دلیلهای مخالفتهای فرزندان با والدین در دوره نوجوانی

دلیلهای مخالفتهای فرزندان با والدین در دوره نوجوانی به گزارش جوان بین یک روانشناس با اعلان اینکه ممانعت بیش از اندازه والدین از اعمال نظر نوجوانان در انجام امور و کسب تجربه ولو در انجام امور اشتباه منجر به ایجاد لطمه هایی برای نوجوان می شود، اظهار داشت: فرزندپروری با نگرانی و مشارکت بیش از حد در امور فرزند می تواند به افسردگی، اضطراب و حتی سوء مصرف مواد مخدر در نوجوان ختم شود. چنین روابطی میان والدین و فرزند، منجر به پرورش نوجوان فاقد انعطاف پذیری در برخورد با فراز و نشیب های زندگی و در نهایت شخصیت کمال گرای هراسان از خطر کردن شود.


شبنم طلوعی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: تجربه شکست در دوران نوجوانی به صورتی درست و به صورتی غلط است؛ قرار نیست ما هر چیزی را در دنیای واقعی و در عمل تجربه نماییم. می توان با به کارگیری شیوه هایی مسیر تصمیمات خود در واقعیت را درون ذهن به چالش کشید. اینطور با برآورد نقاط قوت و ضعف می توان نتیجه حاصل را انجام داد.
این روانشناس افزود: نوجوان حرف شنو از والدین که بی هیچ چون و چرایی سخن والدین را می پذیرد و در پی اظهار نظر خود نیست؛ ملاک درستی در تربیت فرزند نیست و والدین نباید از این مساله خوشحال باشند چونکه نوجوان حرف شنو در جامعه نیز توان مخالفت و نه گفتن در قبال درخواست دیگران را نخواهد داشت.
وی ادامه داد: ترک کودکی و ورود به نوجوانی کشمکشی میان وابستگی و استقلال به وجود می آورد. نوجوان می خواهد در محیط خانواده استقلال بیشتری داشته باشد و خودش برای خودش تصمیم بگیرد و زیر سلطه دیگران نباشد. این خواسته در نوجوان و عدم پذیرش این واقعیت از طرف والدین منجر به ایجاد دوگانگی در نوجوان می شود.
این روانشناس با تاکید بر اینکه انتظارات والدین از نوجوان باید متناسب با توانایی های وی باشد، افزود: نوجوانان از نقد شدن خوششان نمی آید بدین جهت بهترین راه حل برای نقد نوجوان این است که ابتدا والدین مهارت نقد کردن را بیاموزند و در عین حال به نوجوان نیز اجازه دهند که او نیز والدین را نقد کند.
بگفته طلوعی، داشتن توقعات بیش از حد والدین از نوجوان به سبب عدم آمادگی او برای انجام امور، استرس شدیدی در نوجوان به وجود می آورد. از طرف دیگر خانواده نباید به چشم یک بچه و کودک به نوجوان نگاه کند بلکه باید شرایط مسئولیت پذیری و استقلال بیشتر را برای نوجوان مهیا کند.
طلوعی با اعلان اینکه مسلما اختلاف نظر میان والدین و نوجوانان در هر خانواده ای به چشم می خورد اما شیوه درست مدیریت این رابطه بسیار حائز اهمیت می باشد، این را هم اظهار داشت که هیجان و انرژی در نوجوان بطور انفجاری درحال افزایش است و باید این هیجان در کانال درستی هدایت شود و مهم ترین مساله پاسخگویی به این هیجان است. خانوانده باید متناسب با هیجان و نیاز نوجوان کارهایی را برای وی در نظر بگیرد. والدین باید هنگام ارتباط و تعامل با نوجوان مقایسه او با دیگران را کنار بگذارند چونکه این قیاس ها احساس خشم و حسادت فرزند را فعال می کنند.
وی اظهار داشت: در دوران نوجوانی مخالفت نوجوان با والدین نوعی ابراز وجود و نشان دادن حضور او به والدین است. این ابراز وجود طبیعی است اما نوع حل این مساله در خانواده مهم می باشد. رابطه نوجوان و خانواده باید رابطه ای دوطرفه و رابطه ای بدون برتری باشد. حتی سفارش می شود والدین بصورت ماهانه با نوجوان خود در امتداد امور مختلف مذاکراتی داشته باشند.
این روانشناس همین طور با اشاره به اینکه برخی نوجوانان به سبب نداشتن مهارت کافی در بیان درخواست و نظر خود هنگام صحبت با والدین نمی توانند حرف های خودرا از کانال منطقی بیان کنند و احساساتی می شوند، اشاره کرد: آموزش مهارت هایی نظیر مدیریت خشم، اعتماد به نفس و عزت نفس در شکل گیری رابطه درست و بیان منطقی سخنان نوجوانان موثر است.
طلوعی در آخر اضافه کرد: عمدتاً انسان تمایل دارد که با تجربه مستقیم کارها به نتیجه گیری برسد و گاهی حتی یک اشتباه را چندین بار انجام دهد. بهتر است در این مواقع اعضای خانواده بدون ایجاد حس برتری نسبت به نوجوان با وی گفت وگویی داشته باشند. یادگیری فنون و مهارت فرزندپروری از جملعه راهکارهایی است که به والدین کمک می نماید تا مسیر پرچالش نوجوانی فرزندشان با آرامش به سکوی امن برسد.
منبع:

1400/01/20
12:52:03
5.0 / 5
866
تگهای خبر: آموزش , تربیت , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان