مهر اصالت بر ۳۱  اثر صنایع دستی گیلان

مهر اصالت بر ۳۱  اثر صنایع دستی گیلان به گزارش جوان بین معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان نمود: ۳۱ اثر صنایع دستی و هنرهای سنتی استان طی۱۰ سال مهر اصالت دریافت کرده اند و اینک فراخوان ششمین دوره داوری مهر اصالت ملی سال ۱۴۰۰ صادر گردیده است.


فرزاد رشیدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: صنایع بومی و دستی هر سرزمینی بدون شک یکی از افتخارات هر ملت و کشوری است چون که ریشه های عمیق و استواری در اعتقادات، آداب، عادات، رسوم، سنن و در مجموع فرهنگ معنوی جامعه دارد و نمایشگر فرهنگ و تمدن اقوام بوده است.
وی عنوان کرد: برنامه مهر اصالت ملی صنایع دستی، رویدادی است فرهنگی و هنری که هر ۲ سال یک مرتبه از جانب معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و با همکاری تشکل های رسمی وتخصصی با نگاهی ملی و بر مبنای تقویم معین و در فضای رقابتی برگزار می گردد.
وی افزود: گواهی مهر اصالت ملی، گواهینامه ای است که به محصولات تولیدی صنایع دستی بومی هر استان متناسب با معیارهای تعیین شده در سطح ملی تعلق می گیرد و در مرحله نهایی منتخبی از محصولات مذکور جهت شرکت در برنامه "مهر اصالت بین المللی صنایع دستی" و سایر رویدادهای بین المللی برگزیده خواهند شد.
رشیدی، اهداف برگزاری رویداد فرهنگی فوق را کمک به ارتقاء و بهبود کیفی محصولات تولیدی، ایجاد رقابت سالم بین صنعتگران وهنرمندان کشور، تسهیل در شناسایی هنرمندان فعال، انتخاب ومعرفی آثار برگزیده، ایجاد انگیزه بروز استعدادها، نوآوری وخلاقیت در تولید صنایع دستی عنوان نمود.
وی افزود: استفاده از مواد مصرفی مرغوب در تولید، حفظ حقوق مالکیت معنوی در طراحی و تولید، توجه به کیفیت مطلوب اثر در فرایند تولید و محصول نهایی و رعایت طراحی مناسب و اصولی ضوابط اولیه راهیابی آثار به ششمین دوره داوری مهر اصالت ملی است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان اظهار داشت: پذیرش و انتخاب آثار در دو مرحله انجام می پذیرد؛ مرحله اول، بنا به تصمیم شورای سیاستگذاری برنامه در مرحله نخست، داوری به صورت استانی برگزار خواهد شد؛ مرحله دوم، آثاری به داوری نهایی در وزارت خانه راه پیدا می کنند که امتیاز استانی را کسب کرده باشند.رشیدی بیان نمود: معیارهای داوری مرغوبیت، استفاده از مواد اولیه طبیعی، کیفیت مطلوب در ساخت، اجرا و پرداخت نهایی محصول، رعایت کلیه نکات ایمنی و بهداشتی، تناسب مواد مصرفی در ساخت محصول با کاربرد مورد انتظار از محصول، توانایی محصول در تأمین نیازهای مادی و معنوی استفاده کنندگان است.
وی افزود: نوآوری، اصالت، معیارهای زیبایی شناسی فارغ از نسبت ها، تناسب، تقارن، وحدت، هماهنگی و سایر خصوصیات بصری به عناصر دیگری چون هنرمند، اثر هنری، مخاطب و محیط هم وابسته است و همه اینها در چارچوب زیبایی شناسی بومی وملی، ذائقه جامعه، نیازها، گرایش ها و سرمایه های فرهنگی و خرده فرهنگی، پایبندی به حفظ اصالت و ماهیت فرهنگ و جهان بینی حاکم بر سازندۀ محصول و مخاطبان آن و هم نیازهای حسی و روانی و فرهنگی یک جامعه وابسته است که همه موارد در هنرهای سنتی و صنایع دستی قابل ملاحظه است.
رشیدی خاطرنشان کرد: مهر اصالت ملی صنایع دستی تنها برای یک محصول یا سری تولید از همان محصول معتبر است و استفاده از اعتبار مهراصالت ملی در معرفی سایر محصولات تولیدی آن کارگاه یا هنرمند مقدور نیست.
وی تصریح کرد: آخرین فرصت آثار ۳۱ تیرماه و داوری استانی مرداد ماه ۱۴۰۰ انجام می شود و مخاطبان برای کسب اطلاعات تخصصی می توانند به نشانی www.gilanchto.ir رجوع کنند.
بالغ بر ۲۴ هزار هنرمند صنایع دستی در بیشتر از ۸۰ رشته در گیلان فعالیت می کنند؛ دریافت مهر اصالت در گیلان از سال ۸۹ شروع شد و مهر اصالت بین المللی به یک اثر چموش دوزی تعلق گرفت؛ سال ۹۰ مهر اصالت ملی به ۱۰ اثر معرق چوب، مرواربافی، بامبوبافی، بافتنی های سنتی، رشتی دوزی، خراطی، سوخته کاری روی چوب و ساز سنتی سه تار رسید و سال ۹۱ پنج اثر خراطی، رشتی دوزی، معرق چوب مهراصالت بین المللی دریافت نمودند.
سال ۹۶ مهراصالت ملی به ۶ اثرنمدمالی، خراطی، نازک کاری، دوخت های سنتی، طراحی سنتی رسید و در سال ۹۷ یک اثر نمدمالی مهراصالت بین المللی دریافت کرد؛ سال ۹۸ مهراصالت ملی به هشت اثر به چادرشب بافی، نمدمالی، رشتی دوزی، منبت و مشبک چوب، زیورآلات سنتی، البسه ی محلی، گلیم بافی و رودوزیهای سنتی رسید.1400/02/12
13:09:55
5.0 / 5
393
تگهای خبر: بهداشت , جامعه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان