در دو سال اخیر انجام شد؛

ابلاغ 11 شیوه نامه دسترسی آزاد به اطلاعات توسط رئیس جمهوری

ابلاغ 11 شیوه نامه دسترسی آزاد به اطلاعات توسط رئیس جمهوری جوان بین: دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از ابلاغ 11 شیوه نامه موضوعی این قانون مصوب کمیسیون، از طرف رییس جمهوری آگاهی داد.


حسین انتظامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به جزییات این شیوه نامه ها اظهار داشت: تلاش کمیسیون بر این بوده که شیوه نامه ها باتوجه به بی سابقه بودن قوانین شفافیت در کشورمان همین طور تفاوت حوزه ها تدوین شود که ضمنا بتواند نقاط خلا موجود در قانون را جبران کند.

وی افزود: با تدبیر کمیسیون حدود ۲۰ موضوع احصا شد؛ عناوینی که اولویت و شمول بیشتری دارند و دبیرخانه به ترتیب اولویت به تدوین آنها پرداخت. با اولویت سنجی صورت گرفته در کمیسیون، عناوین شیوه نامه ها مشخص شد و دبیرخانه با دعوت از دستگاه های مرتبط، مقررات گذاری کرد و از این جهت می شود ادعا کرد جامعیت لازم را دارد چون دیدگاه های ذینفعان ستاندن شده است.

دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ۱۱ شیوه نامه هایی که تا حالا در کمیسیون تصویب و توسط رییس جمهور محترم ابلاغ گردیده اند را بدین شرح برشمرد:

۱) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بنگاه های اقتصادی عمومی
۲) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تشکل های مردم نهاد
۳) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات موسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی
۴) شیوه نامه رفع اختلاف در چگونگی ارائه اطلاعات
۵) شیوه نامه تشخیص و تفکیک اطلاعات مربوط به حریم خصوصی و اطلاعات شخصی از اطلاعات عمومی
۶) شیوه نامه دسترسی آزاد به اسناد و مکاتبات اداری
۷) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مجوزهای دولتی و مجوزهای مؤسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی
۸) شیوه نامه تشخیص و تفکیک اسرار دولتی از اطلاعات عمومی
۹) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متضمن حق و تکلیف برای مردم (قوانین، مقررات و تصمیمات عمومی)
۱۰) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات قراردادها
۱۱) شیوه نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا
انتظامی با یادآوری این که همه این شیوه نامه ها در سامانه foia.ir قابل دسترسی است، از همه فعالان رسانه ای و حقوقدانان و کسانی که حقوق شهروندی برایشان اهمیت دارد درخواست کرد: با مطالعه دقیق قانون و بخشنامه و شیوه نامه ها و پیگیری مستمر، نقش دیده بانی این قانون را به عهده بگیرند تا با مطالبه گری بیشتر و رفع نواقص، فرهنگ پاسخگویی تبدیل به گفتمان رایج و غالب شود. در آن صورت بسیاری از معلول ها همچون فساد و ناکارآمدی و تبعیض، خود بخود از بین می رود.

بگفته معاون اسبق مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روند اجرای قانون بااینکه رشد داشته هنوز راضی کننده نیست. دستگاه های مختلفی همچون آنها که کارهای گسترده اقتصادی دارند هنوز به سامانه نپیوسته اند تا در معرض پاسخگویی الزامی قرار گیرند.
درست است که از نظر تعداد دستگاه پیوسته به سامانه و کیفیت پاسخگویی و اولتیماتوم آن رو به بهبود بوده ایم اما هنوز به استانداردهای مندرج در قانون نرسیده ایم. بعضی پاسخ ها به متقاضیان، به اصطلاح از سرباز کنی است که نیاز به فرهنگ سازی بیشتر در دستگاه های دیوانی و البته مطالبه گری بیشتر و خسته نشدن دارد.
انتظامی معتقد است: بهترین راه اجرای واقعی این قانون، وابسته کردن تخصیص های سازمان برنامه و بودجه به میزان پاسخگویی درست هر دستگاه در سامانه http: //iranfoia.ir است.
دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اشاره کرد: زمانی می توانیم ادعا نماییم این قانون به نحو اکمل اجرا شده است که وقتی از یک مدیر، اطلاعات می خواهید او به جایی مراجعه کند که خود شما هم می توانسته اید مراجعه کنید؛ یعنی سامانه یا پورتال آن دستگاه. در این حالت، درخواست اطلاعات عملا بی معنا می شود برای اینکه همه اطلاعات، قبلا انتشار یافته است.منبع:

1400/04/20
13:27:43
5.0 / 5
381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان