دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت:

سال 1430 ایران جزو پیرترین کشورهای دنیا خواهد بود

سال 1430 ایران جزو پیرترین کشورهای دنیا خواهد بود به گزارش جوان بین، لرستان دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت کشور اظهار داشت: سال 1430 تا 1435 جزو پیرترین کشورهای دنیا خواهیم بود.


حجت الاسلام رسول ساکی در جلسه پشتیبانی از خانواده، جمعیت و فرزندآوری که ۱۷ آذرماه در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۱۳۶۰ الی ۱۳۶۸ میانگین نرخ باروری ۶.۷ فرزند بود یعنی به ازای هر ۱۰ زن ۶۷ فرزند متولد می شد.
وی اشاره کرد: در برنامه اول توسعه جمع بندی بر این شد که کشور در سال ۱۳۹۰ به نرخ ۴.۹ فرزند برسد اما در عمل با طی یک شیب تند و در سال ۱۳۷۱ به این نرخ رسیدیم، پس عملاً باید برنامه های کنترل جمعیت متوقف می شد اما این اتفاق نیفتاد و در سال ۱۳۷۲ قانون های تنظیم خانواده تازه ای در مجلس به تصویب رسید.

دبیر مجمع فعالان جمعیت اشاره کرد: هم اکنون میانگین نرخ باروری کشور ۱.۷ است. البته این آمار را وزیر بهداشت منتشر نموده است، در صورت درست بودن این عدد ما به جهت اینکه گرفتار انقراض نسلی نشویم باید نرخ باروری خودرا به ۲.۱ برسانیم؛ ۲.۱ فرزند استانداردی است که سازمان های بین المللی اعلام نموده اند.
ساکی افزود: برای رسیدن به نرخ رشد ۲.۱ باید راهی طولانی را طی نماییم و در صورت پیش روی این کاهش جمعیت، ما در سال ۱۴۳۰ پیرترین کشور منطقه خواهیم بود و در سال ۱۴۸۰ به میزان جمعیت ۳۰ میلیون نفر خواهیم رسید.
وی بیان کرد: اما فاجعه وقتی عیان می شود که بدانیم ۴۲ درصد این جمعیت ۳۰ میلیونی، بالای ۶۵ سال سن خواهند داشت و ۲۰ درصد هم زیر سن تولید نسل و ثروت خواهند بود.
دبیر مجمع فعالان جمعیت افزود: با این حساب کمتر از ۱۴ میلیون نفر جوان و میانسال خواهیم داشت، البته لازم به ذکر است که این تعداد از جمعیت نیز همسان نبوده و بطورمثال دارای دسته بندی های مختلفی همچون متدین، غیرمتدین، مسلمان یا غیرمسلمان هستند. با این توضیح، به بیان دیگر کشور با سرعت به سمت وقوع لطمه های جمعیتی پیش می رود.
ساکی عنوان کرد: در مجمع ملی فعالان جمعیت نگاه ما این است که در جامعه حاکمیت و مردم نباید از هم جدا باشند؛ با اینحال ما بیشتر بین مردم هستیم و دغدغه ما بیشتر انتقال مطالبات آنها به حاکمیت است، در همین راستا تلاش ما این بوده است که در قدم اول مجموعه های مردمی را که در زمینه جمعیت فعالیت می نمایند شناسایی، توانمند و متشکل نماییم.
وی جنگ جمعیتی را یکی از مهم ترین جنگ هایی دانستند که دشمنان نظام و انقلاب مقابل جمهوری اسلامی ایران به راه انداختند.
دبیر مجمع ملی فعالان جمعیت کشور با اشاره به فاجعه قتل جنین (سقط عمدی جنین)، ارتقاء جایگاه مادری در جامعه، بیان لطمه های تک فرزندی و احیاء هویت خانواده های چند فرزندی اضافه کرد: نسبت به این موضوعات پیرامونی جمعیت و فرزندآوری، شبهات کمتری وجود دارد و جامعه نسبت به آن همراه تر بوده و مسیر شکل گیری کارهای مردمی دراین زمینه هموارتر است.
منبع:

1401/09/18
12:44:50
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان