مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد

زمان پرداخت عیدی بازنشستگان فعلا معلوم نیست

زمان پرداخت عیدی بازنشستگان فعلا معلوم نیست جوان بین: به گزارش جوان بین، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به تبیین دستاوردها و اقدامات انجام شده در این سازمان امسال پرداخت و اظهار نمود: امروز بیشتر از ۷۰ درصد مردم جامعه زیر پوشش بیمه های اجتماعی قرار دارند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، میرهاشم موسوی در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، با اعلان اینکه ۴۴ سال تجربه سرشار از اقتدار، پیروزی و پیشرفت در عرصه های مختلف را پشت سر گذاشته ایم اظهار داشت: امروز مفتخریم خدمتگزار مردم در عرصه حکمرانی تأمین اجتماعی باشیم.


۷۰ درصد ایرانی ها زیر پوشش بیمه های اجتماعی

سهم ۵۴ درصدی تأمین اجتماعی در پوشش بیمه های درمانی مردم کشور

وی اضافه کرد: پیش از انقلاب حدود ۲۰ درصد جامعه ۳۵ میلیونی زیر پوشش بیمه های اجتماعی بودند، امروز سیاست بیمه فراگیر را دنبال می نماییم و بیشتر از ۷۰ درصد جامعه ما زیر پوشش بیمه های اجتماعی قرار گرفته اند. در قسمت بیمه درمان حدودا ۱۰۰ درصد زیر پوشش بیمه سلامت و بیمه درمان قرار گرفتند که حدود ۵۴ درصد آن بر دوش تأمین اجتماعی است.


افزایش ضریب نفوذ بیمه ای در تأمین اجتماعی به ۶۵ درصد

۱۵ میلیون از ۲۳ میلیون شاغل کشور زیر پوشش تأمین اجتماعی قرار دارند


مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اعلان اینکه ضریب نفوذ بیمه ای تأمین اجتماعی پیش از انقلاب ۱۹.۵ درصد بوده است و از ۹ میلیون شاغل، ۱.۷ میلیون نفر زیر پوشش تأمین اجتماعی بوده اند اظهار داشت: امروز ۶۵ درصد ضریب نفوذ بیمه ای در تأمین اجتماعی داریم و از ۲۳ میلیون شاغل کشور، بیشتر از ۱۵ میلیون شاغل زیر پوشش ما قرار دارند.

موسوی افزود: سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته داریم و ضریب پشتیبانی ما ۴.۲ است. پس از انقلاب کمک های دولت برای بیمه اقشار خاص را داریم که پیش از انقلاب سابقه نداشته است.


مطالبات تأمین اجتماعی از دولت بابت پوشش بیمه ای رانندگان

وی با اشاره به این که بالغ بر یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در چارچوب کارگاه های زیر پنج نفر کمک های حمایتی دولت را دریافت می کنند که کمک بزرگی برای اقشار کم درآمد در عرصه تولید است اظهار داشت: ۷۶۰ هزار راننده زیر پوشش داریم که ۵۰ درصد حق بیمه را دولت می دهد، باآنکه مطالباتی از دولت دراین زمینه داریم. ۲۷۰ هزار قالیباف هم در چارچوب بیمه اقشار خاص، حمایت دولت را دارند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به دستاوردهای حوزه درمان اظهارکرد: حالا بالغ بر ۴۰۰ مرکز درمانی بیمارستانی، تخصصی و فوق تخصصی ملکی داریم و با ۵۰ هزار مرکز درمانی طرف قراردادیم. روزانه به یک میلیون نفر خدمات سرپایی عرضه می دهیم و روزانه حدود ۱۳ هزار نفر خدمات بستری دریافت می کنند.

موسوی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابی در عرضه خدمات اجتماعی و رفاهی در تأمین اجتماعی رقم خورده، البته با سیاست های کلی گام دوم انقلاب فاصله داریم.

وی با اشاره به این که از بدو ورودم به سازمان تأمین اجتماعی بر روی چالش های حوزه های مختلف تمرکز و هشت هدف راهبردی را مدنظر قرار دادیم اظهار داشت: سه مفهوم تحول، عدالت و اعتماد سرلوحه ایفای مأموریت های ماست. توسعه پوشش بیمه همگانی برای آحاد جامعه یکی از اهداف راهبردی ما بود. معتقد بودیم اگر امروز ناترازی منابع داریم باید از ۳۰ درصد افراد باقی مانده فاقد بیمه بعنوان یک پنجره فرصت استفاده نمائیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: ضمن آنکه بیمه همگانی از اهداف کلان و اساسی مندرج در قوانین بالادستی است. سال قبل یک میلیون بیمه شده جدید زیر پوشش بیمه فراگیر خانواده ایرانی رفتند. برای سال جاری و تا به امروز هم ۷۸۰ هزار نفر بیمه شده جدید به جمعیت بیمه شدگان افزوده شده است.


پوشش بیمه ای ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار کارگر ساختمانی جدید در انتظار ابلاغ


موسوی به اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی اشاره نمود و اظهار داشت: شورای نگهبان ایرادی گرفته بود که اصلاح شده و ابلاغ خواهد گردید. برآورد ما اینست که ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر پشت نوبتی داریم که بدون محدودیت همه این افراد بعد از ابلاغ قانون زیر پوشش قرار می گیرند.


متوسط دریافت مستمری بعد بازنشستگی در ایران ۲۴ سال و سایر کشورها ۱۲ سال است


وی با اعلان اینکه پنج لایحه در چارچوب اصلاحات فنی و ساختاری تقدیم دولت شده است که می تواند مشکلات اساسی صندوق را حل کند اضافه کرد: ۱۹ درصد بازنشستگان ما در سال ۹۱ قبل از موعد بودند که امروز به بالای ۵۰ درصد رسیده است. متوسط سن زندگی و دریافت مستمری پس از بازنشستگی در کشورهای دیگر ۱۰ تا ۱۲ سال است در صورتیکه در کشور ما ۲۴ سال است. سن امید به زندگی بالا رفته، اما سن بازنشستگی اصلاح نشده است.


بازنشسته ای نداریم که بگوید حقوقش واریز نشده است

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی به راهبرد توسعه خدمات درمانی در قسمت درمان و بیمه هم اشاره نمود و اظهار داشت: به رغم مشکلات، تعهدات ما بموقع انجام پذیرفته و بازنشسته ای نداریم که بگوید حقوقش واریز نشده است. بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان پرداخت نقدی بابت تعهدات داریم.


افتتاح دو بیمارستان در دهه فجر


موسوی اضافه کرد: تعهدات ما در قسمت بیمه تکمیلی بازنشستگان قابل توجه بوده است و به ازای هر نفر ۱۰۲ هزار و ۵۰۰ تومان از مبلغ حق بیمه تکمیلی را می پردازیم. در روزهای دهه فجر دو بیمارستان هدایت و لنگرودی را افتتاح خواهیم کرد و ۲۵۶ تخت به تخت های بیمارستانی و ۶۴ تخت ویژه به تخت های ویژه ما اضافه می شود. همینطور چند درمانگاه در مناطق محروم افتتاح می شوند.


اعلام خبرهای خوش «درمانی» در آینده نزدیک

وی به توسعه پوشش بیمه ای در این دولت اشاره نمود و اظهار داشت: دولت طرحی در دست دارد و خبرهای خوبی در حوزه درمان در آینده نزدیک خواهیم داشت. پوشش بیمه ناباروری و بیماریهای خاص چون اوتیسم امسال محقق شد و ۲۴۳ قلم دارو در چارچوب طرح دارویار زیر پوشش قرار گرفت.زمان پرداخت «عیدی» بازنشستگان را فعلاً اعلام نمی کنم

موسوی در رابطه با زمان واریز «عیدی» بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار داشت: میزان عیدی را طبق اعلامی که صورت گرفته و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است پرداخت می نماییم. بنای ما براین است که پیش از این که عیدی زیرمجموعه و کارکنان اداری خودمان را بپردازیم، حقوق بازنشستگان را واریز نماییم که سال جاری هم همین کار را انجام می دهیم اما اجازه بدهید فعلاً زمان دقیقی را اعلام نکنم تا بررسی ها برای تأمین منابع نهایی شود.


طلب تأمین اجتماعی از دولت۴۰۰ هزار میلیاردتومان؛ اختلاف با سازمان برنامه در چگونگی محاسبه این بدهی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با تادیه بدهی های دولت و پیشبینی آن در لایحه بودجه سال آتی اظهار داشت: در تبصره یک لایحه بودجه ۱۴۰۲ پیشبینی شده از محل استفاده از میعانات نفتی و گازی و تادیه بدهی از راه واگذاری نفت، مبالغی دریافت نماییم. در ردیف بودجه برای نخستین بار دراین زمینه پیشبینی هایی شده که ناچیز است و امیدواریم افزایش یابد تا بتوانیم بخشی از تعهدات را انجام دهیم. در تلاش و درحال گفتگو هستیم که سال آینده مسیر تادیه بدهی ها همانند سال جاری باشد.

موسوی افزود: برآورد ما اینست که طلب ما از دولت تا آخر سال ۴۰۰ هزار میلیاردتومان باشد. اختلافاتی با سازمان برنامه و تأمین اجتماعی در چگونگی محاسبه این بدهی ها داریم و معتقدیم روند عادلانه ای نیست.

وی با اعلان اینکه سال آینده پیشبینی بودجه سازمان ۶۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود اظهار داشت: اگر دولت بدهی هایش را پرداخت کند کسری نقدینگی در سال آینده نخواهیم داشت. برای سال آتی برآورد ما اینست که ۲۱۴ هزار میلیارد تومان مطالبات ما از دولت در سال آینده خواهد بود که در بودجه ۱۶ هزار میلیارد تومان دیده شده و قابل توجه نیست.


۷۰ درصد بازنشستگان حداقل بگیر هستند

برخی بازنشستگان ۲۵ درصد متناسب سازی مطالبه دارند


مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با ۲۵ درصد باقی مانده از متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار داشت: امسال باتوجه به اتفاقاتی که در زمینه محاسبه افزایش حقوق ها داشتیم تاکید این بود که معیشت بازنشستگان تحت تاثیر قرار نگیرد. یکی از دغدغه های اصلی ما معیشت بازنشستگان است. ۷۰ درصد بازنشستگان ما حداقل بگیر هستند. آنچه که تابحال اتفاق افتاده و پس از این هم اتفاق می افتد فرصت و شرایطی است که قانون در اختیار ما قرار داده است. افزایش ۵۷ درصدی و ۳۸ درصدی حقوق برای دو گروه درآمدی ما یک افزایش بی سابقه امسال بوده و ما به قانون عمل کردیم. بازنشستگان ۲۵ درصد متناسب سازی هم بر مبنای اتفاقاتی که در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ رقم خورده مطالبه دارند. آن ۲۵ درصد باقی مانده برای سایر سطوح است که ۹۰۰ هزار نفر هستند و در کل حقوقشان ۵ درصد اثر دارد.

موسوی افزود: در خردادماه سال جاری پیش از اعمال افزایش ۳۸ درصدی گفتیم ظرفیت ۲۵ درصدی را داریم و اعمال می نماییم اما وقتی افزایش ۳۸ درصدی بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان اعمال شد، در متنی که به باعث قانون ابلاغ گردیده بود، گفته شد سقف پرداختی به باعث ماده ۹۶ خارج از این ۳۸ درصد نباید باشد و فرصت قانونی اعمال ۲۵ درصد را نداریم. اگر ظرفیت قانونی ایجاد شود آنرا در امتداد ارتقای معیشت بازنشستگان به کار می بندیم.


۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه ارز ترجیحی گرفته ایم؛ این رقم کفایت تعهدات طرح دارویار را نکرده است


وی در پاسخ به سوالی در رابطه با حذف یارانه ارز ترجیحی دارو اظهار داشت: تابحال ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه ارز ترجیحی گرفته ایم اما کفایت تعهدات طرح دارویار را نکرده و درحال پیگیری هستیم. سازمان برنامه وعده داده منابعی را در اختیار ما قرار دهد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اضافه کرد: تعهد خدمات دارویی ما در رابطه با داروهایی که در فاماکوپه دارویی است ۱۰۰ در صد برقرار است و اگر بیمارستان ملکی بیمار را برای تهیه این داروها به بیرون از بیمارستان بفرستد، برخورد می نماییم.


بسیج امکانات برای رسیدگی به درمان زلزله زدگان

در کنار تولیدکنندگان صدمه دیده از زلزله هستیم


موسوی به صدور دستور رسیدگی درمانی و بسیج امکانات درمانی در شهرستان خوی برای زلزله زدگان هم اشاره نمود و اظهار داشت: همینطور در کنار تولیدکنندگانی هستیم که از زلزله صدمه دیده اند.

ادامه داردمنبع:

1401/11/17
13:36:45
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان