هشدار تبعات کاسبی با فرزندان در فضای مجازی

هشدار تبعات کاسبی با فرزندان در فضای مجازی به گزارش جوان بین مدیر تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور ضمن اشاره به ویدئوهایی که در فضای مجازی از نوجوانان با محتوای غیر اخلاقی و گاها توسط والدین منتشر می شود، اظهار داشت: متاسفانه مبحث ˮکاسبیˮ با فرزندان در فضای مجازی نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا مطرح است و والدین متوجه نیستند که توجه منفی و اعتماد به نفس کاذبی که این نوجوانان این گونه کسب می کنند تا چه اندازه بر آینده فرزند اثرگذار می باشد.


دکتر نازنین حبیبی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه موضوعی که نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا مطرح است "کاسبی" والدین از راه شبکه های اجتماعی مجازی نظیر اینستاگرام با فرزندان است. به صورتی که افراد در این فضا بدون داشتن سواد خاص و تنها با در دست گرفتن یک گوشی تلفن همراه و توانایی زیبا سخن گفتن و به اصطلاح "سر و زبان" داشتن می توانند محتوا تولید کرده و برای خود درآمدی راه بیاندازند چونکه این اقدام احتیاج به داشتن سرمایه ای خاص ندارد و با از بین رفتن این کاسبی هم سرمایه ای خاص از دست افراد خارج نمی گردد.
این روانشناس کودک و نوجوان با اشاره به اینکه وقتی افراد گرفتار روزمرگی می شوند به سمت رفتارهای "لوده" و به دور از تفکر و تامل گرایش پیدا می کنند، اضافه کرد: این تمایل در افرادی که از سطح پایین فرهنگ برخوردار باشند بیشتر دیده می شود. افراد وقتی گرفتار روزمرگی می شوند از تفکر دور شده و ظواهر به اصطلاح "لاکچری" بیشتر برایشان اهمیت پیدا می کند. این والدین دوست دارند زودتر به خواسته های مالی خود برسند و طبیعتا برای چنین والدینی چه چیزی بهتر از این است که فرزندان خویش را جلوی دوربین بگذارند و از این طریق پول در بیاورند؟.
به قول این روانشناس، خیلی از این والدین جوان هستند و هم استعداد و سرمایه ای ندارند و ازاین رو به دنبال چاره هایی هستند که به سرعت به پول زیاد برسند.
حبیبی اعتقاد دارد در جوامعی که سرانه مطالعه افراد پایین است و افراد از سواد پایینی برخوردار می باشند این "کاسبی" کردن ها از راه فرزندان در فضای مجازی بیشتر رخ می دهد چونکه این افراد به دنبال به دست آوردن اموال از راه راه های آسان هستند و به دنبال زرق و برق و لوده بازی ها و لاکچری نشان دادن خود می روند.

وی در ادامه به آثار روانشناختی مخرب این ویدیوها بر روی فرزندان پرداخت و اظهار داشت: شاید در نگاه نخست اینطور تصور شود که این دختران و پسران نوجوان حاضر در ویدیوها به بلوغ رسیده اند و دیگر کودک نیستند اما مسئله رسیدن به بلوغ جنسی نیست و تاثیرات مخرب آن بسیار وسیع تر است. امکان دارد نوجوانان حاضر در این ویدیوها به بلوغ جنسی و جسمی رسیده باشند اما از لحاظ روانی اینطور نباشد. تأثیر پذیری افراد در دوران نوجوانی بسیار بالا است و آنچه را که می بینند و انجام می دهند را آموخته و کم کم به آن عادت می کنند.
مدیر تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور با اشاره به اینکه این رفتارهای غیر اخلاقی که در نگاه نخست حتی امکان دارد "بامزه" به نظر رسند، بعد از مدتی برای نوجوانان تبدیل به عادت می شود، تصریح کرد: رفتارهایی که در بعضی ویدیوهای فضای مجازی از نوجوانان مشاهده می شود "غیر اخلاقی" است که بعد از مدتی هم برای این بچه های حاضر در ویدئو و هم برای مخاطبانی که این ویدئو ها را می بینند عادی می شود. در بعضی از این ویدیوها شاهد عشق بازی های غیر عاطفی و حتی با زمینه غیر سالم و بزرگسالانه میان نوجوانان دختر و پسر هستیم. این رفتارها هم برای مخاطب که می تواند هم سن و سال نوجوانان حاضر در ویدئو باشد و هم برای خود نوجوانان حاضر در ویدئو مخرب است و در نهایت منجر به بلوغ زودرس در بچه ها می شود.
حبیبی همینطور تصریح کرد: از طرفی این نوجوانان با تولید این ویدیوها "فالور" جذب می کنند و این امکان وجود دارد که توهم این را پیدا کنند که ما طرفداران زیادی داریم و افراد مهم و خاصی در این جامعه هستیم. این گونه اعتماد به نفس کاذب در این نوجوانان شکل می گیرد و بعد از بزرگ شدن و حضور در جامعه متوجه می شوند که تصورشان غلط بوده که این امر بسیار صدمه زننده است. بچه ها باید متوجه شوند این که چطور مشهور می شوند و دیگران آنها را به چه نامی می شناسند و به آنها مثبت یا منفی توجه می کنند خیلی مهم است.
مدیر تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور در انتهای سخنان خود خطاب به والدین سفارش کرد: والدین هرچقدر با فرزندان خود صمیمی باشند و بچه ها را در چارچوب فضای خانواده قرار دهند، ارتباط بهتری با نوجوانان برقرار می کنند و در نهایت احتمال صدمه های یاد شده کمتر می شود. در مقابل هم اگر والدین خیلی نوجوان را کنترل کرده و لزوم عشق و محبت والدگری خویش را فراموش کنند و از محبت کلامی و در آغوش گرفتن فرزند غافل شوند عکس این امر اتفاق می افتد. ازاین رو والدین باید برای نوجوان وقت بگذارند.
منبع:

1401/04/02
10:50:39
5.0 / 5
174
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان