گزارش جوان بین به مناسبت روز آتش نشان

دغدغه هایی در دل آتش

دغدغه هایی در دل آتش جوان بین: جوان بین: آتش نشانانی که همیشه در حوادث و مشکلات رخ داده در سطح شهر به یاری حادثه دیدگان رفته اند، خودشان نیز چالش ها و مشکلاتی دارند که توجه به آنها به بهانه روز آتش نشانی و ایمنی می تواند بر کیفیت کار و انگیزه آنان موثر باشد؛ یکی از این چالش ها موضوعات مربوط به بیمه، بازنشستگی و سختگی کار آتش نشانان است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، هفتم مهر ماه سال ۱۳۵۹ و در اولین روزهای شروع جنگ میان ایران و عراق بود که پالایشگاه آبادان از طرف دشمن مورد حمله هوایی قرار گرفت. بعد از این اتفاق آتش نشانان برای اطفای حریق وارد عمل شدند که ناگهان بار دیگر این پالایشگاه از طرف دشمن بعثی بمباران شد و شماری از آتش نشانان حاضر در این عملیات به شهادت رسیدند. همین رویداد هم بهانه ای شد تا حدود ۲۰ سال بعد از این اتفاق یعنی در سال ۷۹ ستاد هماهنگی امور ایمنی آتش نشانی کشور پیشنهاد نامگذاری هفتم مهر بعنوان روز ملی آتش نشانی و ایمنی را عرضه نماید، روزی که در نهایت مورد تصویب قرار گرفته و از آن سال ها تا کنون هفتم مهرماه به نام روز آتش نشانی شناخته می شود.
حالا هفتم مهرماه به بهانه ای برای تکریم آتش نشانان و قدردانی از تلاش و زحمات آنان بدل شده است. این بهانه اما فقط برای گفتن از رشادت ها و ایثارگری های آتش نشانان در سرتاسر کشور نیست و فرصت خوبی است تا در کنار تکریم ها و تعریف ها بعضی از مشکلات آنان نیز مورد واکاوی قرار گرفته و چاره ای برای آن پیدا شود. شرایط شغلی، یکپارچه نبودن آتش نشانی در کشور، نبود سیاست واحد در برابر شغل آتش نشانی، تفاوت در حقوق و مزایا، کمبود بعضی از امکانات و تجهیزات، سختی کار، لطمه های روحی ناشی از کار و... همچون همین مشکلات است. خبرنگار ایسنا اما به مناسبت هفتم مهرماه و روز آتش نشان به سراغ مشکلی چندین ساله برای آتش نشانان رفته است، مشکلات در ارتباط با بیمه و خدمات درمانی این افراد که سال هاست دست کم به یکی از دغدغه های آتش نشانان بدل شده است.
تفاوت در نوع بیمه آتش نشانان و تاثیر آن بر بازنشستگیبیمه آتش نشانان، مساله ای است که سال هاست درباره ی آن صحبت شده اما همچنان به این مطالبه خیلی از آتش نشانان رسیدگی نشده است. به قول یکی از مدیران پیشین آتش نشانی تهران، «شرایط بیمه آتش نشانان بدین سان است که آتش نشانان در بعضی شهرها به علت این که زیر پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار دارند با ۲۰ سال سابقه خدمت بازنشسته می شوند اما در شهر تهران آتش نشانان بعد از ۲۵ سال خدمت می توانند با ۳۰ روز حقوق بازنشسته شوند. به عبارتی تفاوت صندوق بیمه ای آتش نشانان سبب شده است که سنوات و سختی کار آنها به صورت یکسان محاسبه نشود. همین طور بر مبنای شرایط استخدامی که آتش نشانان دارند بیمه گروه بزرگی از آتش نشانان بیمه شهرداری تهران و بیمه گروهی دیگر بیمه تامین اجتماعی است. تقریباً از اواسط دهه ۹۰ بیشتر آتش نشانان استخدامی که جمعیت آنها حدود هزار نفر است بیمه تامین اجتماعی شدند و حالا حدود ۴۰۰۰ آتش نشان دیگر بیمه شهرداری هستند. آن هایی که بیمه تامین اجتماعی هستند تقریباً دغدغه ای در این حوزه ندارند و می توانند بعد از ۲۰ سال خدمت با ۳۰ روز حقوق بازنشسته شوند. اما سختی کار به گروهی از آتش نشانان که بیمه آنها با شهرداری تهران است، بر مبنای مقررات و ضوابطی که حاکم است، با پنج سال سنوات ارفاقی به آنها تعلق می گیرد. یعنی اگر ۲۰ سال خدمت کنند با حدود ۲۵ روز حقوق بازنشست می شوند.»
درخواست برای تغییر بیمه آتش نشانان به تامین اجتماعییک آتش نشان فعال در سازمان آتش نشانی تهران که سابقه بیش از ۱۵ سال خدمت را دارد، معقتد است که باید از تجربه آتش نشانان پیشکسوت استفاده شود، او درباره ی تغییر مقررات و بیمه آتش نشانی تهران از بیمه شهرداری به بیمه تامین اجتماعی به ایسنا می گوید: «آتش نشان ها به دنبال این هستند که هر چه زودتر بیمه آتش نشانان زیرمجموعه تامین اجتماعی شود تا بتوانند از قانون مشاغل سخت و زیان آور استفاده نمایند. هم اکنون بیمه خیلی از ما آتش نشان ها زیرمجموعه تامین اجتماعی نیست و بنابراین نمی توانیم از این قانون استفاده نماییم. البته من معتقد نیستم که تمام آتش نشانان باید با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شده و از سازمان جدا شوند، من بعنوان کسی که چندین سال است کار می کنم با خودم می گویم که شهر نیاز به ایمنی دارد و این ایمنی به دست نخواهد آمد مگر این که آتش نشانان با سابقه را با انگیزه های خوب در سازمان نگه داریم و از آنان کمک بگیریم.»
او ادامه می دهد: «درست است که آنها باید پس از مدتی از بدنه عملیاتی جدا شوند اما در اکثر نقاط دنیا از بدنه سازمانی جدا نمی شوند؛ من فکر می کنم بعضی از آتش نشانان ما به علت برخی بی توجهی ها انگیزه خودرا از دست دادند و بنابراین بیشتر به دنبال این هستند که زودتر بازنشسته شوند. رفتن نیروهای با تجربه از سازمان به ایمنی شهر لطمه می رساند. یک آتش نشان در سالهای اولیه شغل خود به صورت مدام درحال یادگیری است و پس از چند سال به مرحله ای می رسد که در موضوع ایمنی صاحب نظر خواهد شد. اگر او همان موقع که به این موقعیت می رسد فضا را رها کند شهر فرصت خودرا از دست خواهد داد و به نتیجه نخواهد رسید.»
وی تاکید می کند: «نظر من اینست که آتش نشانان زمانی که تجربه لازم را کسب می کنند باید همچنان به فعالیت خود ادامه دهند اما ما باید با امتیازاتی مثل افزایش حقوق و مزایا و تشویقاتی مانند همین شرایط بیمه ای و... آنها را حفظ نماییم. خیلی از افرادی که از بدنه آتش نشانی جدا می شوند همچنان کار می کنند و کمتر کسی پیدا می شود که پس از بازنشستگی در خانه نشسته و استراحت کند. حتی در سایر نقاط دنیا نیز آتش نشانان پس از اتمام زمان فعالیتشان در آتش نشانی، فعالیت خودرا بعنوان مشاور یا مشاغلی از این دست ادامه می دهند. ما باید انگیزه های شغلی ایجاد نماییم و شرایط از نظر حقوق و پشتیبانی قوی شود تا آتش نشان رغبتی به ماندن داشته باشد. واقعیت امر اینست که بیشتر از بیمه مباحث رفاهی مثل مسکن، سفر، تغییرات شیفت و.. اهمیت دارد. بطورمثال نوبت کاری شیفت در اقصی نقاط دنیا متفاوت می باشد و اگر کسی متاهل است بتواند روزها بیشتر و شب ها کمتر شیفت باشد. اما به هر حال بیمه تامین اجتماعی مطالبه خیلی از آتش نشانان است که باید به آن توجه گردد.»


این آتش نشان افزود: « اگر بیمه ها به سمت تامین اجتماعی شدن برود و بحث کشوری شدن درباره ی مشاغل سخت مطرح شود آتش نشانان می توانند با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند. البته که حالا با ۲۵ سال سابقه می توانند به صورت اختیاری درخواست دهد و بازنشست شود اما به جهت اینکه ۲۰ سال بازنشست شوند باید وارد ساختار تامین اجتماعی شوند. بر مبنای ساختار بیمه شهرداری فرد بعد از ۲۵ سال کار می تواند بازنشسته شود.»
تاخیر پنج ساله در بازنشستگی آتش نشانان تهرانیموضوع تاخیر در بازنشستگی آتش نشانان، پیش از این از طرف مدیرعامل پیشین سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نیز مطرح شده بود، مهدی داوری در این خصوص به ایسنا اظهار داشته بود: «بر اساس قانونی که آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران تبعیت می کند آتش نشانان تهرانی می توانند با حدود ۲۵ سال خدمت و با ۳۰روز حقوق بازنشسته شوند. این در شرایطی است که برخی دیگر از استان ها از قانونی که در مجلس مصوب شده تبعیت می کنند که شامل بیمه تامین اجتماعی می شود. بر همین مبنا آتش نشانان بعضی از استان ها که زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند از ۱۰ سال سنوات ارفاقی استفاده می نمایند و می توانند با ۲۰سال خدمت و ۳۰ روز حقوق از سیستم بازنشسته شوند.»
مدیرعامل وقت سازمان آتش نشانی تهران اظهار داشته بود: «آتش نشانان تهرانی نیز سختی کار دارند اما بر مبنای قانونی که آتش نشانی تهران از آن تبعیت می کند و آن هم مصوب دولت می باشد، سنوات آتش نشانان تهرانی پنج سال درنظر گرفته شده است.»
داوری همین طور به موضوع یکسان سازی این قانون نیز اشاره کرده و گفته بود که«در شورایعالی استان ها این مورد مطرح شده و قرار بود که از طرف شورایعالی استان ها لایحه ای به مجلس ابلاغ شود تا آتش نشانی تهران را هم مثل تامین اجتماعی در نظر بگیرند. شهرداری صندوق بازنشستگی خودرا دارد و اتش نشانان زیر پوشش آن صندوق هستند. این مورد نیاز به قانونی دارد که این صندوق هم شرایط مشابهی داشته باشد. پیگیر محقق شدن این مورد هستیم که انشالله تغییری مثبت خواهد بود.»
با وجود آنکه بیش از دو سال از مصاحبه مدیرعامل وقت آتش نشانی تهران گذشته، اما همچنان به نظر می آید که این مورد یکی از دغدغه های جدی آتش نشانان در تهران بوده و باید پیگیری ها در این خصوص ادامه پیدا کند. موضوعی که یک آتش نشان بازنشسته نیز به آن اشاره کرده به ایسنا می گوید: « من با پنج سال تاخیر بازنشسته شدم، یعنی اگر قرارداد بیمه ای من با تامین اجتماعی بود، می توانستم پنج سال زودتر بازنشسته شوم.»
او درباره ی اقداماتی که قبل تر در مورد تغییر بیمه آتش نشانان از شهرداری تهران به بیمه تامین اجتماعی انجام شده بود، نیز می گوید: « شاید مدیران جزییات بیشتری را بدانند، اما آنچه که به ما اعلام شده این بود که طی سالهای گذشته گفته شد که تلاش هایی صورت گرفته که بیمه ها یکسان سازی شود، حتی گفته شد که طرحی به شورایعالی استان ها برده شده و مصوب شده و در سال ۹۹ به صورت طرح به مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شد اما گویا با این که مصوبه بود مجلس هیچ وقت آنرا در دستور رسیدگی خود قرار نداده است. طبق پیش نویسی که آن زمان در اختیار بعضی از آتش نشانان قرار گرفته بود، در آن طرح پیشنهاد شده بود که تمام بیمه ها و نه فقط آتش نشانی تهران، هر آتش نشانی با هر بیمه ای که دارد شرایط مشابه بیمه تامین اجتماعی برایش فراهم گردد که متاسفانه گویا به نتیجه نرسیده است.»
مجلس به بازنشستگی آتش نشانان ورود کنداین آتش نشان پیشکسوت تصریح می کند: « از ما گذشت اما امیدوارم که مجلس این مورد را برای دیگر آتش نشانان هم که شده در دستور کار قرار دهد.» او درباره ی برخی نظراتی که اعتقاد دارد باید امکاناتی فراهم گردد تا آتش نشانان در ساختار سازمان مانده و بتوان از تجربیات آنان استفاده کرد، نیز اظهار داشت: «من خودم هم با این نظر موافقم اما خب یکسان سازی بیمه ها مطالبه ای است که سال هاست مطرح می شود. در واقع زود جدا شدن آتش نشانان، برای خودشان خوب است چونکه زودتر از این شرایط جدا می شوند و به زندگی خود می رسند و سلامت خودرا بیشتر حفظ می کنند اما این می تواند سبب شود که سازمان زود نیروهای متخصص را از دست بدهد چونکه در تمام دنیا تخصص نقش مهمی را در شغل آتش نشانی دارد. اما این دو موضوع را نباید با هم قاطی کرد و بطورمثال بگوییم که چون میخواهیم نیروهای متخصص و باتجربه در سازمان بمانند پس سختی کار آنها را پیگیری نمی نماییم. ماندن در سازمان باید با انتخاب و اختیار خود افراد باشد.»
او ادامه می دهد: «در واقع آتش نشان هر چه قدیمی تر باشد تجربیات بیشتری را به دست می آورد و این برای یک سازمان سرمایه است. این که بتوانند شرایط معیشتی را طوری فراهم نمایند که فرد کمتر طالب جدا شدن از سیستم باشد می تواند تاثیر گذار باشد البته به صورت مطلق هم نمی توان گفت و امکان دارد خیلی از پرسنل حتی در شرایط خوب رفاهی هم تصمیم داشته باشند از سازمان جدا شوند، اما این مورد می تواند بعنوان یک حق انتخاب مطرح شود.»


داوود براتی - از معاونین سابق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران- نیز در گفت و گو با ایسنا درباره ی سختی کار آتش نشانان و مشکلات بیمه ای آنها اظهار می کند: «در تمامی کشورها برای حفظ شرایط جسمانی و آمادگی روحی و روانی آتش نشان که بتوانند در صحنه های متفاوت حاضر شده و جان آدم ها را نجات دهند، به آنها توجه خاص می شود. خاصیت شغلی این افراد را اگر بخواهیم خلاصه بگوییم اینست که آتش نشانان در بدترین شرایط محیطی وارد عملیات می شوند. آنها در ساختمان ها، کارخانجات، صنایع مختلف و اماکنی حاضر می شوند که خود در معرض خیلی از لطمه ها و تبعات شرایط محیطی است. در مشاغل سخت تعریف شده است که یکی از عامل های آلودگی محیط، شرایطی است که در آن امکان وقوع سانحه و تصادف و. امکانپذیر باشد، آنچه که در قانون از احتمال آن گفته شده در واقع محل کار آتش نشانان است و این افراد همیشه در چنین اماکنی حضور دارند.»
او ادامه می دهد: «من از اوایل انقلاب آتش نشان بودم و درجه های متفاوتی را طی کردم و آخرین سمت من معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران بود. تحقیقاتی سالهای آخر خدمت انجام دادم و متوجه شدم که در تمام دنیا آتش نشانی شغل پرخطر است اما در ایران به مراتب شاید شرایطشان بدتر است چونکه متاسفانه خیلی از اماکن، تاسیسات، صنایع و... در کشورما با استانداردهای روز ایمنی و حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق و حوادث فاصله بسیاری دارد. این بر شغل آتش نشانان تاثیر می گذارد و شغل آنان پرریسک تر و پرخطرتر می شود. می توان گفت آتش نشانان ما به نسبت آتش نشانان خیلی از کشورها مقابل ریسک بیشتری قرار دارند»
ضرورت پوشش بیمه ای کامل آتش نشانان براتی ادامه می دهد: « به یاد دارم در دهه ۸۰ که در سازمان بودم پرونده پزشکی پرسنل آتش نشانی را بررسی کردیم و برای من جالب بود که میانگین عمر آتش نشانان از متوسط عمر مفید یا شانس زندگی آنها کمتر بود. یعنی بر مبنای سوابق آتش نشانانی که فوت کرده بودند متوجه شدیم که میانگین عمر آنها کمتر از ۶۰ سال است و لطمه های بیشتری هم به آنها وارد می شود. با عنایت به لطمه های بسیاری که آتش نشانان با آن روبه رو هستند بیمه آنها باید کامل باشد تا آتش نشان با اطمینان به پوشش بیمه ای خودش آمادگی داشته باشد که در صحنه های متفاوت خودرا به خطر بندازد. اگر اینکار را انجام ندهیم شاید خطاهای انسانی هم افزایش پیدا کند. آتش نشانان باید آنقدر از شرایط جسمانی، روحی و روانیشان حمایت شود که در شرایط حریق و حادثه بتوانند موثرتر عمل کنند. در واقع من معتقدم علاوه بر خدمات کامل درمانی باید خدمات سلامت روان آتش نشانان نیز زیر پوشش بیمه قرار بگیرد».
این آتش نشان بازنشسته اظهار می کند: « آتش نشان تمام روز های کار خودرا در جنگ با آتش و حوادث مختلف می گذرانند که امکان دارد لطمه های بسیاری برایشان رخ دهدد. حتی زمانی که یک آتش نشان در خانه است و زنگ خانه به صدا در می آید گاهی تصور می کند زنگ آتش نشانی است و باید با شتاب به سمت حادثه برود. خود من این تجربیات را داشته ام و بعنوان یک آتش نشان می توانم بگویم که آتش نشانان در شرایط متفاوت شغلی در معرض تبعات روحی و روانی هستند. همانطور که در دنیا و کشور خود به این نتیجه رسیدیم که آتش نشانی شغلی پر ریسک است پس باید آتش نشان را حمایت نماییم. این درحقیقت یک تلاش تیمی است و اگر همه نهادهای مرتبط همپوشانی درستی در ارائه خدمات و پشتیبانی از این افراد، نداشته باشند و اقدامات لازم را انجام ندهند می توانیم لطمه ببینیم.»
وی با اشاره به اینکه رسیدگی به شرایط آتش نشانان، سرمایه گذاری است می گوید: « امیدوارم کسانی که نگاهشان به آتش نشانی و ضرورت پشتیبانی از آنها کامل نبوده یک لحظه خودشان را بجای آتش نشانان بگذارند و ببینند که آیا خودشان می توانند جایی که همه فرار می کنند دل به حادثه بزنند یا خیر؟ آتش نشانان امتیاز ویژه یا چیزی اضافه نمی خواهند، آنها حق خودرا می خواهند تا وظیفه خودرا به خوبی انجام دهند.»
براتی درباره ی ضرورت تغییر بیمه آتش نشانان به تامین اجتماعی نیز می گوید: « به نظر من اگر بیمه تامین اجتماعی پوشش بهتری دارد. پیشنهاد من اینست که بهترین شرایط بیمه ای حق این آتش نشانان است که در دوران خدمت دائما در معرض انواع لطمه و مخاطرات شغلی قرار دارند.»
سلامت روان آتش نشانان و خانواده هایشان زیر پوشش بیمه قرار بگیردفاطمه بابایی، روانشناس هم به مشکلات روانی که آتش نشانان در معرض آن قرار دارند، اشاره می کند و به ایسنا می گوید: « آتش نشانان به جهت موقعیت هایی که در آن قرار گرفته و صحنه هایی که با آن روبه رو بوده اند در معرض لطمه های روانی زیادی قرار می گیرند؛ آنها امکان دارد گرفتار وسواس ها یا حساسیت های زیادی شوند. اما نکته دیگری که کمتر به آن توجه شده، خانواده این افراد است، بعد حادثه پلاسکو میزان فشار روانی که بر خانواده آتش نشانان وارد شده بود، افزایش پیدا کرد و آنان هر لحظه منتظر بودند تا حادثه ای تلخ در ماموریت ها برای عزیزانشان رخ دهد. حالا هم همین طور است و خانواده ها در ماموریت های آتش نشانی نگرانی زیادی درباره ی عزیزان خود که آتش نشان شده اند، دارند.»
این روانشناس ادامه می دهد: « سال هاست که ما تاکید داریم که خدمات سلامت روان باید زیر پوشش بیمه قرار بگیرد، اما متاسفانه این اتفاق رخ نداده است. متاسفانه بعضی از مسئولین تصور می کنند که رفتن به روانشناس و جلسات تراپی یک اقدام غیرضروری یا اصطلاحا لاکچری است، در حالیکه باید این تصور از بین برود. در مورد آتش نشانان و نیروهای امدادگر و... هم این ضرورت بسیار وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می کنم که حداقل در مورد آتش نشانان و دیگر امدادگران و البته خانواده آنان حتما شرایطی فراهم گردد که پوشش بیمه ای در ارتباط با سلامت روان نیز برای آنان مدنظر قرار بگیرد.»
بیمه آتش نشانی در خارج از تهران اعتبار ندارد!آتش نشان دیگری که نزدیک به ۲۰ سال سابقه ستادی و عملیاتی دارد نیز درباره ی شرایط بیمه و سن بازنشستگی آتش نشانان به ایسنا می گوید: « بیمه من، کارمندی یا همان بیمه شهرداری است. نوع دفترچه بیمه ما مدتی بد نبود اما حدود چهار یا پنج سالی است که فرانشیز ۱۰ درصد به آن اضافه شده است. چندسال قبل دست من گرفتار شکستگی شد که با وجود داشتن بیمه نزدیک به سه میلیون تومان هزینه کردم. نکنه دیگر مراکز طرف قرارداد با بیمه شهرداری است. بیمه ما شاید تا کرج و پردیس اعتبار داشته باشند، یا شاید اگر از دکتر یا بیمارستان فاکتور بگیریم مبلغ زیادی از آنرا به ما برگردانند اما چیزی به نام بیمه شهرداری تهران خارج از تهران ارزش ندارد. یعنی اگر یک آتش نشان تهرانی به سفری در شیراز رفته و آنجا سرما خوردگی هم پیدا کند، بیمه اش ارزشی ندارد و در واقع جایی طرف قرار داد با این بیمه نیست.»
او ادامه می دهد: « یکی دیگر از مشکلات اصلی بچه های آتش نشان پایه حقوق آنهاست. الان یک رئیس ایستگاه اگر بازنشسته شود پایه حقوقش به ۱۰ میلیون تومان می رسد. به احتمال زیاد یک رئیس ایستگاه به علت سن و سالش خانواده دار است و خب اگر خانه هم نداشته باید به سمت حاشیه شهر برود و زندگی کند. در خیلی از مواقع حرف حقوق که می شود و دیگرانی که خارج از آتش نشانی رقم حقوق ما را می شنوند باور نمی نماید. یعنی حقوق ما واقعا به اندازه یک شاگرد مغازه است.»
این آتش نشان می گوید: « تا جایی که می دانم می شود با ۲۰ سال اما حدود ۲۵ یا ۲۷ روز حقوق هم بازنشسته شد اما به نظرم این در حق آتش نشان ها اجحاف است و باید بشود با ۲۰ سال کار و ۳۰ روز حقوق بازنشسته شد تازه با آن وضعیت پایه حقوق باز هم چیز زیادی عاید آتش نشان بازنشسته نخواهد شد. آتش نشانی دومین شغل سخت دنیاست. به نظرم در این زمان اقدام خاصی انجام نشده است. به نظرم حقوق آتش نشان ها باید اصلاح گردد چون واقعا خنده دار است که با بطورمثال ۱۷ سال سابقه کار و کارشناسی ارشد حکم حقوق من ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان باشد. دغدغه بعدی آتش نشانان هم مسکن می باشد.»
مطالب پیشنهادی:
بازنشستگی آتش نشانان تهرانی با ۵ سال تاخیر!
ضرورت شروع هویت بخشی به شغل آتش نشانی
از «یانقین» اطفائیه تبریز تا «۱۲۵» سازمان آتش نشانی!
بیمه، تنها یکی از مشکلاتی است که آتش نشانان با آن مواجهند، مشکلات دیگری مانند مسکن، میزان حقوق، شیفت ها، ساعات کاری، لوازم و تجهیزات و... همگی جزو مواردی است که آتش نشانان مطالباتی در مورد آن دارند که باید به آنها نیز توجه گردد. اما خوب است که حالا که موضوع بیمه مطرح گردیده است، مدیران آتش نشانی و شهرداری تهران به همراه مدیران تامین اجتماعی شرایط لازم برای تغییر بیمه آتش نشانان را مورد بررسی قراردهند. اعضای مجلس شورای اسلامی نیز می توانند با تصویب طرح ها و لوایحی با محوریت یکسان سازی حقوق و مزایای آتش نشانان و حتی سازمانی واحد تحت عنوان آتش نشانی در کشور در حل این مشکلات موثر باشند.1401/07/09
09:21:27
5.0 / 5
112
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان