شاعر انقلاب:

شهدا و جانبازان با اهمیت ترین دغدغه مرحوم سرور رجایی بود

شهدا و جانبازان با اهمیت ترین دغدغه مرحوم سرور رجایی بود جوان بین: یک شاعر و منتقد ادبی از مرحوم «محمد سرور رجایی» بعنوان شاعر افغانستانی یاد کرد که شهدا و جانبازان با اهمیت ترین دغدغه او بود.رضا اسماعیلی روز جمعه به مناسبت درگذشت محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده افغانستانی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: بیشترین دغدغه او شهدا، جانبازان و خانواده های آنان بود و بنا بر این تلاش می کرد تا این عرصه را در آثار خود پررنگ کند و توجه ویژه ای به این عرصه داشت.

وی اضافه کرد: یکی از آثار شاخص مرحوم رجایی کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون بود که دربردارنده خاطرات رزمندگان افغانستانی بود که در دفاع مقدس حضور داشند و پا به پای رزمندگان ایرانی می جنگیدند. این کتاب دیده شد و بسیار باارزش بود و در حقیقت رجایی با این کتاب خودش را معرفی نمود.

اسماعیلی افزود: او بسیار دغدغه مند، فروتن، خونگرم و دوست داشتنی بود. هر بار که در محافل ادبی یا حوزه هنری با وی ملاقات داشتم، با روی گشاده و آغوش باز استقبال می کرد. آخرین دیدار من با وی در شب شعر آیه های زندگی بود که خودش دبیر این شب شعر بود و از من برای حضور در این مراسم دعوت کرد.

وی اضافه کرد: این مراسم به مناسبت شهادت ۸۵ دانش آموز در مدرسه سیدالشهدای کابل بود که در زمینه هنری انجام شد و مرحوم رجایی برخی از شاعران افعانستانی، پاکستانی و ایرانی را دعوت کرده بود که شب شعر بسیار شکوهمندی بود و خودش نیز مجری برنامه بود. یکی از نکات مهم این بود که مرحوم رجایی افتخار می کرد که ملت ایران در کنار ملت افغانستان ایستاده و در غم و شادی، آنان را همراهی می کنند.

اسماعیلی افزود: شاعران و نویسندگان ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با شاعران افغانستانی که در ایران حضور داشتند و به ایران مهاجرت کرده بودند به اعتبار خویشاوندی شعر، با آنان ارتباط داشتند، خصوصاً آقای رجایی که جزو چهره های پرکار و فعال در عرصه ادبیات بود.خسران بزرگ در جامعه ادبی ایران و افغانستان

این شاعر اضافه کرد: از دست دادن چنین عزیزی خسران بزرگ و داغ سنگینی در جامعه ادبی و فرهنگی ما و افغانستان است. امیدوارم خدا به ما توفیق دهد که قدرشناس وجود چنین عزیزانی باشیم و بتوانیم پس از این آثارشان را به گونه شایسته ای معرفی نماییم و از آنان سپاسگزاری نماییم.

این منتقد ادبی اضافه کرد: حالا که شرایط کرونا سبب شده تا نتوانیم در مراسم وی حضور پیدا نماییم، از همین جا به تمامی جامعه فرهنگی افغانستان، شاعران و نویسندگان و هنرمندان افغانستانی بابت این داغ بزرگ تسلیت عرض می کنم و امیدوارم خدا توفیق دهد که حافظ ارزش هایی باشیم که در اثر همدلی و همزبانی با ملت افغانستان به وجود آمده و این ارزش ها را پاسداری نماییم.

توجه رجایی به شاعران جوان افغانستانی

اسماعیلی افزود: وی بعنوان مدیر خانه ادبیات افغانستان فعالیت می کرد و همیشه تلاش داشت ضمن شناسایی شاعران مستعدی که در ایران یا افغانستان حضور دارند، به آنان میدان فعالیت می داد و آثارشان را منتشر می کرد. مرحوم رجایی در خانه ادبیات افغانستان حضوری پربرکت داشت. وی سال ها بعنوان مدیر دفتر شعر و داستان حوزه هنری فعالیت داشت و حضورش در این منصب بسیار کمک می کرد تا شاعران افغانستانی احساس کنند، از جایگاهی برخوردار می باشند که می توانند آثارشان را عرضه کنند و رجایی از آنان حمایت معنوی می کرد تا آثار این جوانان دیده شود.

وی اضافه کرد: رجایی همیشه حضور بسیار فعال و پر انرژی داشت. او به شاعران جوان افغانستانی عرصه می داد و در تمام این سال ها که در ایران حضور داشت، هیچ وقت آرام و قرار نداشت. یعنی یا درحال برگزاری جشنواره های ادبی بود یا بعنوان دبیر نشریات ادبی فعالیت می کرد یا در برنامه هایی که در طول سال به مناسبت هایی که برای افغانستان برگزار می شد، خودش دبیر جشنواره و جزو برگزارکنندگان این برنامه ها بود.

اسماعیلی افزود: رجایی هم در زمینه شعر و هم در زمینه نویسندگی فعالیت می کرد. سردبیری مجله باغ را به عهده داشت که برای کودکان منتشر می شد و چند شماره از این مجله را به من هدیه داد. او آثاری نیز در عرصه شعر کودک و نوجوان داشت.

تقویت انگیزه شاعران ایرانی برای توجه به مسائل افغانستان

وی اضافه کرد: مرحوم رجایی از روابط عمومی خوبی برخوردار بود. چون با تمام شاعران ایرانی و افغانستانی ارتباط صمیمانه داشت و این ارتباط ها کمک می کرد که هم ادبیات افغانستان دیده و شنیده شود و راه تعامل را باز می کرد تا شاعران ایرانی به مسائل افغانستان علاقمند شوند. یکی از شاعران ایرانی که در این حوزه بسیار کار کرده محمدحسین جعفریان است و حضور شاعرانی مانند مرحوم رجایی و محمدکاظم کاظمی این انگیزه را در جعفریان تقویت کرده که به این حوزه بپردازد و در این عرصه پژوهش کند و قلم بزند.محمدسرور رجایی متولد ۱۳۴۸ کابل بود. وی از سال ۱۳۷۳ به ایران مهاجرت کرده و مدیریت خانه ادبیات افغانستان و مدیریت دفتر شعر و داستان افغانستان در زمینه هنری را بر عهده گرفت.

کتاب از دشت لیلی تا جزیره مجنون یکی از آثار شاخص اوست. این کتاب مجموعه ای از خاطرات رزمندگان افغانستانی دفاع مقدس است که در حاشیه دیدار با رهبر انقلاب در خردادماه سال ۱۳۹۸ این کتاب را تقدیم ایشان کرد.

کتاب های ماموریت خدا، هفت روایت از احمدرضا سعیدی شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان، آغوش قلب ها، گل های باغ کابل، اشعار و خاطرات مردم افغانستان از امام خمینی (ره) تعدادی از آثار انتشار یافته سرور رجایی است.

کتاب خاطرات شهید دکتر سیدعلی شاه موسوی گردیزی از فرماندهان جهادی افغانستان که به دست عوامل داعش ترور شد، از کوشش های محمدسرور رجایی است که به زودی منتشر خواهد شد. همین طور انتشار مجله باغ ویژه کودکان افغانستانی نیز از دیگر کارهای وی در این سال ها بود.

پیکر این شاعر افغانستانی مقیم ایران بامداد امروز (جمعه) با حضور برخی شاعران و خانواده آن مرحوم در قطعه ۲۹ در جوار شهید سید مرتضی آوینی و شهید علی صیاد شیرازی به خاک سپرده شد.منبع:

1400/05/08
23:49:06
5.0 / 5
256
تگهای خبر: جامعه , جوان , جوانان , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان