33 برگزیده جشنواره کتاب رشد عرضه شدند

33 برگزیده جشنواره کتاب رشد عرضه شدند ۳۳ برگزیده نوزدهمین جشنواره کتاب های آموزشی و تربیتی رشد در آیین اختتامیه جشنواره در مدرسه دارالفنون تهران معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، این مراسم با حضور حسن ملکی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد که در نهایت ۱۱ کتاب در بخش کتاب های برگزیده و در بخش تقدیری هم ۲۲ کتاب بعنوان برتر عرضه شدند.
کیومرث جهانگردی دبیر نوزدهمین جشنواره کتاب رشد با تقدیر اقدامات و همکاریهای انجام شده در این رویداد، اظهار داشت: در این جشنواره، آثار در یک مرحله مورد غربالگری قرار گرفت و سپس داوران برپایه فرم های ویژه نسبت به انتخاب بهترین آثار، تلاش کردند. در نهایت هم کار داوران به تایید کمیته ی علمی رسید تا طی یک فرآیند درست، کار از هر لحاظ مطمئن و درست به دست خانواده ها، دانش آموزان و معلمان برسد.
معاون سامان دهی منابع آموزشی و تربیتی دفتر انتشارات و فناوری آموزشی درباره نوزدهمین جشنواره کتاب های رشد، عنوان کرد: در این جشنواره از بین آثاری که به سازمان رسید، یک هزار و ۳۳۸ کتاب مورد تایید قرار گرفت و در سامانه تخصصی اطلاع رسانی شد. این آثار بعد از ورود به جشنواره در ۲۷ گروه تخصصی غربالگری شدند. در مرحله بعد ۱۱ عنوان کتاب برگزیده انتخاب شدند. همینطور ۲۲ اثر بعنوان آثار قابل تقدیر و شایسته شناخته شدند. سایر آثار هم بعنوان آثاری که وارد مرحله نهایی و نامزد دریافت جایزه هستند، عرضه شدند.
وی اضافه کرد: در این دوره به تخصصی تر کردن جشنواره توجه شد. بنابراین میتوان تفاوت جدی را در این دوره مشاهده کرد که در جشنواره های جهان شاید کمتر دیده شده است. در تمام دنیا آثار جشنواره ها بر اساس مولفه بعنوان مهم ترین محور مورد ارزیابی قرار می گیرند، اما آثار در این جشنواره در چارچوب معنا و فرم هم مورد بررسی قرار گرفت. کتاب های آموزشی و تربیتی هم بر اساس مولفه و هم ابعاد دیگر بررسی شدند و مباحثی مانند تحریک فکر و افزایش انگیزه مخاطب هم در مولفه های ارزشیابی مورد توجه قرار گرفتند؛ چون که تلاش این بود بر جنبه و وجه تخصصی جشنواره تاکید جدی داشته باشیم.
جهانگردی در ادامه به بیان خلاصه نظر هیات داوران در بخش ها و گروههای مختلف پرداخت و اظهار داشت: بر اساس نظر داوران این جشنواره، آثار به لحاظ نقاط قوت، در شرایطی بودند که میتوان وضعیت موجود و آثار این عرصه را متوسط، اما رو به جلو توصیف کرد. به نظر می آید برگزاری این جشنواره باعث ارتقای کیفیت نشر دانش و ایجاد انگیزه بیشتر مولفان و ناشران خواهد شد.
وی تصریح کرد: اغلب ناشران با معیارها و ضوابط مدارس آشنایی لازم را ندارند. ضروریست برای ناشران کارگاه هایی را در سازمان برگزار نماییم که البته این کار تا حدودی انجام شده و در دستور جدی برای آینده هم قرار داده شده است.
به گزارش جوان بین به نقل از خبرگزاری ایرنا، برگزیدگان نوزدهمین جشنواره کتاب رشد در سه بخش کتاب های برگزیده، کتاب های تقدیری و کتاب های نامزد، معرفی گشتند. در آیین اختتامیه از مولفان کتاب های برگزیده و مولفان و مترجمان آثار شایسته تقدیر گردید.
امسال ۳ هزار و ۳۴۲ کتاب از ۱۰۳ ناشر دولتی و خصوصی به دبیرخانه سامان دهی منابع آموزشی و تربیتی رسید که از بین آنها یک هزار و ۳۳۸ عنوان، مناسب ورود به مدرسه تشخیص داده شد. کتاب های مناسب، در ۲۷ گروه مختلف داوری جشنواره کتاب رشد مورد رقابت قرار گرفتند.
در نهایت با نظر داوران و اعضای کمیته ی علمی جشنواره در بخش کتاب های برگزیده ۱۱ کتاب و در بخش کتاب های تقدیری ۲۲ کتاب برتر شناخته شد.
در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از منابع آموزشی و تربیتی مکتوب و غیرمکتوب با همکاری شرکت ها و موسسات فرهنگی و آموزشی تولید کننده منابع آموزشی و تربیتی برپا شد و مورد استقبال حضار قرار گرفت.
مراسم اختتامیه نوزدهمین جشنواره کتاب رشد با معرفی نفرات برگزیده و تقدیری امروز در مدرسه تاریخی دارالفنون برگزار شد.


منبع:

1400/08/30
23:49:13
5.0 / 5
433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان