با اشاره به مطالعات صورت گرفته در جهان عنوان شد

نیمی از معتادان تزریقی هپاتیت c دارند

نیمی از معتادان تزریقی هپاتیت c دارند به گزارش جوان بین مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد که به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در درمان مبتنی بر شواهد، تا هفت دلار صرفه جویی در هزینه های مربوط به جرائم در رابطه با مواد مخدر و هزینه های دادرسی کیفری ایجاد می شود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دکتر رضا تویسرکان منش- مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر ـ در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده، آورده است: «اعتیاد (وابستگی به مواد) یک معضل بهداشتی چند عاملی است که اغلب از سیر بهبودی/عودمجدد بیماریهای مزمن تبعیت می کند. باتوجه به بار فردی و اجتماعی-اقتصادی ناشی از وابستگی به مواد، درمان موثر و بازتوانی بیماران اهمیت ویژه ای برای بهداشت و سلامت عمومی دارد.


نیمی از ۱۱ میلیون معتادان تزریقی جهان هپاتیت c و ۴.۱ میلیون نفر ایدز دارند

ایشان سپس این یادداشت آورده است: طبق گزارش دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰، تخمین زده می شود بیش از ۶.۳۵ میلیون نفر در جهان از اختلالات مصرف مواد رنج می برند. مواد افیونی تقریباً دو سوم مرگ های ناشی از مواد را تشکیل می دهد. حدود نیمی از ۱۱ میلیون معتاد تزریقی با هپاتیت C و حدود ۴.۱ میلیون نفر با HIV زندگی می کنند.


تنها یک هشتم مصرف کنندگان روانگردان به خدمات درمانی ترک اعتیاد دسترسی دارند


مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه آورده است: حداقل ۸ درصد از افرادی که آغاز به استفاده از مواد روانگردان می کنند به مرور مبتلا به اختلال مصرف مواد می شوند. تنها یک مورد از هر هشت مصرف کننده مشکل دار مواد به خدمات درمان وابستگی به مواد دسترسی دارند - بدین سبب هنوز شکاف زیادی در ارائه خدمات باقی مانده است. حداقل ۸ درصد از افرادی که آغاز به استفاده از مواد روانگردان می کنند به مرور مبتلا به اختلال مصرف مواد می شوند. عمق فاجعه ناشی از مصرف مواد خودرا با ۵۸۵ هزار مرگ و تقریباً ۴۲ میلیون سال زندگی "سالم" از دست رفته (DALYs) نشان میدهد.»
در ادامه این یادداشت آمده است: «رویکردهای جهانی "بهداشت عمومی" در درمان و مراقبت از وابستگی به مواد، سکوی پرش اقدامات خوب موجود بوده و بارورترین زمینه برای ایجاد پاسخ های نوآورانه و موثر باقی مانده است. بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که یک رویکرد چند رشته ای جامع که شامل مداخلات متنوع دارویی و روانشناختی است، برای پاسخگویی به نیازهای مختلف بیمار در دسترس باشد. حتی با در نظر گرفتن الزامات ارائه درمان مبتنی بر شواهد، هزینه های درمان بسیار کمتر از هزینه های غیرمستقیم ناشی از عدم درمان وابستگی به مواد (زندان ها، بیکاری، اعمال قانون، نتایج سلامتی) است.»


یک دلار سرمایه گذاری در درمان اعتیاد منجر به کاهش ۷ دلاری هزینه های در رابطه با جرائم موادمخدر می شود

در ادامه این یادداشت آمده است: تحقیقات نشان می دهد که به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در درمان مبتنی بر شواهد، تا هفت دلار صرفه جویی در هزینه های مربوط به جرائم در رابطه با مواد مخدر و هزینه های دادرسی کیفری ایجاد می شود. وقتی صرفه جویی مربوط به مراقبت های بهداشتی نیز لحاظ شود، نسبت کل صرفه جویی به کل هزینه ها از ۱۲ به ۱ بیشتر می شود.
به گفته وی اصول و استانداردهای کلیدی برای درمان اختلال مصرف مواد عبارتند از:

اصل اول: درمان باید موجود، در دسترس، جذاب و مناسب باشد.
اصل دوم: حصول اطمینان از استانداردهای اخلاقی مراقبت در خدمات درمانی
اصل سوم: ترویج درمان اختلال مصرف مواد بوسیله هماهنگی موثر بین سیستم عدالت کیفری و خدمات بهداشتی و اجتماعی
اصل چهارم: درمان باید بر طبق شواهد علمی و پاسخگوی نیازهای خاص افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد باشد.
اصل پنجم: پاسخگویی به نیازهای ویژه درمانی و مراقبتی گروههای جمعیتی
اصل ششم: حصول اطمینان از حاکمیت بالینی خوب خدمات درمانی و برنامه های مربوط به اختلالات مصرف مواد
اصل هفتم: خدمات درمانی، خط مشی ها و رویه های باید از یک رویکرد درمانی یکپارچه پشتیبانی کنند و ارتباط با خدمات مکمل به نظارت و ارزیابی مداوم نیاز دارد.
منبع:

1400/01/25
12:05:58
5.0 / 5
577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان