غفلت شایع ترین نوع کودک آزاری

غفلت شایع ترین نوع کودک آزاری معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور شایع ترین نوع کودک آزاری و سوء رفتار با کودکان را «غفلت» عنوان نمود.


حبیب الله مسعودی فرید در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه حدود ۹ درصد تماسهای در رابطه با اورژانس اجتماعی به کودک آزاری مربوط می شود، اظهار نمود: عمدتاً کودک آزاری هایی که رخ می دهد از نوع کودک آزاری جسمی است و اگر بخواهیم به درستی موضوع کودک آزاری را مورد بررسی قرار دهیم، باید به سمت اقدامات پیشگیرانه حرکت نماییم.
وی با اشاره به این که ممکنست برخی کودک آزاری ها از جنس کودک آزاری روانی باشد، اظهار داشت: یکی از رویکرد های پیشگیرانه، انجام اقدامات حمایتی از خانواده ها برای پیش گیری از کودک آزاری و موضوع آموزش به خانواده هاست. همین طور باید نسبت به سایر مسائلی مثل سلامت روان کار شود چونکه تعدادی از اختلالات روانشناختی که ممکنست مراقبین یا والدین داشته باشند، منجر به غفلت شود.


وضعیت کودک آزاریهای با شیوع ویروس کرونا

چرایی عدم افزایش کودک آزاری ها

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا از زمان شیوع ویروس کرونا میزان تماس ها درباب کودک آزاری ها نیز بالا رفته است؟ توضیح داد: آماری که در ۱۲۳ داشتیم روند رو به رشد را نشان نمی دهد و حتی در خیلی از کشورها هم این نرخ تغییری نکرده است که یکی از دلیلهای این مساله می تواند این باشد که کودکان در این ایام در خانه بودند.
وی با اشاره به این که عمده کودک آزاری ها بوسیله اقوام، همسایه ها یا بخش هایی که کودکان بیشتر در آنجا حضور دارند مانند نظام آموزشی گزارش می شود، اظهار داشت: به سبب این که کودکان بیشتر در خانه بودند، اینطور تحلیل می شود که ممکنست یکی از دلیلهای عدم تغییر در نرخ کودک آزاری در دوران پیش از کرونا و پس از کرونا ناشی از گزارش کمتر باشد برای اینکه کودکان کمتر در معرض دید و اکثرا در خانه بودند.


غفلت و عدم توجه به نیازها، شایع ترین نوع کودک آزاری

مسعودی فرید با اشاره به این که شایع ترین نوع سوء رفتار با کودکان غفلت و عدم توجه به نیازهای اساسی کودکان است، اظهار داشت: عمده کودک آزاری ها از جنس غفلت است. هستند کودکانی که در اورژانس اجتماعی پذیرش شده اند و گاهی ممکنست در مراکز شبه خانواده هم پذیرش شده باشند؛ این کودکان ممکنست به سبب اعتیاد یا اختلالات روانشناختی والدین که درمان نشده اند مورد غفلت قرار گیرند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه به اقدامات سازمان بهزیستی برای پیش گیری از کودک آزاری اشاره نمود و اضافه کرد: در زمینه پیشگیری در سازمان بهزیستی، آموزش های فرزندپروری و مهارت های زندگی ارائه می شود. والدینی که آگاه باشند، در وضعیت اقتصادی که خیلی از افراد باید دو شیفت کار کنند، شب هم که به خانه می روند مدتی را برای کودکشان وقت می گذارند، اما اگر آگاهی نداشته باشند ممکنست همان چند ساعت از وقت خودرا هم به کارهای دیگر اختصاص دهند.


آموزش مهارت های زندگی و فرزندپروری عواملی مهم در پیش گیری از کودک آزاری

وی با اشاره به این که قسمتی از پیش گیری از کودک آزاری ها می تواند به آگاهی ارتباط داشته باشد، افزود: قسمتی از موضوع پیش گیری از کودک آزاری مربوط به سیاست های رفاهی و حمایتی از خانواده هاست تا بتوان بحث معیشتی و مسائل فقر را حل کرد، برای اینکه این مساله می تواند یکی از موضوعات موثر در کودک آزاری باشد. همین طور باید استرس های اجتماعی را کم کرد چونکه استرس اجتماعی نه فقط روی کودک آزاری اثرگذار می باشد بلکه می تواند روی خشونت خانگی نیز اثرگذار باشد.
مسعودی فرید در این راستا آموزش «مهارت های زندگی» و «فرزندپروری» را یکی از موضوعات مهم برای پیش گیری از کودک آزاری عنوان نمود.
عضو کمیته ملی طرح نماد در ادامه با اشاره به طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) و با اعلان اینکه هدف طرح نماد اقدامات پیشگیرانه و شناسایی به هنگام این موارد است، اضافه کرد: پایلوت طرح نماد در بعضی استانها اجرا و تاثیرگذاری آن مشاهده می شود، اما هنوز این طرح فراگیر نشده و در این راستا لازم است دولت سیزدهم روی این مساله اعتبارات بیشتری بگذارد. قاعدتا نیروی انسانی و آموزش به نیروی انسانی نیز دراین زمینه مهمست.
مسعودی فرید اظهار داشت که طرح نماد می تواند در پیش گیری از کودک آزاری کمک کننده باشد، اما هنوز پوشش آن بالا نرفته تا نمود اجتماعی خودرا در مدارس نشان دهد.


پیشنهاد حضور و فعالیت مددکاران اجتماعی در مدارس

وی اظهار نمود: در جلسات گذشته به وزرای وقت آموزش و پرورش هم پیشنهاد دادیم و طرحی به نام مددکاری اجتماعی مدرسه مطرح کردیم که بر طبق آن یک کارشناس چند ظرفیته که هم به مسائل روانشناسی و مشاوره کودکان و دانش آموزان و هم به مسائل مددکاری و بهداشتی احاطه نسبی داشته باشد در مدارس وجود داشته باشد؛ اگر چنین فردی در مدارس وجود داشته باشد می تواند خیلی از مشکلات را برطرف کند.1400/09/02
23:35:56
5.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان