افزایش ۱۴ درصدی مرگ ناشی از مسمومیت های دارویی و شیمیایی

افزایش ۱۴ درصدی مرگ ناشی از مسمومیت های دارویی و شیمیایی به گزارش جوان بین عضو هیات علمی سازمان پزشكی قانونی كشور با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت ها در سال ۹۸، اظهار داشت: ۷۵۶۰ نفر پارسال جان خویش را بر اثر انواع مسمومیت از دست داده اند كه نسبت به سال ۹۷، حدود ۱۴ درصد افزایش یافته است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دکتر کامبیز سلطانی نژاد همزمان با آغاز هفته جلوگیری از مسمومیت ها با اشاره به اینکه بررسی آماری مسمومیت های منجر به فوت در هر کشور بعنوان یکی از شاخصهای مهم سیاست گذاری و برنامه ریزی های بهداشتی و درمانی صورت می گیرد، اظهار داشت: در کشور ما، مرجع رسمی اعلام آمار مربوط به مرگ های غیرطبیعی همچون مرگ در اثر بروز انواع مسمومیت ها همچون مسمومیت در اثر عوامل دارویی و شیمیایی و سوء مصرف مواد، سازمان پزشکی قانونی کشور است.

وی با اشاره به آمار سازمان پزشکی قانونی کشور میزان مرگ ومیر ناشی از انواع مسمومیت های دارویی و شیمیایی در سال ۱۳۹۸، اظهار نمود: کل متوفیان بر اثر مسمومیت ها در سال گذشته، ۷۵۶۰ نفر بودند که ۶۰۰۶ نفر مرد و ۱۵۵۴ نفر زن بوند، که نسبت به تعداد کل مسمومیت های منجر به فوت در سال ۱۳۹۷ در حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸، تعداد ۲۵۳۰ مورد فوت در اثر مسمومیت های ناشی از عوامل دارویی و شیمیایی و ۵۰۳۰ مورد در اثر مسمومیت و یا سوء مصرف ناشی از الکل ها، مواد مخدر، محرک و توهم زا گزارش شده است.

به قول سلطانی نژاد، مسمومیت با گاز منوکسید کربن در سال ۹۸ منجر به فوت ۷۸۴ نفر شده است که از این بین ۵۹۰ نفر مرد و ۱۹۴نفر زن بوده اند.

دبیر علمی انجمن سم شناسی و مسمومیت های ایران با اشاره به آمار مرگ و میر براثر مسمومیت حاد با سموم دفع آفات، اظهار داشت: آفت کش هایی از قبیل انواع سموم حشره کش، قارچ کش، جونده کش، نماتد کش، علف کش و.... به جز فسفید آلومینیوم و روی، منجر به فوت ۱۸۵ نفر شدند که ۱۳۸نفر از آنها مرد و ۴۷ نفر زن هستند، که نسبت به سال ۱۳۹۷، تغییر مفهوم داری نداشته است.


افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف متانول با شیوع کووید۱۹

وی ادامه داد: متاسفانه از اسفندماه سال ۹۸ و همزمان با بروز همه گیری کووید۱۹ در کشور، به دلیل مصرف فرآورده های الکلی و مشروبات الکلی تقلبی حاوی متانول و یا مصرف متانول به دلیل اطلاع رسانی نادرست در شبکه های مجازی و انتشار اخبار و اطلاعات جعلی در مورد مصرف خوراکی و یا غرغره نمودن الکل جهت جلوگیری از مبتلا شدن به کووید۱۹، منجر به بروز همه گیری و مرگ و میر ناشی از مسمومیت با متانول به طرز بی سابقه ای در خیلی از استان های کشور شد. این امر ضرورت توجه به راهکارهای اطلاع رسانی علمی و درست، پیشگیری و مبارزه با سوء مصرف مشروبات الکلی در کشور را بیشتر از پیش نشان داده است.

سلطانی نژاد تصریح کرد: مسمومیت با متانول طی سال قبل سبب مرگ ۴۷۸ نفر شد که ۴۱۴ نفر از آنها مرد و ۶۴ زن بودند، که نسبت به کل موارد مسمومیت منجر به فوت در اثر متانول در سال ۱۳۹۷ ( ۱۸۸ مورد مرگ)، بیشتر از ۱.۵ برابر افزایش داشته است.

به قول وی مسمومیت با سیانور هم ۴۸ نفر شامل ۳۴ مرد و ۱۴ زن را به کام مرگ کشانده که نسبت به سال قبل، کاهش ۱۲.۷ درصدی را نشان داده است.

عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: مسمومیت حاد و یا سوء مصرف داروها و مواد مخدر هم پارسال منجر به فوت ۳۲۰۵ نفر شده است که ۸۴.۴ درصد آنها مرد و ۱۵.۶ درصد آنها زن بوده اند. این میزان در مقایسه با سال قبل، کاهشی در حدود ۱۰درصد را نشان داده است.


متادون پیشتاز بیشترین مرگ براثر مسمومیت با داروها و مواد مخدر


به قول وی، در بین مسمومیت های منجر به فوت در اثر داروها و مواد مخدر، متادون با ۱۶۰۱ مورد بیشترین سهم را در بروز مرگ ناشی از مسمومیت و سوء مصرف داروها و مواد مخدر داشته است. در ضمن ترامادول در این زمان، منجر به ۲۶۹ مورد فوت شده است.

دبیر انجمن سم شناسی ایران تصریح کرد: مسمومیت حاد با مواد محرک و توهم زا (از جمله مت آمفتامین یا شیشه) هم سبب مرگ ۲۰۷ نفر شامل ۱۸۳ مرد و ۲۴ زن شده است. که در مقایسه با سال قبل، کاهشی در حدود ۳۷ درصد را نشان داده است.سه استان با بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت با قرص برنج

این متخصص سم شناسی و مسمومیت ها با اشاره به اینکه در ۵ ماهه نخست سالجاری ۳۱۸ مورد فوت در اثر مسمومیت با قرص برنج (فسفید آلومینیوم) در کشور گزارش شده است، عنوان کرد: مسمومیت های منجر به فوت ناشی از قرص برنج به ترتیب در استان های تهران (۲۲۰ مورد)، مازندران (۱۲۲ مورد)، گیلان (۸۵ مورد)، بیشترین و استان های هرمزگان و بوشهر(هر استان ۱ مورد)، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان( هر استان با ۲ مورد) کمترین موارد فوت ناشی از مسمومیت با این سم را ثبت کرده اند.
منبع:

1399/08/05
22:58:15
5.0 / 5
1579
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان