هراس جوانان از زندگی مشترك و قوانینی كه در جا می زنند

هراس جوانان از زندگی مشترك و قوانینی كه در جا می زنند جوان بین: پرداخت مهریه، تهیه خانه، برگزاری مراسم عروسی، پرداخت نفقه زن و فرزند، تمکین از شوهر، نداشتن حق خروج از کشور، نداشتن حق تحصیل و اشتغال، نداشتن حق حضانت فرزندان و... تنها قسمتی از هراس برخی جوانان امروزی برای ازدواج است. قوانینی که راه ناهموارشان بی توجه به ساختار خانواده امروزی و با دادن حقوق مطلق به یکی از طرفین ازدواج و نادیده گرفتن طرف دیگر در مباحث مختلف زندگی مشترک؛ جوانان طالب ازدواج را هراسان کرده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، مطابق با آمار اعلام شده از طرف مسئولین، در سال ۹۹ بعد از ۱۷ سال قرار گرفتن در شیب نزولی ازدواج، بالاخره شاهد رشد حدودا چهار درصدی ازدواج بودیم. بطوریکه ۵۳۳ هزار و ۱۶۵ مورد ازدواج ثبت شده در سال ۹۸ به ۵۵۶ هزار و ۶۹۹ مورد در سال ۹۹ بالا رفته و این در حالیست که از سال ۹۲ تا سال ۱۳۹۸ آمار ازدواج با نرخ کاهشی بین ۹ تا ۴ درصد مواجه بوده است.
بگفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان بر طبق نظرسنجی های انجام شده بر روی جوانان در آستانه ازدواج، در حالی ۶۰ درصد جوانان به ضرورت ازدواج تاکید دارند که ۳۳ درصد جوانان حتی با وجود پیدا شدن فرد مناسب و فراهم بودن شرایط اقتصادی علاقه ای به ازدواج ندارند و از طرف دیگر ۳۴. ۹ درصد از همین جوانان، بالا بودن هزینه های ازدواج و ۲۶. ۳ درصد نیز ترس از ازدواج ناموفق را از دلیلهای تاخیر در ازدواج خود بیان کرده اند.
بااینکه دلیلهای و چرایی ترس جوانان از ازدواج می تواند مولفه های فراوان و متفاوتی داشته باشد اما یکی از مسائل قابل تامل عدم تطابق قوانین فعلی با ساختار خانواده امروزی و به دنبال آن اضطراب و هراس از تشکیل زندگی مشترک است بطوریکه در بعضی موارد، قانون وظایف سنگینی نظیر تامین تمام مخارج زندگی مشترک را بر عهده مرد گذاشته و درباب مشارکت در تامین هزینه ها هیچ الزامی برای زن قائل نشده و از طرف دیگر نیز با نادیده گرفتن حقوق اولیه زن نظیر حق تحصیل، خروج از کشور، حضانت و غیره در پی دادن امتیازاتی برای جبران تکلیف سنگین تامین مخارج زندگی به، مرد است.
فارغ از این که در راه ناهموار قوانین ازدواج، حقوق بانوان بیشتر نادیده گرفته شده یا مردان؛ با وجود قوانینی که با تغییرات اجتماعی و اقتصادی جامعه امروزی تطابق ندارد؛ چطور انتظار می رود جوانِ مشتاقِ ازدواج از تشکیل زندگی مشترک هراسان نباشد؟.

ساختار قانون با ساختار خانواده های امروزی تطابق ندارد
مینا جعفری، فعال حوزه حقوق خانواده با بیان این که ساختار قانون با ساختار خانواده های امروزی تطابق ندارد و همین مورد سبب استرس و هراس افراد برای ازدواج می شود، درباره چرایی هراس برخی جوانان نسبت به ازدواج به ایسنا، اظهار داشت: فارغ از مباحث عاطفی و احساسی، ازدواج یک قرارداد و این نکته مهمی است. در ازدواج نیز مطابق با هر قراردادی نیازمند توجه به مسائل مالی هستیم. عمده مباحث ما در ازدواج به مسائل مالی درخلال زوجین معطوف می شود بدین سبب قانون گذار باید مسائل مالی را شفاف و باتوجه به وضعیت خانواده های امروزی در نظر بگیرد چونکه ساختار خانواده امروزی و تکالیف زوجین تغییر کرده اما حقوق تغییر نکرده است.
وی با اشاره به قانون مدنی کشور، افزود: این قانون حدودا مربوط به ۱۰۰ سال پیش است و ساختار آن منطبق با وضعیت خانواده هسته ای امروزی نیست. با این وجود وقتی ساختار قانون شبیه خانواده ها نیست بدین سبب حقوق و تکالیف افراد خانواده نیز متفاوت از قانون خواهد بود. برای مثال طبق قانون مرد رئیس خانواده است و نفقه زن بر عهده اوست، در صورتیکه آیا در جامعه امروزی خانمها خارج از خانه شاغل نیستند و درآمدی ندارند؟ ولو این که زنان گاهی درآمد خودرا خرج زندگی و فررندان خود می کنند. این قانون با ساختار خانواده فعلی همخوانی ندارد.

تامین مخارج زندگی به تنهایی توسط مردان با وضعیت اقتصادی فعلی سازگار نیست
این حقوقدان با تاکید بر این که در بخشهای مختلف جامعه امروزی نیاز به حضور و اشتغال زنان احساس می شود، اشاره کرد: بدین سبب این که تنها آقا شاغل و تامین مخارج زندگی نیز بر عهده او باشد، با جامعه امروزی و وضعیت اقتصادی فعلی هم خوانی ندارد. از طرف دیگر وضعیت اقتصادی و اجتماعی به شکلی نیست که خانمها در عرصه نباشند بلکه در بخشهای مختلف نیاز به زنان احساس می شود.

از بین رفتن ساختار سنتی جامعه و تغییر نقش زنان

به گفته ی ایشان، جامعه ساختار سنتی خودرا کاملا از دست داده و نقش زنان تغییر کرده و این در حالیست که ما به ازای حقوقی آنرا در خانواده نمی بینیم. بطوریکه چه بسا در بعضی خانواده ها آقا درآمدی ندارد و مخارج زندگی بر عده زن است درحالی که طبق قانون مرد رئیس خانواده است و زن باید از او تبعیت کند.
جعفری به بحث نفقه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: طبق قانون، زن در ازای نفقه قانونی که از مرد دریافت می کند فقط باید تمکین انجام دهد و نیازی به انجام امور منزل توسط زن نیست، در صورتیکه آیا در خانواده ایرانی اساسا زنی وجود دارد که کارهای منزل را انجام ندهد و فقط از شوهر تمکین کند؟. از طرف دیگر این حق رئیس خانواده بودن مردان مشکلات زیادی را برای زنان به وجود آورده است. باتوجه به افزایش آگاهی نسبی جوانان، آیا موارد ذکر شده منجر به ایجاد ترس ازدواج در جوانان نمی شود؟.
این فعال حقوق خانواده اظهار داشت: دختری که حق طلاق، خروج از کشور، تحصیل، محل زندگی و حق اشتغال را بعد از ازدواج از دست می هد، چگونه از ازدواج نترسد؟. قانون اما به ازای تکالیف مالی که به دوش مردان گذاشته به آنها چنین حقوقی را نیز داده است و این در حالیست که حالا اداره مالی هزینه های زندگی مشترک برابر شده است.

دلایل هراس برخی زنان از ازدواج
این حقوقدان با اشاره به عدم بهره از قوانین مانوسی در جهان نظیر تقسیم اموال حین طلاق در ایران، اضافه کرد: بجای تقسیم اموال هنگام طلاق، قانون مهریه را مقرر می نماییم که عملا دریافت آن برای زنان غیر امکان دارد. بدین سبب هراس و اضطراب از ازدواجی که در آن عملا مهریه نخواهی داشت و حق طلاق، حق حضانت، حق افتتاح حساب برای فرزند و… برای زنان ایجاد می شود. حتی در صورت گرفتن وکالت برای حق طلاق از شوهر باز هم در صورت عدم شرکت شوهر در جلسات مشاوره قبل از طلاق، امکان طلاق وجود ندارد.

هراس مردان و خانواده هایشان از اجرای مهریه توسط زنان
وی با اشاره به دلیلهای حقوقی ترس برخی مردان از ازدواج افزود: با وضعیت اقتصادی فعلی که تمام مخارج معیشتی زندگی مشترک و نفقه زن بر عهده مرد است، آیا مردان توانایی تشکیل زندگی مشترک را دارند؟. از طرف دیگر همچون هراس پسران جوان و خانواده هایشان، طلب مهریه از طرف دختر است. بسیاری از خانواده ها از اجرای مهریه استرس دارند. در حقیقت زندگی مشترک بدون آرامش با جنگ و جدال شروع می شود چونکه قوانین ما ازدواج را نوعی قرارداد نمی بیند. باید قوانین مربوطه را منطبق با شرایط روز تعییر دهیم تا ساختار خانواده مستحکم شود و گرفتار لطمه های پی در پی نشود.

لزوم توجه به مسائل مالی ازدواج بعنوان یک قرارداد
جعفری در آخر با تاکید بر این که قانون ما با ساختار خانواده امروزی همخوانی ندارد و باید تغییر کند، اشاره کرد: امروزه فرهنگ جامعه تغییر اما قوانین تغییر نکرده و حتی درجا زده اند که خود منجر به افزایش طلاق و کاهش ازدواج می شود. در این شرایط جوانان رغبتی برای ازدواج پیدا نمی کنند و از ازدواج ترس دارند. باید مسائل مالی ازدواج را جدی گرفت و بعنوان قرارداد به آن نگاه کرد. عقدنامه های ما صوری و شکل قرارداد ندارد پس لازم است زن و مرد شفاف درباره ازدواج صحبت کنند.

منبع:

1400/04/21
18:43:17
5.0 / 5
288
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان