ابتكارعمل جدید قاهره برای بحران لیبی

ابتكارعمل جدید قاهره برای بحران لیبی جوان بین: رئیس جمهوری مصر، رئیس پارلمان در شرق لیبی و فرمانده نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی این كشور امروز (شنبه) در كنفرانس خبری مشترك بعد از نشست خود در قاهره، ابتكار عمل جدیدی را برای اختتام دادن به بحران لیبی اعلام نمودند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، به نقل از روسیاالیوم، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در نشست خبری مشترک با عقیله صالح، رئیس پارلمان طبرق وابسته به نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی تحت فرماندهی خلیفه حفتر و خود خلیفه حفتر گفت، ابتکارعمل جدید قاهره این پیام را به جهانیان می رساند که باید خواست و اراده ملت لیبی درباره ثبات، حفظ حاکمیت و اتحاد کشور و مقدم قرار گرفتن منافع لیبی اجرایی شود.
ابتکارعمل جدید قاهره درباره حل بحران لیبی شامل پیشنهادات برای اعلام آتش بس در سراسر لیبی از روز دوشنبه هشتم ژوئن و تجدید فراخوان برای از سرگیری مذاکرات صلح در ژنو تحت نظارت سازمان ملل در چارچوب ۵+۵ است.
بر طبق این ابتکارعمل باید شورای ریاستی منتخب با حضور نمایندگان همه مناطق لیبی برای حکومت و برگزاری انتخابات شفاف تشکیل و یک بیانیه قانون اساسی برای انجام روند سیاسی در کشور تصویب شود.
همین طور طبق ابتکارعمل قاهره همه طرف های خارجی ملزم هستند مزدوران خارجی را از لیبی بیرون کرده، شبه نظامیان را منحل و تسلیحات آنها را به ارتش ملی تحویل دهند تا ارتش بتواند وظایف امنیتی خودرا انجام دهد.
رئیس جمهوری مصر در این کنفرانس خبری مخالفت کشورش را با گزینه نظامی برای حل بحران لیبی اعلام نموده و آگهی داد، تنش های اخیر در این کشور عواقب ناگواری را برای کل منطقه به همراه دارد و بدون حل و فصل مسالمت آمیز این بحران نمی تواند ثباتی وجود داشته باشد.
وی نگرانی خودرا درباب اقدامات بعضی از طرف ها در لیبی و مداخله خارجی ابراز کرده و با اشاره به ترکیه گفت، برخی مصرّانه به دنبال حل نظامی بحران لیبی هستند.
فرمانده نیروهای شورشی موسوم به ارتش ملی در این کنفرانس از مصر خواست تمامی تلاش خودرا برای ملزم کردن ترکیه جهت توقف انتقال تسلیحات نظامی و مزدوران به لیبی و بازگرداندن این مزدوران به کشورشان به کار گیرد.
وی اعلام کرد، مداخله ترکیه در درگیری های لیبی وضعیت قطب بندی را در این کشور تقویت و ثبات آنرا تهدید می کند. ترکیه با توافق نامه ای که بتازگی با دولت توافق ملی لیبی امضا کرده به دنبال محاصره مصر و لیبی است.
خلیفه حفتر ادامه داد، خطر حضور نیروهای مسلح تنها به لیبی محدود نمی گردد بلکه همه کشورهای همسایه و منطقه را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی خواهان گفت وگوی داخلی با مشارکت همه طرف های لیبیایی بمنظور تشکیل شورای ریاستی لیبی شد.
حفتر با اعلان اینکه خواهان تشکیل دولت متحد ملی و اتحاد نهادهای جدا شده در لیبی است، گفت، به نتایج کنفرانس برلین پیرامون لیبی پایبند است.
عقیله صالح هم اعلام کرد، دولت شرق لیبی برای بیرون راندن شبه نظامیان عزم خودرا جزم کرده است.
نیروهای دولت توافق ملی لیبی مورد حمایت ترکیه بتازگی توانستند کنترل منطقه طرابلس را بطور کامل به دست گرفته و به پیش روی خود به سمت شهر سرت در غرب این کشور ادامه دهند و نیروهای حفتر نیز در حال عقب نشینی به سمت شرق هستند.
لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب (دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج) و دیگری در شرق (به ریاست خلیفه حفتر) بر این کشور سلطه دارند که هر یک تلاش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از طرف سازمان ملل و ترکیه به رسمیت شناخته شده و دولت شرق لیبی هم از طرف برخی کشورها همچون روسیه و مصر حمایت می شود.
منبع:

1399/03/17
23:09:07
5.0 / 5
2485
تگهای خبر: بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان