تكذیب توافق نظام روانشناسی با بهزیستی برای صدور مجوز مراكز مشاوره

تكذیب توافق نظام روانشناسی با بهزیستی برای صدور مجوز مراكز مشاوره رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور انعقاد توافق نامه بین نظام روانشناسی با سازمان بهزیستی کشور درباب دریافت مجوز اشتغال از سازمان بهزیستی را تکذیب نمود.


دکتر محمد حاتمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: همچون دغدغه های سازمان نظام روانشناسی، تشکیل کمیته های تخصصی و ارائه پروانه فعالیت از طرف بهزیستی به افرادی است که گاهی شرایط لازم را نداشتند.

وی افزود: در دوره مسئولیت بنده اولویت نخست سازمان کار بر روی این مساله بود. جلسات مختلفی را در مجلس شورای اسلامی با قبادی دانا(رییس بهزیستی کشور) و نمایندگان مجلس داشتیم. نمایندگان مجلس نظرات خودرا گفتند. جلساتی را نیز در سازمان نظام روانشناسی و سازمان بهزیستی داشتیم. در این راستا مکاتباتی را با سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و دیوان عدالت اداری انجام و نهایتا در دفتر مقام معظم رهبری نیز جلسه ای داشتیم و هدفمان حل این مساله بود.
بگفته حاتمی، طبق قانون هر شخصی بخواهد فعالیت روانشناسی و مشاوره انجام و یا کلینیک و مرکز روانشناسی و مشاوره تاسیس کند باید پروانه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره را داشته باشد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به لزوم کسب پروانه از سازمان نظام روانشناسی، اظهار داشت: این مساله را به سازمان بهزیستی تفهیم کردیم که باید روانشناسان این سازمان برای فعالیت از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره پروانه داشته باشند.
وی با اشاره به ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه توسعه کشور، اشاره کرد: سازمان بهزیستی طبق ماده ۵۷ قانون احکام دائمی اختیاراتی را در برنامه ششم توسعه جهت تاسیس مراکز مشاوره اجتماعی، کلینیک های اجتماعی و اورژانس های اجتماعی دارا است. طبق این ماده قانون گذار گفته است بهزیستی می تواند این مراکز را تاسیس کند اما نگفته است که باید سازمان بهزیستی مجوز را صادر کند و یا ضوابط عمومی و تخصصی را رعایت نکند بلکه باید طبق ضوابط از متولی اصلی یعنی سازمان نظام روانشناسی مجوز گرفته شود.
حاتمی افزود: این مساله مسبوق به سابقه است تا این که هیئت دولت بخشنامه تاسیس مراکز مشاوره را چند سال قبل تدوین و ابلاغ نمود و سه نهاد یعنی سازمان نظام روانشناسی، وزارت ورزش و جوانان و سازمان بهزیستی برای اعطا مجوز تعیین شدند که باید کمیته ای توسط این سه نهاد تشکیل شده و در آن نسبت به اعطا مجوز تصمیم گرفته شود. بطوریکه هر نهاد نسبت به جمعیت هدف خود بررسی تخصصی کرده و مجوز لازم را صادر می کند.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور اشاره کرد: نکته مهم این است که سازمان بهزیستی باید برای جمعیت هدف خود برنامه های اصلی خودرا تدوین کند که اگر عموم مردم نیز بتوانند از این برنامه ها استفاده کنند ما استقبال می نماییم.
وی تصریح کرد: در آخرین جلسه در سازمان بهزیستی که دوستان صورت جلسه ای را در چند بند آماده کرده بودند، بنده و دکتر افروز و دکتر درتاج حاضر بودیم. بنده عرض کردم این صورتجلسه باید در شورای مرکزی سازمان مطرح شود و امضا نکردم. دوستان اصرارکردند، امضا کنید ببرید شورای مرکزی عرض کردم پس من این مساله را درکنار امضایم می نویسم که مساله تایید در شورای مرکزی درج شده است بدین سبب این صورت جلسه بعد از دریافت نظر شورای مرکزی سندیت دارد.
حاتمی اشاره کرد: استناد به این صورت جلسه و رسانه ای کردن آن خلاف اصول اداری و قانونی می باشد. در جلسه ای که چند هفته پیش در سازمان نظام با حضور معاون سازمان بهزیستی داشتیم همین موضوع را مطرح کردیم و صورتجلسه شد. بمحض دریافت نظر شورای مرکزی مساله تفاهمنامه پیگیری می شود. بدین سبب صحبتهای مسئولین سازمان بهزیستی که با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تفاهمنامه منعقد کرده ایم، تکذیب می شود.

حاتمی همین طور این را هم اظهار داشت که نهادها و ارگانهای بسیاری نظیر وزارت ورزش و جوانان، دانشگاه ها، ادارات، بانک ها و... در امتداد فعالیت در حیطه روانشناسی با سازمان نظام روانشناسی تفاهم نامه دارند چونکه باید بعد نظارتی سازمان نظام روانشناسی اعمال شود.
به گفته ی ایشان، طبق قانون، نظارت بر خدمات روانشناسی و مشاوره بر عهده سازمان نظام روانشناسی است و نهادی که بر این فعالیت ها نظارت می کند باید معیارها و استانداردهای لازم را تعیین و مجوز را صادر کند.

حاتمی همین طور اضافه کرد: امیدوارم طی هفته های آتی، این مساله در شورای مرکزی مطرح شود. در نهایت نظر شورای مرکزی به سازمان بهزیستی ابلاغ می شود و برمبنای آن اجرا و نظر قطعی را اعلام می نماییم.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اعلان اینکه در صورت منعقد شدن این تفاهم نامه مراکزی که مربوط به جمعیت هدف بهزیستی هستند در اولویت گرفتن مجوز از این سازمان قرار می گیرند، اشاره کرد: در صورت انعقاد تفاهم نامه با سازمان بهزیستی هماهنگی بین این سازمان و سازمان بهزیستی درباب مراکز خدمات مشاوره و روانشناسی ایجاد می شود و این هماهنگی منجر به افزایش بعد تخصصی سازمان بهزیستی نیز می شود.
حاتمی همین طور ضعف تخصصی در زمینه روانشناسی را بزرگترین نقص سازمان بهزیستی در اعطای مجوز دانست و اشاره کرد: این سازمان از نظر تخصصی روانشناسی بسیار ضعیف است و به افرادی مجوز تاسیس مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره داده که شاید در ارزیابی های سازمان نظام روانشناسی نتوانند معیارهای لازم را کسب کنند.
وی با اعلان اینکه سازمان بهزیستی نباید با سلامت روان مردم بازی کند، اظهار داشت: اعطا این مجوزها و فعالیت در حوزه خدمات روانشناسی مستقیما با سلامت روان مردم سر و کار دارد و هر کسی نمی تواند در این عرصه ورود کند. حتما باید صلاحیت افرادی که میخواهند مرکز روانشناسی تاسیس کنند و خدمات روانشناسی عرضه کنند توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تایید گردد. ما بر موضع خود ایستاده ایم و با سلامت مردم هیچوقت معامله نمی نماییم.
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، در آخر اشاره کرد: ما نسبت به افزایش نرخ شیوع لطمه های اجتماعی و روانی کشور نگران هستیم و علت اصلی آنرا کم کاری سازمان بهزیستی می دانیم که نتوانسته این لطمه ها را سازماندهی کند و از افراد غیر متخصص بهره برده است. بدین جهت سازمان نظام روانشناسی باید برای نظارت ورود تا از افزایش این لطمه ها پیشگیری کند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دو روز پیش مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از امضای توافق نامه ای میان این سازمان با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور آگاهی داده و اظهار داشته بود: بر طبق این توافق نامه، همه افرادی که قصد دارند کار فردی در زمینه روانشناسی انجام دهند و یا وارد کار حرفه ای شوند، معرفی می گردند تا پروانه صلاحیت فردی و شماره نظام را از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره دریافت نمایند. همین طور تمامی مراکز مشاوره و روانشناسی که از سازمان بهزیستی مجوز دریافت نکرده اند و از دستگاه دولتی دیگر یا از سازمان روانشناسی مجوز دارند نیز موظف اند، طی ۶ ماه آتی مجوز را تطبیق داده و آنرا از بهزیستی دریافت نمایند.1400/03/26
10:27:02
5.0 / 5
435
تگهای خبر: بهزیستی , جوان , جوانان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان