مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران مطرح كرد؛

طرح های فصلی فروش كتاب فرصتی برای دستیابی به تازه های نشر است

طرح های فصلی فروش كتاب فرصتی برای دستیابی به تازه های نشر است به گزارش جوان بین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با اشاره به اهمیت طرح های فصلی فروش کتاب عنوان کرد: این طرح ها به افراد دوست دار کتاب بصورت مستقیم یارانه می دهد تا تازه های نشر را خریداری کنند؛ از طرف دیگر تحرکی هم در کتابفروشی ها و هم در زمینه نشر به وجود می آورد.«احد جاودانی» عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره طرح های توزیع یارانه کتاب بوسیله کتابفروشی ها (طرح های فصلی فروش کتاب) اظهار نمود: طی سالهای مختلف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مقوله ترویج کتاب و کتابخوانی کارهای خوبی انجام شده است.

یکی از با اهمیت ترین اقدامات برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است و در سالهای اخیر نیز طرح های دیگری مثل انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، جشنواره روستاها و عشایر دوست دار کتاب، جام باشگاه های کتابخوانی کودکان و نوجوانان و طرح های فصلی فروش کتاب توانسته اند به موضوع کتاب و کتابخوانی کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این طرح ها گام اساسی برای رسیدن به توسعه فرهنگی بعنوان زیرساخت در کشورها است، افزود: هدف دیگر طرح های فصلی فروش کتاب گسترش عدالت در جامعه است برای اینکه در کنار تحقق عدالت اجتماعی باید عدالت فرهنگی را در جامعه پیاده نماییم و چون طرح های توزیع یارانه بوسیله کتابفروشی ها جمع گسترده ای از اقشار مختلف جامعه در سراسر کشور را در بر می گیرد به گسترش عدالت فرهنگی کمک می نماید.

جاودانی تمرکززدایی را یکی دیگر از مزایای طرح فصلی فروش کتاب دانست و اظهار داشت: در کشور ما خیلی از رخدادهای بزرگ فرهنگی و هنری در تهران یا مراکز استانها بود اما طرح های توزیع یارانه کتاب بوسیله کتابفروشی ها در کنار سایر طرح ها، جغرافیای ایران را شامل می شود و این تمرکززدایی کمک بزرگی برای رسیدن به عدالت فرهنگی است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران توسعه فعالیت ها را هدف دیگر طرح های فرهنگی همچون طرح فصلی فروش کتاب اعلام نمود و تصریح کرد: ایجاد امید، نشاط، اشتیاق و شور در جامعه نسبت به مقوله کتاب همچون نتایج دیگر این طرح است برای اینکه اگر جامعه ای با کتاب انس داشته باشد سعادتمند است و جامعه ای که از کتاب فاصله می گیرد گرفتار فقر می شود.

وی استقبال کتابفروشان و مردم از طرح های فصلی فروش کتاب را خوب و مثبت دانست و اظهار نمود: این طرح به افراد دوست دار کتاب بصورت مستقیم یارانه می دهد تا تازه های نشر را خریداری کنند؛ از طرف دیگر تحرکی هم در کتابفروشی ها و هم در زمینه نشر به وجود می آورد تا در این بازه زمانی یک هفته ای تازه ترین عناوین نشر را به دست مردم برسانند.

جاودانی همین طور در انتهای سخنان خود اهمیت طرح های فصلی فروش کتاب را در دوره کرونا که همه برنامه ها را تحت تاثیر خود قرار داده است، کارا دانست و اظهار داشت: این طرح در این دوران که خیلی از مردم بواسطه این ویروس مجبور شدند در خانه بمانند توانست منبع خوبی برای مطالعه تامین کند و طبق اطلاعات ما همیشه افراد زیادی در کشور منتظر اجرای طرح بهارانه کتاب بودند تا کتاب های مورد نیاز خودرا تامین کنند.

طرح های فصلی فروش کتاب در یک نگاه

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمندکردن یارانه نشر طرح های فصلی فروش کتاب را شروع کرد؛ در این طرح ها کتابفروشی ها می توانند روی فروش کتاب به خریداران تخفیف بدهند و مبلغ تخفیف داده شده را از وزارت خانه دریافت نمایند.

در این طرح ها که با نام طرح های فروش فصلی مشهور شده اند، کتابفروشی هایی که شرایط لازم را داشته باشند، بعد از ثبت نام، می توانند کتاب های خودرا که با شرایط تعیین شده مطابقت داشته باشند به خریداران بفروشند. پاییزه کتاب ۹۹، پانزدهمین دوره از طرح های فصلی فروش کتاب، با هدف پشتیبانی از کتابفروشان در آبان ماه انجام شد.

این طرح ها همچون مزیت هایی است که کتابفروشان حضور آنرا در روزهای رکود فروش کتاب در همه گیری کووید ۱۹ ضروری می دانند.

طرح بهارانه کتاب ۱۴۰۰ از ۱۷ خرداد جاری در کتابفروشی های سراسر کشور شروع شده و به مدت یک هفته ادامه می یابد. تا حالا بیش از ۱۶ طرح فصلی کتاب برگزار شده که درآخرین دوره ۹۳۶ کتابفروشی از سراسر کشور در این طرح مشارکت فعال داشته اند.منبع:

1400/03/20
00:29:13
5.0 / 5
426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان