همایش ملی ادبیات كودكان و نوجوانان با موضوع پساكرونا

همایش ملی ادبیات كودكان و نوجوانان با موضوع پساكرونا جوان بین: هشتمین همایش ملی ادبیات کودکان و نوجوانان توسط مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز با موضوع  پساانسان گرایی، پساکرونا و جهان انجام می شود.


روابط عمومی دانشگاه شیراز در مطلب ارسالی شامگاه چهارشنبه از قول مدیر مرکز مطالعات ادبیات کودک اضافه کرد: این همایش روزهای ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه بصورت مجازی انجام می شود.
سعید حسام پور افزود: مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز بسیار خرسند است که بعد از برگزاری هفت همایش دو سالانه، امسال هشتمین دوره آنرا برگزار می نماید.
دبیر علمی این همایش افزود: باتوجه به تجربیات جدید انسان معاصر، بنظر می رسد تصورات نسبت به مفاهیم انسان، زندگی و به پیروی از آن علوم انسانی در حال دگرگونی بنیادینی است که بطور مختصر این تجربیات را در سه عرصه، پسا انسان گرایی، پساکرونا و جهان در وضعیت مجازی می توان مطالعه کرد.
استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز در ادامه به تشریح این سه محور پرداخت و اظهار داشت: اندیشه پسا انسان گرایی بعنوان واکنشی به انسان گرایی مسلّط در علوم انسانی ظاهر شده و روز به روز بر گستره و ژرفای آن افزوده می شود و این رخداد زمینه را برای تحولاتی ژرف در علوم انسانی و تربیتی فراهم آورده است.
وی افزود: الان، متأثر از تحولی که پساانسان گرایی در مفهوم انسان، رابطه انسان و طبیعت، رابطه انسان و جامعه و روابط انسان ها با هم ایجاد کرده، برداشت ها از مفهوم کودکی نیز دگرگون شده و این دگرگونی رهاوردهای نظری و عملی نوینی برای نظام های تعلیم و تربیت و نیز ادبیات کودک به همراه آورده است.
حسام پور اشاره کرد: برای نمونه ویکتوریا فلنگن (۲۰۱۷) تلویحات پساانسان گرایی در ادبیات کودک را مورد بحث قرار داده و کارین موریس (۲۰۱۶) همین کوشش را در قلمرو فلسفه برای کودکان به انجام رسانده است. اینک بنظر می رسد مخاطب نهفته ادبیات کودک دیگر آنی نیست که قبل تر تصور می شد.
وی دومین عرصه مطالعات تجربیات انسان معاصر را در زمینه شیوع بیماری کرونا دانست و اضافه کرد: همه گیری بیماری کرونا و شرایط دشوار، تجربه نشده و پیچیده ای که ایجاد کرده، بشر را با واقعیت هایی تلخ مواجه کرده است.
مدیر مرکز ادبیات کودک دانشگاه شیراز اظهار داشت: تجربه های عمیق و همه گیر مرگ، ترس، دوری، و تنهایی که همگی برای انسان دردناک و جبران ناپذیرند، راهی جز بازنگری ژرف در سبک زندگی، باورها و تصورات، فلسفه و ایدئولوژی برای او باقی نمی گذارد.
وی اظهار داشت: آنچه تا حالا از این رویداد تلخ در ادبیات کودک بازتاب یافته فقط به کوشش برای آگاهی بخشی به کودکان و توانمندسازی ایشان برای مواجهه با این بیماری محدود می شود، اما طبیعتاً با عبور از دوران کرونا فرصتی تازه برای بازبینی در آنچه رخ داد و در نتیجه در ارکان مادی و معنوی زندگی انسان به وجود خواهد آمد.
حسام پور در ادامه به سومین محور این همایش با عنوان جهان در وضعیت مجازی پرداخت و گفت: در گسترش فناوری های دیجیتال و فضای مجازی که در دوران پیش از کرونا با رشد تعجب آور خود بر پدیده هایی همچون تعلیم و تربیت، کتاب، هنر و ادبیات، سرگرمی، و ارتباطات تأثیری ژرف گذارده بود با وقوع کرونا با سرعت بسیار فزاینده تری به رشد و غلبه خود ادامه داده و بر تمام جنبه های زندگی فردی و اجتماعی انسان سایه ای سنگین افکنده است.
وی اظهار داشت: پدیده ای که ً در دوران پساکرونا نیز همچنان استمرار خواهدیافت، گروهی از افراد، که قبل از این ضرورتی جهت استفاده از فن آوری دیجیتال و فضای مجازی به شکلی گسترده احساس نمی کردند در دوران کرونا به سبب ضروت های حرفه ای یا برای غلبه بر احساس های تنهایی، دوری و ترس به آن تن دادند و به تبع این تن دادن از امکانات اعجاب انگیز این پدیده آگاه و به آن علاقمند شدند و خوگرفتند.
دبیر علمی هشتمین همایش ادبیات کودک در ادامه با طرح پرسش های مختلفی دراین زمینه، بر ضرورت گزینش موضوع ادبیات کودک، پساانسان گرایی، پساکرونا و جهان در وضعیت مجازی تاکید و کرد و اظهار داشت: در این همایش به دنبال یافتن پاسخ پرسش های مختلفی دراین زمینه ها هستیم، پرسش هایی مانند این که ادبیات کودک باتوجه به قالب های بعضاً سنتی خود چگونه به زندگی خویش ادامه خواهند داد.
وی افزود: ازمیان چکیده مقاله های ارسال شده به دبیرخانه ی همایش، ۴۰ چکیده به انتخاب داوران گزینش شد و مقرر گردید نویسندگان، مقاله های خودرا برای دبیرخانه همایش ارسال کنند، سپس از میان مقاله های ارسال شده به دبیرخانه، درمجموع ۱۶مقاله ازسوی داوران برای سخنرانی انتخاب شده است که در مدت زمان ۲ روز همایش در قالب ۴نشست ارائه خواهد شد.
حسام پور اظهارداشت: باتوجه به شرایط کرونائی تمامی برنامه های این همایش بصورت مجازی و برخط، بوسیله لینک های رسمی معاونت فرهنگی-دانشجویی دانشگاه شیراز (آپارات: https: //www.aparat.com/farhangi.shirazu و اینستاگرام farhangi.shirazu@) برگزار می گردد.منبع:

1400/02/23
12:54:33
5.0 / 5
293
تگهای خبر: تربیت , جامعه , جوان , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان