استاندار كرمانشاه:

ترویج فرهنگ کتابخوانی منجر به بالندگی جامعه می شود

ترویج فرهنگ کتابخوانی منجر به بالندگی جامعه می شود به گزارش جوان بین ایرنا-استاندار کرمانشاه اظهار داشت: ترویج فرهنگ کتابخوانی در پیشرفت، بالندگی و رشد جوامع تاثیر بسزایی دارد و نقشی بی بدیل در ارتقای توسعه فرهنگی ایفا می کند بگونه ای که بعنوان یکی از ابزارهای مهم تفکر سبب افزایش معرفت، بصیرت، علم و دانش می شود و سلامت فکری را به منظور زندگی به همراه دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا؛ «هوشنگ بازوند» روز جمعه در پیامی مردم را به شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کرد و اضافه کرد: کتابخوانی سبب شناخت، فهم و درک صحیح و زمینه ساز دستیابی انسان به دانایی، توانایی و آگاهی برای حرکت به سمت روشنایی است و مورد تاکید اولیای دین قرار دارد.
وی اظهار نمود: مطالعه سبب بهره مندی از تجربه ها، آموخته ها و اندوخته های بزرگان و نخبگان می شود بگونه ای که کتاب بعنوان امانتدار عقلانیت، طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب و راه درست زیستن را به انسان می آموزد و در واقع ایمان و اطمینان را به قلب ها جاری می سازد و بنابراین میراث فرهنگی و تمدن اسلامی همیشه مملو از کتبی است که افتخار جامعه بشری محسوب شده و همه همت اولیای دین اسلام هم بر این بوده است که بندگان خدا به سمت روشنایی کتاب رهنمون شوند.
کتاب در دین اسلام جایگاه والایی دارد
استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: با ترویج و گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی میتوان علاوه بر دستیابی به دستاوردهای نوین بشری در زمینه دانش و فرهنگ و پیشینه اندیشه ها، عقاید و تجلیات فکری و خلاق بزرگان فکر و اندیشه به سفارش ها و سفارش های دینی و اسلامی که در آنها کتاب و کتابخوانی جایگاه بالا دارد، عمل کرد.
بازوند اضافه کرد: در واقع آراسته شدن به فضایل اخلاقی، مقابله با خرافات و انحرافات فکری و پیشگیری از خودباختگی در مقابل بیگانگان در سطح جامعه در گرو افزایش دانش و آگاهی یکایک افراد جامعه است و این مهم هم با درک ارزش و جایگاه کتاب و اهتمام به مطالعه آن مرتبط می باشد، ازاین رو مطالعه و کتابخوانی ابزار اصلی افزایش سطح آگاهی و دانش همگان است. در سایه کتابخوانی پیشبرد اهداف فرهنگی و اجتماعی جامعه میسرتر می شود.
کتاب زمینه توسعه جوامع را فراهم می کند
استاندار کرمانشاه افزود: بر این اساس کتابخوانی معیاری برای ارزیابی و شناخت فرهنگ جوامع به شمار می آید و هر کشوری در زمینه ترویج فرهنگ دانش اندوزی تلاش کند بی گمان می تواند زمینه رشد و توسعه جوامع را در آینده فراهم نکند.
بازوند اظهار داشت: حالا در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات کودکان، نوجوانان و جوانان در معرض خیلی از صدمه ها قرار گرفته اند که ناخواسته روزانه با حجم وسیعی از اطلاعات روبرو می شوند که اگر ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی نهادینه نشود امکان دارد با تلاش برنامه ریزی شده و سازمان یافته در چارچوب تهاجم فرهنگی برخی جوامع بخواهند مبانی، اصول اجتماعی، باورها و ارزش های دیگر جوامع را تغییر دهند و این هشداری برای رشد حیات اجتماعی است.
استاندار کرمانشاه تصریح کرد: باید در چارچوب راهبردهای ملی و استانی ترویج فرهنگ کتابخوانی مدنظر قرار گیرد در واقع این فرهنگ باید از خانواده ها شروع و آموزش های لازم سپس در مراحل فراگیری در دوره های مختلف تکمیل شود که با بالارفتن سطح کتابخوانی نگرانی های رشد و پیشرفت آینده سازان ایران اسلامی رفع و از هرگونه آفت ناشی از مقوله تهاجم فرهنگی مصون بمانند.
بازوند اظهار نمود: دانش اندوزی و کتابخوانی در اســلام، جایگاه والایی دارد و روایت هــای گوناگونی از پیامبر خدا و ائمه معصومین (علیهمالسلام)، موجود است که پیروان دین مبین اسلام را به دانش ورزی و کتابخوانی سفارش و سفارش فرموده اند بگونه ای که در احادیث اسلامی، از کتاب، بعنوان بوستان دانشــمندان یاد شــده و همدم و سخنگویی شایســته به شمار آمده است.
جشنواره رضوی اقدامی ارزشمند در ترویج کتابخونی است
استاندار کرمانشاه در ادامه سخنانش اظهار داشت: جشنواره کتابخوانی رضوی اقدامی ارزشمند و قابل تقدیر برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در گروه های سنی مختلف با رویکرد شناخت و معرفت ائمه و آشنایی با فرهنگ و سیره خاندان (ع) است که با همت و برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا ضد السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یازدهمین دوره آن در جهت اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب خوانی، شناسایی و معرفی کتاب های فاخر در رابطه با فرهنگ و سیره اهل بیت(ع)، با اضافه شدن بخش ویژه حضرت مهدی(عج) برگزار می گردد.
بازوند اظهار داشت: بر این اساس باتوجه به برگزاری این جشنواره در رده های سنی مختلف شامل کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال از عموم مردم شریف، فرهیخته، مومن و انقلابی استان کرمانشاه، دانش آموزان، دانشجویان و کارکنان دستگاههای اجرایی دعوت می شود در بخش های مختلف شرکت و در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه اهتمام داشته باشند.
در دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پارسال تعداد ۲۷ هزار نفر از جمعیت استان شرکت کردند و با عنایت به جمعیت استان کرمانشاه باید با همت مسئولین و مردم فرهنگ دوست این آمار امسال افزایش پیدا کند وامید دارم مجموعه کتابخانه های عمومی استان حداکثر تلاش را برای اطلاع رسانی و آگاهی رسانی داشته و زمینه شرکت عموم مردم را در این جشنواره فراهم آورد.
در یازدهمین دوره این جشنواره در کنار رشته های نقاشی، پویش کتابخوان، مسابقه چهارگزینه ای و داستانک نویسی، رشته های شعرسرایی، پویش «برای امام زمانم» و قصه گویی اضافه شده و برای جلب مشارکت بیشتر از پیش ناشران و کتابداران دو بخش پشتیبانی از چاپ و انتشار منابع برتر و هم مروجان فرهنگ رضوی در نظر گرفته شده است.
علاقه مندان به شرکت در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تا ۱ آبان ۱۴۰۰ فرصت دارند آثار خویش را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و برای دریافت فایل منابع به آدرس www.samakpl.ir رجوع و یا به منظور دریافت امانی – فیزیکی کتاب های جشنواره به کتابخانه های عمومی سراسر کشور رجوع کنند.منبع:

1400/05/15
13:47:52
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آموزش , پشتیبانی , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان