آیین اختتامیه نخستین جشنواره كودك آنلاین برگزار شد

وزیر ارتباطات: اینترنت ملی یك دروغ بزرگ است

وزیر ارتباطات: اینترنت ملی یك دروغ بزرگ است به گزارش جوان بین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: قطعی اینترنت مانند قطع كردن هوا است و نباید در گفتن آن لكنت زبان داشت. اینترنت ملی یك دروغ بزرگ است، دروغی كه آن قدر تكرار شده كه برای تصحیح این تفكر، راه درازی در پیش داریم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، آیین اختتامیه اولین جشنواره كودك آنلاین عصر شنبه(۲۳ آذر) با حضور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات-، سورنا ستاری -معاون علمی رئیس جمهور- ستار هاشمی -معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات- و سیدجمال هادیان -دبیر جشنواره كودك آنلاین- در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات اجرا شد. در این برنامه همین طور مرضیه برومند بعنوان رئیس هیات داوران بخش فیلم، حبیب ایل بیگی رئیس هیات داوران بخش وب سری و ایرج طهماسب از اعضای هیات داوران حضور داشتند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این مراسم اظهار داشت: قطعی اینترنت مانند قطع كردن هوا است و نباید در گفتن آن لكنت زبان داشت. اینترنت ملی یك دروغ بزرگ است، دروغی كه آن قدر تكرار شده كه برای تصحیح این تفكر راه درازی در پیش داریم.
محمدجواد آذری جهرمی با بیان این كه طی یك سال قبل تلاش خوبی در كودك آنلاین صورت گرفته است، اظهار داشت: والدین همیشه روی این مسئله تاكید دارند كه فرزندان شان چه محتوایی تماشا می كنند و در كشورهای دیگر برای محتوا، دسته بندی سنی وجود دارد. در تلویزیون شبكه ای برای محتوای كودكان وجود دارد اما در فضای مجازی چنین چیزی موجود نبود.
آذری جهرمی افزود: چه بخواهیم چه نخواهیم، تلویزیون در حال افول و فضای مجازی در حال رشد است. همانطور كه بارها گفته شده، اینترنت ملی معنایی ندارد، اینترنت مانند اكسیژن است و نباید در گفتن آن لكنت زبان داشت. اینترنت ملی یك دروغ بزرگ است، دروغی كه آن قدر تكرار شده كه برای تصحیح این تفكر راه درازی در پیش داریم.
وی با بیان این كه فضای مجازی رو به رشد است، اضافه كرد: به بهانه كودكان بسیاری از منابع را از دسترس خارج می كنند اما ما هنرمندان زیادی داریم كه می توانند برای این كودكان محتوا تولید كنند. به قول قدیمی ها "بهشت را به بها می دهند نه بهانه". محتوا سفارش پذیر نیست، اما ما در كشورمان ظرفیت های خلاق زیادی داریم و می توانیم كانال پویای فضای مجازی را فراهم نماییم.

باید به سلیقه كودكان احترام بگذاریم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه زبان و محتوای عرضه دو سوژه متفاوت می باشد، اظهار داشت: دو سال قبل كه در نخستین برنامه در وزارت ارتباطات تلاش كردم تولید محتوا برای كودكان را پیگیری كنم، سكویی برای كودك و نوجوان در فضای مجازی بود. این سكو به زیرساخت نیاز داشت. محتوا سفارش پذیر نیست. باید به سلیقه كودكان احترام بگذاریم و با زبان خودشان مطالب را ارائه نماییم. باید هنر داشته باشیم و اجازه بدهیم فضا با زبان حال حاضر ارائه شود.
آذری جهرمی اضافه كرد: ایجاد زیست بوم مبحثی بود كه ما می خواستیم آنرا اجرایی نماییم و به دنبال اكوسیستم مناسب بودیم. بحث اول ایجاد سكوها بود و امروز سكوهایی وجود دارند كه می توانند محتواهای تولیدشده را عرضه كنند. حلقه دوم محتوا بود و به حضور هنرمندان نیاز داشتیم. جشنواره كودك آنلاین همان حلقه دوم محتواست. ما شرایطی را فراهم كردیم تا افرادی كه علاقمند هستند ایده خودرا به محصول تبدیل كنند.
وی با بیان این كه حلقه سوم، آگاه سازی والدین است تا در فضای مجازی بر فرزندان شان نظارت داشته باشند، اضافه كرد: توسعه سیستم نظارتی والدین و ترویج فرهنگ استفاده از فضای مجازی را با كمك سازمان جوانان و سمن های فعال در كشور آغاز كردیم و در آینده آنرا توسعه خواهیم داد. حالا ۵۰ سمن در حال انتقال این مفاهیم در مدارس هستند.
آذری جهرمی اشاره كرد: می خواهیم ۳۱ هسته استانی تشكیل دهیم و این جشنواره را به شكل استانی پیش ببریم. هیچ ایده و خلاقیتی نباید از قلم بیفتد. ما باید شرایط رشد خلاقیت را فراهم نماییم. با این محصولات به بازار خودمان فكر نمی نماییم و قسمتی از حركت شتاب دهی فراهم كردن شرایط برای كسب سهم جهانی است و امیدواریم بزودی جشنواره بین المللی كودك آنلاین را برگزار نماییم.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در این مراسم همین طور سورنا ستاری -معاون علمی رئیس جمهور - با بیان این كه ایجاد زیرساخت ها توسط دولت از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: زمانی كه ما در معاونت علمی ریاست جمهوری به فناوری های نرم فكر می نماییم، نقش دولت در ایجاد زیرساخت های مربوط به زیست بوم كاملا به چشم می آید. ما بعنوان دولت نمی توانیم وارد محتوا شویم اما باید زیرساخت را برای این كار مهیا نماییم.
سیدجمال هادیان، دبیر جشنواره كودك آنلاین نیز در این مراسم با اشاره به خاصیت های جشنواره كودك آنلاین بیان كرد: در روزگاری كه خیلی از پروژه های اقتصادی و فرهنگی به دلایلی همچون ضعف مدیریت و كمبود منابع، نیمه تمام یا ناتمام می مانند، این جشنواره با كمترین هزینه، با بالاترین سرعت و بهترین بهره وری به نتیجه رسید. ما در این جشنواره از هر نوع كار تبلیغاتی و سیاسی پرهیز كردیم.
وی افزود: دغدغه ایده پردازی جشنواره كودك آنلاین، تولید محتوا برای كودكان بود، این جشنواره بجای این كه سفارشی و كوششی باشد، با ایده ای خلاقانه و جوششی پدید آمده است و كودكان و نوجوانان سلیقه خودرا به ما تكلیف كردند و بنا بر این آثار این جشنواره متفاوت می باشد. البته این رویداد فراتر از جشنواره است و مانند رودهای هزار شاخه ای از دامنه جوانان سرچشمه گرفته و به دریا خواهد ریخت.
رئیس روابط عمومی وزارت ارتباطات با بیان این كه وزیر ارتباطات صاحب این ایده بود و همیشه در این راه از ما حمایت كرده است، اظهار داشت: كودك آنلاین رویدادی است برای تبدیل ایده ها به كسب وكارهایی كه سودآور هستند و هم جامعه جوانان و هم تولیدكنندگان از آن سود می برند. حالا جریان و طرز تفكری به وجود آمده كه قابل انسداد نیست.
هادیان با بیان این كه این كسب و كار از جنبه های مختلف سودآور است و منفعت آن به تمام جوانان و نوجوانان می رسد، اشاره كرد: بنا بر این از تمامی نهادهای حاكمیتی، دولتی و بخش خصوصی كه به تولید محتوا علاقه دارند دعوت می نماییم كه به كودك آنلاین وارد شوند، كمااین كه همین حالا هم وارد شده اند و اپلیكیشن های ویژه كودك را تولید كرده اند.
منبع:

1398/09/24
11:39:47
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان