در مقابل رفتارهای آزار دهنده همسر جبهه نگیرید

در مقابل رفتارهای آزار دهنده همسر جبهه نگیرید به گزارش جوان بین یک روانشناس با اعلان اینکه تکرار رفتارهای عیب جویانه در روابط زوجین می تواند منجر به ایجاد عادت و اختلال در روابط آنها شود، اظهار داشت: زوجین نباید در مقابل رفتارهای آزار دهنده همسر جبهه بگیرند بلکه باید نارضایتی خودرا از برخی رفتارها به شکل معقول و توام با آرامش با همسر خود بیان کنند.


شبنم طلوعی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: زوجین نباید در مقابل رفتارهای آزاردهنده و نا به هنجار همسر جبهه بگیرند، بلکه باید نارضایتی خودرا به شکل معقول، منطقی و توام با آرامش ابراز کرده و همیشه با خود بیاندیشند که حتما همسرشان برای این رفتارهای خود دلیلی دارد.
این روانشناس با اعلان اینکه در حقیقت فرد عیب جو در تلاش است تا احساس بی ارزشی و ناتوانی خودرا پنهان و یا ارزشمندی و توانایی های خودرا اثبات کند، اشاره کرد: افراد عیب جو سخت کنترل گر و سلطه گر هستند و بدین جهت فردی که دائما درحال عیب جویی و انتقاد از زن یا شوهر خود است اهتمام در سلطه گری دارد و این سلطه را در زیر باورهای به ظاهر معقول خود پنهان می کند.
وی با تاکید بر این که افراد باید برای این رفتارهای آزاردهنده همسر خود به دنبال راهکار و نه دائما عیب جویی و انتقاد و گاهی مچ گیری باشند، اضافه کرد: زوجین باید بیاموزند تا عیب جویی را به شیوه درستی که همان بیان نیازها به همسر است تبدیل کنند. اینطور بجای عیب جویی و انتقادات تند، حذف یک سری از عادات آزاردهنده را از همسر خود درخواست می کنند.
طلوعی همین طور به اهمیت گفتگو زوجین با یکدیگر درباره نیازها و خواسته های خود نیز اشاره و اصرار کرد که زوجین باید زمان هایی خاص را به گفتگو با یکدیگر اختصاص دهند و می توانند در این زمان ها درباره رفتارهای آزاردهنده و لزوم حذف آنها نیز گفتگو کنند.
این روانشناس همین طور به زوجین سفارش کرد که به هنگام مطرح کردن نقاط ضعف همسر و بیان رفتارهای آزاردهنده او، گفت و گو را با جملات زیبا و ذکر رفتارهای مثبت همسر شروع کنند.
طلوعی در عین حال "مچ گیری" را عادتی مرض گونه و متفاوت با رفتار عیب جویانه از دیگران دانست و این را هم اظهار داشت که اگر عیب جویی تبدیل به عادت مچ گیری شود باید زوجین برای درمان آن از مشاوران بهره بگیرند.
وی با اعلان اینکه در رفتار عیب جویانه و انتقاد به همسر باید اعتدال وجود داشته باشد، افزود: زوجین باید اهتمام کنند انتقادات خود به همسر را به شکلی مطرح کنند که عیب جویی تلقی نشود.
طلوعی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: زوجین نباید تمام رفتارهای آزاردهنده همسر را یک دفعه با او مطرح کنند چونکه اینطور کدورتی شکل گرفته و اثر مثبتی نیز بر رفتار همسر نخواهد داشت. در این راستا زوجین می توانند در مقاطع زمانی خاص به بیان یک رفتار آزاردهنده خاص بپردازند و درباره چرایی انجام آن و چگونگی رفع آن با همسر خود گفت و گو کنند.
منبع:

1400/10/24
12:07:19
5.0 / 5
621
تگهای خبر: وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان