آمارهای مددجویان مبتلا به كرونا در بهزیستی

آمارهای مددجویان مبتلا به كرونا در بهزیستی رئیس سازمان بهزیستی كشور از ابتلای ۱۷۱۷ نفر از مددجویان این سازمان به كرونا از بین ۷۰ هزارنفر از معلولان، سالمندان، خردسالان، بیماران و افراد دارای اعتیاد و... اطلاع داد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا با تشریح آمارهایی از تعداد پرسنل و افراد و مراکز تحت پوشش بهزیستی اظهار داشت: سازمان بهزیستی ۲۱ هزار نفر پرسنل دارد و حدود ۱۰۰ هزار همکار در مراکز غیردولتی داریم. ۱۵هزارمهدکودک و ۳۳۰۰ مرکز مشاوره تحت نظر ما فعالیت دارند.


هزینه نگهداری ماهانه هر سالمند در مراکز نگهداری

وی با اشاره به اقدامات این سازمان در زمان انتشار کرونا اظهار داشت: وقتی کرونا در چین شایع شد، ما دیدیم که بیشترین موارد در معرض مبتلا شدن "سالمندان" هستند. در مراکز نگهداری از سالمندان که توسط خیریه ها و مراکز غیردولتی به صورت شبانه روزی اداره می شود و تحت نظر و برنامه ریزی سازمان بهزیستی است، به ازای هر نفر ۹۴۵ هزار تومان در ماه کمک هزینه نگهداری پرداخت می شود، گرچه هزینه بیشتر از اینهاست.


ابلاغ نخستین بخشنامه بهزیستی به مراکز برای کنترل کووید-۱۹ در پنجم بهمن ماه

محدودیت ترددها به مراکز نگهداری

وی با اعلان اینکه در مراکز ما حدود ۷۰ هزار نفر به صورت شبانه روزی نگهداری می شوند، افزود: اقدامی که همکاران ما انجام دادند، زودهنگام بود. یعنی همزمان با شیوع بیماری در چین و در تاریخ پنجم بهمن ماه نخستین بخشنامه سازمان بهزیستی برای کنترل کووید-۱۹ به مراکز ابلاغ گردید که این روند ادامه پیدا کرد و تا کنون ۸۰ بخشنامه و دستورالعمل مختلف بسته به شرایط مختلف ارسال شد.


ویروس کرونا چگونه وارد مراکز شد؟
رئیس سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: ما مهدهای کودک و مراکز توانبخشی روزانه را تعطیل کردیم تا پیشگیری شود. مراکز نگهداری شبانه روزی را هم قرنطینه کردیم. اتاق ایزوله بوجود آمد و رفت و آمدها را چه برای خیرین و چه برای خانواده ها محدود کردیم. دستورالعمل هایی در مورد تغذیه، حفظ فاصله گذاری و... صادر کردیم. با برنامههای انجام شده و ایزولاسیون و قرنطینه زودهنگام به نتایج خوبی رسیدیم و متاسفانه در تمام مراکزی هم که آلوده شد حدودا می توانم بگویم به جز چند مورد استثناء، ورود ویروس از راه پرسنل بود. پرسنلی که بدون علامت هم بودند.

قبادی دانا افزود: در این مراکز هم ملاقات ممنوع شدند و هم پذیرش ممنوع شدند، مگر در مواردی خاص باحکم قضایی که این افراد هم باید دو هفته در اتاقهای ایزوله قرار بگیرند و بعد وارد فضاهای عمومی شوند.


تمهیدات ویژه بهزیستی برای دور زدن کرونا
وی افزود: ما از روز سوم اسفند ماه یعنی فردای روز انتخابات برای تمام مراکز نگهداری شبانه روزی مبالغی را در کارت تمام متولیان مراکز شارژ کردیم تا ماسک و مواد ضدعفونی کننده تهیه کنند. در اسفندماه هنوز خیلیها در حال و هوای کرونا نبودند اما ما تمهیدات ویژه داشتیم. در همان اواخر اسفند ماه بود که علاوه بر یارانهای که پرداخت می شود، مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بعنوان سرانه تهیه اقلام بهداشتی مجدا شارژ شد که این مبادرت به تأمین اعتبار ۲۴ میلیاردی انجام شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه پزشکان، پرسنل و... در مجموعه بهزیستی واقعا زحمت طاقت فرسا کشیدند، افزود: ما الان مراکزی داریم که بیشتر از ۱۰۰۰ مددجو در آن نگهداری می شود و خوشبختانه تابحال هیچ مورد کرونایی در آنجا گزارش نشده است.


جدیدترین آمارها از بهبودی و مرگ مددجویان مبتلا به کرونا

قبادی دانا افزود: در مجموع از بین ۷۰ هزارنفری که عرض کردم، تست ۱۷۱۷ نفر از آغاز انتشار کرونا تا الان مثبت شده که شامل معلولان، سالمندان، خردسالان، بیماران و افراد دارای اعتیاد و... هستند. ۷۵۳ نفر از این افراد همچنان تحت درمان هستند و ۸۲۰ نفر خوب شدند. متاسفانه ۱۴۴ نفر هم تابحال فوت شدند که اکثریت قریب به اتفاق سالمند بودند و بین فرزندان تحت پوشش هم هیچ مورد فوتی نداشتند.

وی در مورد مبالغ واریز شده هم اظهار داشت: این مبالغ به حساب شخص نیست بلکه به حساب مراکز نگهداری از این افراد واریز شده است.


میزان مستمری پرداختی

رئیس سازمان بهزیستی در مورد میزان واریز کمک هزینهها ازسوی بهزیستی هم اظهار داشت: طبق ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه باید برای کسانی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد هستند، ۲۰ درصد مبلغ حداقل حقوق ماهانه به اینها پرداخت گردد. این مبلغ در گذشته خیلی کمتر بود و مثلا در سال ۹۶ حدود ۵۳ هزار تومان برای هر فرد بود، اما الان این رقم از محل سازمان هدفمندی یارانهها افزایش یافت؛ یعنی الان برای یک فرد تحت پوشش سازمان بهزیستی مبلغ ۶۳ هزار تومان از محل اعتبارات بهزیستی و همینطور مبلغ ۱۰۸ هزار تومان هم از محل هدفمندی یارانه ها واریز می شود. این حداقل مبلغ برای یک نفر است. مثلا خانواده ۴ نفره یک ۱۲۰ هزار تومان و یک ۴۱۶هزار تومان می گیرد که به این مستمری می گویند.
قبادی دانا با اعلان اینکه این مبلغ بیشتر از ۵۰۰ هزار تومان نسبت به سال ۹۶، بین سه تا پنج برابر شده است، اظهار نمود: اما شرایط تورمی و گران شدن قیمتها کمرشکن است. همه این مبالغ هم ناچیز است. کسانی که تحت پوشش بهزیستی هستند هم نیازمندند و هم نیازهای خاص دارند. مثلا فرد دارای معلولیت احتیاج به تجهیزات و مواد خاص هم دارد. بعنوان مثال ما ۲۷هزار معلول ضایعه نخاعی در کشور داریم که تحت پوشش بهزیستی هستند که علاوه بر مستمری برای هرکدام از اینها در ماه ۲۰۰ هزار تومان حق پرستاری داده می شد که سعی کردیم این مبلغ 2.5 برابر شود که البته این هم کم است. یا مثلا برای تهیه مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی توانستم رقم پرداختی را دو برابر کرده و به حدود ۱۶۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومانی برسانیم. اینها برای مددجویان در مناطق کمتر برخوردار بسیار کمک کننده است و می تواند بخشی از مشکلات را حل کند.


پاسخی به چرایی راه دشوار فرزند گرفتن از بهزیستی

وی درباره اینکه چرا فرزندگرفتن (فرزندخواندگی) از بهزیستی دشوار می باشد، اظهارکرد: بحث فرزندخواندگی یکی از مواردی است که دنبال می نماییم و در این میان نگاه ما این است که بهترین محل برای پرورش هر فردی خانواده است، شامل سالمند، معلول و.... اگر فرزند بیسرپرستی هم باشد که سرپرست موثری ندارد باید به یک خانواده سپرده شود اما باید صلاحیت آن فرد طوری باشد که بتواند نگه داری کند.

قبادی دانا اضافه کرد: حالا فرزندی که جز خداوند کسی را ندارد و دولت و مملکت متولی وی هستند، ما وظیفه داریم خیلی دقت نماییم. قانونگذار هم شرایط را مشخص کرده و حتما باید با حکم قضایی باشد و دادستان تایید کند، باید خانواده تحت مددکاری قرار بگیرند. البته قبول دارم که برخی شرایط هم سخت بوده و ما داریم مواردی را که اگر قانون اجازه دهد تسهیل می نماییم. الزاما یک خانواده پولدار پدر و مادر خیلی خوبی برای یک فرزند نخواهند بود و امکان دارد یک خانواده متوسط بتوانند به خوبی فرزند را پرورش دهند.


تعداد متقاضیان فرزندخواندگی از تعداد فرزندان قابل واگذاری بیشتر است

وی از طریق اندازی سامانه ملی فرزندخواندگی اطلاع داد و اظهار داشت: این سامانه برای به حداقل رساندن رفت و آمد و دردسرها و بعضی وقت ها پارتی بازیها و... بوجود آمده است. تعداد متقاضیان فرزندخواندگی از تعداد فرزندان بی سرپست و کسانی که شرایط سپردن به خانواده ها را دارند بیشتر است. البته برخی بچهها هم هستند که شرایط فرزندخواندگی را ندارند مثلا پدر و مادر در زندان است یا پدر اعتیاد دارد. خب اینها برمیگردند، ما اگر اینها را به یک خانواده بدهیم و بعد پدر و مادر بیایند و فرزندشان را بخواهند فیلم هندی می شود. باید جوانب مختلف سنجیده شود.

قبادی دانا اضافه کرد: ما ۴۰ سال است داریم این کار را می نماییم و به لحاظ اداری باید سازوکاها تسهیل شود. ما این کار را کاملا تخصصی انجام می دهیم و اینطور نیست که سنگ اندازی نماییم. در ۹ سال گذشته ۱۰ هزار فرزند ما به فرزندخواندگی سپرده شده است. این روند خیلی سخت و پیچیده بود.


پرداخت کمک هزینه نگهداری به خانوادههای جایگزین فرزندان بهزیستی

وی افزود: همین حالا از ۲۶ هزار فرزند، ۱۶ هزار تا در خانواده جایگزین مانند عمو و عمه و... هستند که دولت از دهه فجر سال گذشته ۶۵۰ هزار تومان کمک خرج به اینها میدهد. حدود ۱۰ هزارنفر در مراکز و شیرخوارگاه ها به شبه خانوادهها سپرده شده و فرزندان دیگر مثل فیلمها در آسایشگاه و یتیم خانه نیستند. یعنی ۱۰تا ۱۵ تا از این بچهها با یک شبه پدر و مادر هستند و کنار مددکاران هستند و دولت ماهانه مبالغی را برای نگهداری این افراد به حساب خیریهها واریز میکند که آنها هم بخشی را تأمین میکند.

قبادی دانا در انتها با اشاره به شرایط کرونایی و سختیهای آن برای مردم اظهار داشت: خواستم بدانید که خیلی از افراد دارای معلولیت ما در تمام عمر شرایطی مانند دوران کرونا دارند. آنها نمی توانند به سادگی سوار تاکسی و اتوبوس شوند. برای تردد در شهر و معابر مشکل دارند و طراحی بانک مغازه و... برایشان مناسب نمی باشد. امیدوارم در طراحی شهرها و امکانات به افراد معلول رسمیت بدهیم. شرایط را برای افراد معلوم مناسب سازی نماییم و این حق آنهاست.

منبع:

1399/04/30
23:51:03
5.0 / 5
2043
تگهای خبر: بهداشت , بهزیستی , پزشك , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان