به بهانه روز جهانی زنان بیوه عنوان شد

زنان بیوه نیازمند نگاه حمایتی بیشتر دولت

زنان بیوه نیازمند نگاه حمایتی بیشتر دولت جوان بین: یک حقوقدان و فعال حقوق بانوان ضمن اشاره به بند ۴ اصل ۲۱ قانون اساسی در خصوص ˮ بیمه خاص بیوگان و زنان سالخورده و بی سرپرستˮ، اظهار داشت: گر چه برخی زنان بی سرپرست و خودسرپرست برای بیمه خویش فرما اقدام می کنند، اما اغلب زنان از این امکان بی بهره اند و بعد از دست دادن همسر و یا جدایی با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند و ضروری است دولت نگاه حمایتی جدی تر و بیشتری به زنان بیوه داشته باشد.


عبدالصمد خرمشاهی در گفتگو با ایسنا، همزمان با روز جهانی زنان بیوه، ضمن اشاره به بند ۴ اصل ۲۱ قانون اساسی، اظهار نمود: در این اصل اشاره شده است که "دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید" و در بند ۴ آن به ایجاد بیمه خاص بیوگان و زنان سالخورده و بی سرپرست تصریح می شود.
این فعال حوزه حقوق بانوان ضمن اشاره به فعالیت سازمان های حمایت گر شامل بهزیستی و کمیته امداد در جهت بهبود وضعیت زنان بی سرپرست و بیوه با هدف ایجاد اطمینان خاطر برای این زنان، در عین حال افزود: باوجود این که تعداد زیادی از زنان بیوه و بی سرپرست زیر پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند اما به نظر می آید با عنایت به افزایش آمار طلاق و سایر مشکلات این چنینی، سازمان های حمایت گر نتوانسته باشند تعداد قابل توجهی از این زنان را زیر پوشش خود قرار دهند و مشکلات زنان بیوه همچنان پا بر جاست.
ایشان در ادامه درباره صدمه های اجتماعی که زنان بیوه با آن مواجه می شوند، توضیح داد: بخشی از این زنان بیوه و حتی خانمهایی که از همسر خود جدا می شوند متاسفانه گرفتار صدمه های اجتماعی نظیر اعتیاد و... می شوند، چونکه جایی به منظور زندگی و توان اداره زندگی و سرمایه ای برای اشتغال ندارند.
خرمشاهی در بخش دیگر سخنان خود ضمن اشاره به مشکلات حقوقی زنان خود سرپرست، اضافه کرد: به صورت کلی قانون مدون و مشخصی برای پشتیبانی از حقوق بانوان بیوه نداریم و اگر هم وجود دارد توجه چندانی به آن نمی گردد.
به نقل از ایشان، گرچه برخی زنان بی سرپرست و خودسرپرست برای بیمه خویش فرما اقدام می کنند، اما اغلب زنان از این امکان بی بهره اند و بعد از دست دادن همسر و یا جدایی با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند، سرمایه ای برای اداره زندگی خود ندارد و نمی توانند به سادگی مشغول به کار شوند.
این حقوقدان ضمن اشاره به لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت، خاطرنشان کرد: حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که ۳۰ درصد زنان بعد از جدایی و یا از دست دادن همسر خود ازدواج مجدد می کنند، تکلیف ۷۰ درصد باقی مانده چه می شود؟. آیا برای این زنان فکری می شود؟ متاسفانه اغلب این زنان به علت مشکلات عدیده گرفتار افسردگی روحی می شوند.
وی در انتهای سخنان خود پشتیبانی از حقوق بانوان بیوه و خود سرپرست را همچون مسائل ضروری و مهم جامعه دانست و خاطرنشان کرد: از ضروری ترین و مهم ترین وظایف دولت این است که نگاه حمایتی جدی تر و بیشتری به زنان بیوه داشته باشد، چون که صدمه هایی که از این طریق به جامعه منتقل می شود، قابل جبران نخواهد بود. گرچه طی تمام این سال ها حمایت هایی از زنان بیوه و خود سرپرست شده است؛ اما اقدامات انجام شده کفایت نمی کند.
منبع:

1401/04/03
10:16:19
5.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان