتوجه به اهمیت این موضوع، نهاد خانواده و روابط زوجین و دیگر اعضای خانواده باید برمبنای رفق و مدارا بنیان گذارده شود موضوعی که در تعیین و تعریف سیاست ها، قوانین و مقررات در رابطه با حوزه حقوق خانواده باید مورد توجه قرار بگیرد.
نظر به اهمیت این مساله است که قانون اساسی در اصل دهم تصریح می دارد همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی باشد. ولی با وجود این، گاهی مشاهده می نماییم که زوج با نوع و نحوه استیفاء حقوقی که قانون برای وی بعنوان شوهر پیش بینی کرده است محدودیت های غیرموجه را متوجه همسر (زوجه) می کند، رفتاری که می تواند روابط دوستانه و برپایه وفق و مدارا و به تناوب آن، انسجام و قداست روابط خانوادگی و استواری آنرا در معرض تهدید قرار دهد.
این گزارش می افزاید: بر طبق بند (۳) ماده (۱۸) قانون گذرنامه، صدور گذرنامه برای زنان شوهردار منوط به موافقت کتبی شوهر است، موضوعی که سبب می شود گاهی مردان از آن بعنوان ابزاری برای فشار بر زوجه استفاده نمایند تا وی را در ازای موافقت یا عدم موافقت با خروج وی از کشور، ملزم به انجام یا عدم انجام کاری نماید یا از این حق قانونی با عنوان اهرمی برای ایذاء و آزار زوجه استفاده کنند، مسئله ای که مغایر با هدف کلان قانون گذار در تکریم و پشتیبانی از جایگاه زن بعنوان همسر و جایگاه زن بعنوان مادر است.
ضمن آنکه برمبنای ماده (۱۹) قانون گذرنامه، شوهر این اختیار قانونی را دارد تا پس از اعلام رضایت به خروج زن از کشور و پس از صدور و یا تمدید گذرنامه، از اجازه خود عدول کرده و مانع خروج زن از کشور شود و به اینصورت و با سو استفاده از حق قانونی خود، زن را در دور باطل گرفتار نماید.
بر اساس گزارش مربوطه؛ بنابر این و نظر به ضرورت انسداد هرنوع امکان سو استفاده از این حق قانونی زوج، استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان و تحکیم بنیان خانواده و استواری روابط خانوادگی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بمنظور برون رفت از مشکلات قانونی پیش روی زنان متاهل در صدور گذرنامه و خروج از کشور، لایحه اصلاح بند (۳) ماده (۱۸) قانون گذرنامه و الحاق (۵) تبصره به مواد (۱۸ و ۱۹) آنرا درباب اصلاح ضوابط مربوط به اجازه زوج در صدور گذرنامه زوجه به هیئت دولت ارائه کرده است.
گفتنی است این پیش نویس قانونی مراحل بررسی خودرا در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می کند.
منبع:

1400/01/22
13:18:46
5.0 / 5
661
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان