لزوم گسترش خانه های امن برای پیشگیری از حضور زنان در بیابان و حاشیه شهرها

لزوم گسترش خانه های امن برای پیشگیری از حضور زنان در بیابان و حاشیه شهرها جوان بین: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تکیه بر لزوم گسترش خانه های امن، اظهار داشت: باوجود اقدامات انجام شده در زمینه گسترش خانه های امن، همچنان شاهد گزارشاتی از فقدان محل امن و پناهگاه برای زنان صدمه دیده هستیم که منجر می شود گاها زنان در بیابان و مناطق حاشیه شهر به سر ببرند. از همین رو است که این معاونت در جهت توان افزایی استان ها برای ایجاد خانه های امن توسط سازمانهای مردم نهاد و با نظارت بهزیستی همکاری هایی را انجام داده است چونکه لزوم پرداختن به خانه های امن کاملا مشخص است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشستی مجازی با مدیران کل زنان و خانواده ۳۱ استان که با هدف ارزیابی پیشرفت سند ارتقای وضعیت زنان و تلفیق سند "آسیب های اجتماعی" با سند ارتقاء وضعیت زنان، برگزار شد، اظهار نمود: معاونت زنان در این دوره طرح های مشترک زیادی به صورت موافقت نامه با استان ها داشته است که همچون آنها میتوان به طرح ارتقاء تاب آوری اجتماعی، طرح هایی با ستاد مبارزه با مواد مخدر، طرح گفتگوی ملی خانواده و طرح هایی در رابطه با توان افزایی اقتصادی زنان و شبکه مجازی فروش کالاهای زنان کارآفرین و... اشاره نمود.
وی افزود: این معاونت از استانها درخواست نمود تا دو رویکرد کلی را در سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده هر استان دنبال کنند. یکی توجه به برش شهرستانی سند و دیگری بازبینی در سند و توجه بیشتر به محورهای ضروری آن بود. تدابیری باید در سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده هر استان در نظر گرفته شود تا بر آن اساس و بر مبنای اسناد بالادستی و تکالیفی که رئیس جمهوری در سیاست های اختصاصی حوزه زنان و خانواده مشخص کرده است، برنامه ها را اجرا نماییم.
ابتکار اظهار داشت: در همین راستا باید سند "آسیب های اجتماعی زنان" را تدوین می کردیم که حالا نهایی شده است. از استانداران درخواست داریم بخشهای اجرایی پروژه های این سند تدوین شده را به فراخور تشخیص خود، در مرحله بازبینی و ذیل سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده هر استان در نظر بگیرند.
به قول ابتکار، سند "آسیب های اجتماعی زنان" سند و مطالعه ای جامع، برنامه ای نتیجه محور و عملیاتی است که از دیدگاه های فراگیر به وضعیت زنان می پردازد.
وی خطاب به مدیران کل استانها اظهار داشت: این سند باید باردیگر در شورای برنامه ریزی استانها تصویب تا برایش ردیف بودجه و اعتباری در نظر گرفته شود. مسئله مهم دیگر هم "پیوست رسانه ای" و اطلاع رسانی فعالیتهای انجام شده است. یکی از سیاست های دولت دوازدهم اطلاع رسانی و شفاف سازی است چونکه حق مردم است درباره اقدامات انجام شده اطلاع پیدا کنند. ازاین رو حداکثر تا نیمه تیرماه باید گزارشات اقدامات خویش را عرضه دهیم.
معاون امور زنان و خانواده همینطور از دو لایحه تصویب شده دولت تحت عنوان "لایحه حفظ کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت" و "لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند" هم بعنوان دو لایحه مهم در احقاق حقوق بانوان یاد کرد و اضافه کرد: این دو لایحه و در آینده دو قانون، در دولت تصویب شده اند. لایحه "حفط کرامت و پشتیبانی از زنان در مقابل خشونت" در مجلس اعلام وصول و وارد فرایند قانون گذاری شد و لایحه اصلاح ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی هم بزودی وارد صحن مجلس می شود.
ابتکار ضمن اشاره به نزدیک بودن سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: ان شاءالله همگی تلاش نماییم انتخابات پرشور، سالم و با حضور همه مردم داشته باشیم. امید که فرصتی فراهم گردد تا همه مردم بتوانند برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند. میزان مشارکت مردم در انتخابات موضوعی است که اذهان را درگیر کرده است. متاسفانه شبکه های ملی بگونه ای عمل کردند که حالا در اعتماد سازی و اطلاع رسانی صحیح برای مردم با مشکلاتی مواجه ایم.
وی با اشاره به اینکه انتظار تبلیغات فعالیتهای دولت از جانب رسانه ملی را نداشتیم، افزود: این انتظار وجود داشت که رسانه ملی آینه تمام نمای فعالیتهای دولت باشدکه این مهم اتفاق نیفتاد و در کنار شرایط سخت مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها و پاندمی کووید ۱۹ این امر هم همچون اسباب بی تفاوتی یا نا امیدی مردم در این دوران است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اضافه کرد: از چنین شرایطی که با ایثار شهدا حق رای برایمان فراهم گشته است نباید به سادگی بگذریم. ما در معاونت، طرح گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی را دنبال کردیم و گفتگو می تواند به تبیین همین مسایل بپردازد که به سرنوشت نسل جوان و سرنوشت چهار سال آینده این کشور گره خورده است و این رای هم به همان میزان با ارزش است.
ابتکار در انتها اظهار داشت که امیدوارم فرصتی برای انتخاب آزاد، تحقق سلایق و خواست عموم مردم فراهم گردد.1400/03/04
22:42:56
5.0 / 5
624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان