گرم شدن تنور اجراها میزبانی ۱۹ سالن از ۳۳ نمایش

گرم شدن تنور اجراها میزبانی ۱۹ سالن از ۳۳ نمایش به گزارش جوان بین همزمان با اجازه فعالیت باردیگر تماشاخانه ها و سالن های نمایش از اول مهر، در بازه زمانی کمتر از دو هفته شاهد گرم شدن تنور اجراهای نمایشی با ۳۳ اثر متنوع در ۱۹ تماشاخانه دولتی و خصوصی پایتخت هستیم.


شیوع، مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در کشور به حدی بود که سال جاری (۱۴۰۰)، سال تئاتری خانواده این هنر و دوستداران هنر نمایش به جای تعطیلات نوروز از هجدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ با رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهره بردن از ۵۰ درصد ظرفیت تالارهای میزبان شروع شد.
در حالی که پس از این وقفه و افزایش خسارت ها و صدمات این ویروس بر پیکر هنرهای نمایشی کشور، هنرمندان تئاتر با قدرت و جدیت فعالیت خویش را آغاز نموده بودند، بار دیگر با موج جدید این ویروس در پیک پنجمِ خیزش آن از روزهای پایانی تیر (۲۸ تیر) بار دیگر شاهد تعطیلی فعالیت سالن های نمایشی و تماشاخانه ها بودیم.
سرانجام به همت مسؤلان و با افزایش واردات واکسن و تسریع در تزریق آن، رنگ کرونایی پایتخت مانند بسیاری دیگر از شهرهای کشور از قرمز به نارنجی متمایل شد و همین کافی بود تا ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه فعالیت گروههای شغلی دو (هنرمندان تئاتر و تماشاخانه ها) را از ۲۷ شهریور صادر کند.
گروه های نمایشی از تاریخ اعلام شده به سرعت خویش را برای اجرا آماده کردند و در نهایت از شروع مهر ۱۴۰۰ بار دیگر به شکل رسمی چراغ تماشاخانه ها و سالن های نمایشی روشن و آغوش هنرمندان تئاتر برای میزبانی از مخاطبان گشوده شد.
در فاصله کوتاه تنها دو هفته ای شاهد گرم و گرم تر شدن تنور اجراها هستیم. بطوریکه هم اکنون ۳۳ نمایش در ۱۹ سالن دولتی و خصوصی پایتخت به شکل رسمی اجراهای خویش را آغاز نموده اند.
این اقبال از جانب هنرمندان تئاتر بازتاب شرایط سخت تعطیلی های مستمر سالن های نمایش، نبود کار و فعالیت هنرمندان این عرصه است. همینطور شکل اقبال مخاطبان تئاتر با وجود شرایط کرونا و عطش آنها به حضور در تالارهای نمایشی پس از ۱۸ ماه سکون از دیگر علل اقبال هنرمندان تئاتر به تولید و اجرای آثار نمایشی است.
در ادامه آثار نمایشی میهمان تالارهای نمایشی پایتخت را مرور می نماییم.


میزبانی تئاترشهر از تن ها و داستان باغ وحش و یک میهمان ویژه
تن ها، نمایشی است به نویسندگی و کارگردانی علیرضا معروفی که از روز ۳۱ شهریور با آغاز اجرای خود نه تنها چراغ اجراهای مجموعه تئاترشهر را پس از قریب به ۶۰ روز تعطیلی سالن های نمایشی شروع کرد که معروفی با این اثر دور تازه اجراهای خویش را در تالار سایه آغاز نموده است.
معروفی در گذشته با نمایش عقیم رتبه اول نویسندگی و کارگردانی در بیست وچهارمین جشنواره ملی لاله های سرخ اندیمشک را به دست آورد و جایزه اول نویسندگی و کارگردانی از نهمین جشنواره استانی البرز برای نمایش شکم هم در کارنامه او به چشم می خورد و با آخرین اثرش نمایش تن ها، رتبه نخست کارگردانی را در جشنواره مقاومت به دست آورد و در جشنواره فجر هم رتبه نخست طراحی لباس را به دست آورد.
معروفی نمایشنامه تن ها را در سال ۹۸ نوشته است. این اثر برگرفته از کتابی درباره خاطرات رزمنده ای است که در ۱۳ سالگی اسیر شده بود. این نمایش قصه ۸ اسیر است که برای تخلیه اطلاعات، سه روز در یک سلول کوچک یک در یک متری در استخبارات عراق نگه داشته شده اند.
امیررضا حشمی پور، محمدجواد حشمی پور، ارسلان خالویی، فرزاد تجلی، فردین شاه حسینی، هادی شیخ الاسلامی، حسین عارف، آرمان میرزایی، حامد نساج بخارایی، محمد نیازی گروه بازیگران نمایش تن ها را می سازند.
نمایش تن ها هر روز ساعت ۱۸: ۴۵ به مدت زمان ۶۰ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان پذیرای دوستداران تئاتر است.


صدرالدین زاهد با افسانه ببر میهمان ویژه چهارسو
همچنین در ادامه اعلام برنامه اجرایی تالارهای نمایشی تئاترشهر، از ۲۰ مهر یک نمایش جدید درحال و هوایی متفاوت و ویژه به صحنه خواهد رفت. افسانه ببر عنوان این اثر نمایشی جدید به نویسندگی داریو فو است که با برگردان، اقتباس و بازی صدرالدین زاهد میزبان تماشاگران تئاتر در تالار چهارسو تئاترشهر خواهد بود.
این نمایش از ۲۰ مهر ساعت ۱۹ به مدت زمان ۹۰ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر پذیرای دوستداران تئاتر است.
یکی از جلوه های متفاوت و جالب توجه اثر، حضور صدرالدین زاهد بعنوان مترجم، کارگردان و تنها بازیگر این تئاتر بعد ازچندین دهه دوری از تئاتر شهر است. چونکه وی یکی از چند هنرمندی بود که تالار چهارسوی این مجموعه را افتتاح کردند و حالا این هنرمند پیشگام تئاتر ایران پس از چند سال دوری از این تالار شناخته شده و خاطره ساز، در مقام کارگردان و بازیگر میزبان مخاطبان تئاتر است.
در خلاصه این نمایش آمده است: این نمایش تک نفره که اثری درباره رابطه انسان و طبیعت است به ارتباط یک سرباز زخمی چینی و یک ببر می پردازد که در این رابطه هر دو آنها به یکدیگر کمک می کنند. یک سرباز چینی با شرکت در راهپیمایی بزرگ چین از منچوری حرکت می کند اما در میانه راه در درگیری با سربازان دشمن زخمی شده و از ادامه مسیر بازمانده و از دوستان خود جدا می شود. او درگیر سیلاب عظیمی شده و به سختی می تواند جان خویش را نجات دهد. به امید نجات به غاری پناه می برد اما آنجا با ببری روبه رو می شود و...


مهدی زمین پرداز با داستان باغ وحش آمد
در تالار قشقایی هم نمایش داستان باغ وحش به نویسندگی و کارگردانی مهدی پاشایی و بازی مهدی زمین پرداز، بهار نوحیان و مهدی پاشایی که پیش از اعلام وضعیت قرمز کرونایی شهر تهران، مدت محدودی در تالار قشقایی به صحنه رفته و پس از اعلام وضعیت قرمز اجراهای خویش را متوقف کرده بود، از ۱۸ مهر باردیگر میزبان مخاطبان خواهد بود.
در خلاصه داستان این نمایش که از تاریخ مورد اشاره ساعت ۱۹: ۳۰ به مدت ۵۵ دقیقه و قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان در تالار قشقایی به صحنه می رود، آمده است: داستان باغ وحش، روایت رویارویی مردی ست از طبقه نسبتا مرفه با شخصی که زندگی اش بر روال معمول جامعه نیست. جدال سرخوشانه آنها به تراژدی می انجامد.


میزبانی تالار حافظ از نمایشی سریالی
نمایش ما کی هستیم؟ به کارگردانی مسعود ترابی، در شش قسمت به شکل سریالی از ۱۶ مهر در تالار حافظ به صحنه می رود.
مخاطب در هر قسمت، یک نمایش کامل با آخر بندی قطعی را تماشا می کند. داستان ها با یک خط ربط به هم متصل هستند و در عین حال دارای روایتی مستقل هستند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: داستان ها در یک ساختمان ۷ طبقه در یک منطقه شمالی تهران اتفاق می افتد. ساختمانی که هرطبقه آن درگیر مشکلات خانوادگی خود است، مشکلاتی که از دل جامعه بیرون آمده و درون مایه اصلی تمام مشکلات دروغ و پنهان کاری است...
قسمت اول این تئاتر با عنوان یک مراسم کاملا آبرومندانه با بازی مهتاب امیرکافی مینا پیروزیان، نیلوفر جوادپور، محمد رضا حسنی، پوریا سعیدیان، مبین رستگار، سوگل سید صدر، محمد عبداللهی، الناز عطایی، سارا قریشی، مجتبی کریمی، حسین میلانی، علیرضا محمدی، سینا منتظری، فاطمه میری، محمد علی مرتضوی و حامد مقدم به صحنه می رود.
زرد عنوان دومین قسمت این نمایش با بازی مبین رستگار، هادی رضایی، محمدعلی شهیدی، سینا شهری، دنیا عیدیون، سالار قدیمی، ساناز گراوند، یلدا محمد پناه، حسین میلانی، امیر موذنی، میترا مسائلی، محمد امین مدنی، فریبا موسوی، حامد مقدم، سینا منتظری و هدیه یادگاری است.
سازهای ناکوک، قسمت سوم نمایش ما کی هستیم؟ با بازی امیر عباس بابایی، شاهین پوشین، مونا حسن زاده، پوریا خرم، مبین رستگار، بهرام رامه، مریم رضایی، آرش شیری، آذین فولادوند، گین مقدر دوست، حسین میلانی، حامد مقدم، سینا منتظری و فربد همدانی است.
عنوان قسمت چهارم، کانتور؛ با بازی ندا اصغرپور، نازنین چهره نگار، محمد ذوالنوریان، مبین رستگار، عسل سلیمانی، صنم سرمد، حمید رضا غلامحسینی، سمیه قدیمی، سحر قلباربند، حسین میلانی، عاطفه موسوی، سینا منتظری، حامد مقدم، ضحا منظری، کیمیا نصیری و نسرین یاسین است.
بازیگران قسمت پنجم نمایش ما کی هستیم؟ با نام سندرم استکهلم، امید اولیایی، سپنتا پزشکی، مبین رستگار، رضا سلیمی، طیبه عقیقی، آیدا کنی، دریا مجیدی، مازیار مهرگان، حسین میلانی، حامد مقدم و سینا منتظری هستند.
تابو هم قسمت ششم نمایش با بازی سایه افضلی، اشکان بیک، محمد تقی زاده، میلاد حسینی، مبین رستگار، تکتم رسول زاده، فردین رحمانپور، مونا رضایی، امین زمانی، میثم شمسیان، محمد باقر صفانور، مینا عظیمی، افشین غیاثی، محمد مهدی غروی، حسین میلانی، پویا مهرآبادی، سینا منتظری، حامد مقدم و نیما نمازی است.
علاقه مندان می توانند جهت تهیه بلیت این نمایش به سایت تیوال رجوع کنند.
نمایش ما کی هستیم؟ به کارگردانی مسعود ترابی، تهیه کنندگی شاهین پوشین و نویسندگی الناز عطایی از ۱۶ مهر در تالار حافظ روی صحنه می رود.


نقشه های فرزند شیطان برای مردم شهر به روایت «هام»
نمایش هام به نویسندگی عباس عبدالله زاده و کارگردانی حسام شریفی در دهه سوم مهر در تالار حافظ به صحنه خواهد رفت. به قول حسام شریفی این اثر نمایشی بعد از گذشت یک سال تمرین در وضعیت سخت فراگیری ویروس کرونا آماده اجرا شده است.
وی با توضیح این که متوقف شدن چندباره تمرین این نمایش روند شکل گیری و آماده سازی را کُند کرده، تصریح کرد: گروه مجبور به تغییر چندباره در گروه بازیگران شده اند.
هام درباره زنی است پاکدامن که در شهری زندگی می کند که مردمش توسط شیطان و سربازانش به گمراهی کشیده می شوند و شیطان تنها با شکست دادن این زن بر انسانیت پیروز می شود اما هام فرزند شیطان با نقشه های خود مسیر زندگی بانو و مردم شهر را تغییر و سبب شکل گیری مشکلات زیادی برای آنها می شود...
بازیگران این اثر را میثم شمسیان، حسین شهبازی، فرهاد داوری کیا، علی یعقوبی، مرتضی یعقوب پور، ایمان قادری، ندا اصغرپور، فاطمه گوشه، آیناز شجری، آیلار شجری، علی افضلی، ناصر عزتی، شقایق زارع، مانی خضری پور، سارا جوادزاده، بهنام فرزام، امیدعلی رحمانی، مرتضی عبداللهی، فرزانه قاسمی، مجتبی بحران، علی مرادی، نسترن خاموشی، علیرضا حیدری، حنانه میرشاه ولد، الهه اهدایی، پریساجلالی، نوشین جوادی، پرنیان شفیعیان، مریم حیدرزاده، نسیم داداشی، سینا توکلی می سازند.


خانه نمایش مهرگان پذیرای زندانی سیاسی که می خواهد رئیس جمهور را ببیند
نمایش آنتولوژی ایستگاه مرزی به نویسندگی و کارگردانی علی هاشمی نیا از ۲۸ شهریور ساعت ۱۸ در سالن شماره دو خانه نمایش مهرگان به صحنه رفته است.
خلاصه داستان از این مقرر است که زندانی سیاسی اعتصاب غذا کرده تا رئیس جمهور را ببیند و او را از فاجعه ای که درحال رخ دادن است آگاه کند.
در این نمایش محمد فراهانی، محمد کیا، حسین علی تبار، سپیده محمد ترشانی و مهراد اکبرآبادی به ایفای نقش می پردازند.
نمایش آنتولوژی ایستگاه مرزی از ۲۸ شهریور تا ۲۰ مهر ۱۴۰۰ساعت ۱۸در سالن شمار دو خانه نمایش مهرگان به صحنه می رود.


مرور زندگی کابوس وار پسری در جایی میان خواب و بیداری
جایی میان خواب و بیداری به نویسندگی، طراحی و کارگردانی رضا علمداری از ۷ مهر ساعت ۱۹ در سالن شماره یک خانه نمایش مهرگان با بازی ابولفضل علیاری، معصومه کبیری، ابولفضل رستم زاده، امید پارسائی، سحر جمشیدی، زهرا عشقی، پویا مرادی، امیر عرب، محمد حسین میرسلطانی، عطیه ورمزیار، روزبه جهانی، امید عباسی، علی بابایی، محمد جواد محسنی، مژگان حصاری، کیانا شریفی اجرا می شود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده: پسر الواتی که بر مبنای کابوس هایش زندگی خویش را تغییر می دهد.


اسب تک شاخ سومین میهمان خانه نمایش مهرگان
همچنین نمایش اسب تک شاخ نوشته زانکو محمدی و کار رضا فوادی با باری عاتکه محمدی و زهرا بازرگانی از ۱۶ مهر ساعت ۲۰ در سالن شماره ۲ خانه نمایش مهرگان به صحنه رفته است. این نمایش در چارچوب دو اپیزود و هر اپیزود با حضور یک بازیگر برای مخاطب روایت می شود.
در خلاصه این اثر آمده است: زیاد ماندن، انسان را کهنه می کند و رفتن هم جرأت می خواهد، به خصوص اگر سالهای زیادی از کهنه شدنت گذشته باشد. «تام» چندین سال است می خواهد از انبار کفش بیرون بیاید و رفتن را شروع کند.


حوزه هنری با ورودی پنج سراغ انتخاب پهلوان ولی می رود
گروه هنری چهره با نمایش ورودی پنج به نویسندگی و کارگردانی رسول نقوی، بار دیگر چراغ تماشاخانه مهر حوزه هنری را روشن کرده است و میزبان علاقه مندان هنر تئاتر خواهد بود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: پهلوان ولی در روزهای آخر عمر خود قرار دارد و تصمیم گرفته که جانشین خویش را انتخاب و ارائه کند، پس مردم شهر را توسط دخترانش به آزمون می کشد، تا دریابد چقدر آمادگی پذیرش نایپ پهلوان در شهر و مردم وجود دارد...
سعید بحرالعلومی، یوسف طاهریان، افشین قدیمی، فریبا رسولی، مروارید معصومی، ماهان جعفری، مهرنوش حسینی، سید محمدحسینی، شهرام طهماسبی و زهرا بهاری، بازیگران این نمایش هستند.
نمایش ورودی پنج به نویسندگی و کارگردانی رسول نقوی هر روز از ۳۱ شهریور تا ۳۰ مهر ساعت ۱۸: ۳۰ در تماشاخانه مهر به آدرس خیابان حافظ، نبش سمیه، حوزه هنری میزبان مخاطبان خود خواهد بود.


یوکایدی در جستجوی گنج با محوریت تئاتر تعلیمی، تربیتی و مشارکتی
آزمایشگاه تماشاگران تئاتر نارنجی در ادامه فعالیت ‎های خود در امتداد تئاتر پداگوژیک (تئاتر تعلیمی، تربیتی و مشارکتی) خارج از فضای سالن اجرا، دومین تجربه اجرایی گروه تولید نمایش خود با عنوان یوکایدی در جستجوی گنج به نویسندگی و کارگردانی سجاد آقابابائی را در فرهنگسرای نیاوران به صورت محیطی و به شکل سیار در محوطه باز مجموعه هنری نیاوران برای گروه سنی کودک اجرا می‎ کند.
در این نمایش که از ۱۰ تا ۳۰ مهر هر روز به جز شنبه ها از ساعت ۱۷ اجرا می شود کودکان با اجرا همراه می ‎شوند و مخاطب در طول مسیر سیار نمایش با بازی‎ های مختلف دنبال گنج پنهان می‎ گردد.
در این نمایش در امتداد کشف و پرورش استعداد کودکان و نوجوانان علاقه‎ مند به حوزه نمایش از گروه سنی ۳تا ۱۵ سال در کنار بازیگران بزرگسال گروه به ایفای نقش می پردازند.
بنا بر اعلام گروه نمایشی یوکایدی در جستجوی گنج، آزاده شهریاری فر مشاور اجرایی و طراحی بازی‎ های مشارکتی نمایش را بر عهده دارد و مخاطبان را با زندگی در وضعیت سخت، احترام و محافظت از محیط زیست، اتحاد و انجام کار گروهی به صورت عملی آشنا می‎ کند.
علاقه مندان برای دیدن اجرای یوکایدی در جستجوی گنج می‎ توانند با رعایت دستورالعمل های بهداشتی روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت ۱۷ به فرهنگسرای نیاوران رجوع کنند.


از کرکس و خفاش شب تا اسطرلاب؛ همه در تماشاخانه ایرانشهر
مجموعه تئاتری ایرانشهر که از ۱۲ تیر همزمان با شیوع گسترده موج پنجم کرونا کارهای خویش را متوقف کرده بود، همزمان با نزولی شدن شیب مبتلا شدن و ابلاغیه از سرگیری فعالیت تالارهای نمایشی شامگاه ششم مهر با سه نمایش مجدد بازگشایی شد.
نمایش کرکس به کارگردانی فرزاد امینی با بازی نازنین زهرا برومند، محمد پسندیده کار، ژاله رازبان صفا، آزیتا رحیمی میلاد صفوی، مونا کریمی، شاهین عبدیان، غزل منعمی، یاسمن مؤمنی، مهناز میر جلیلی و ماهان هدایت ساعت ۱۷: ۳۰ میزبان مخاطبان خواهد بود.
این نمایش که متن آن ۵۲ سال پیش توسط سودابه امینی نوشته شده، در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می رود.
گفته شده کرکس یک تراژدی مدرن است در فضائی از سمبولیسم و بیانِ تو در تویِ درامِ سودابه فضایلی. درامی که مختصِ اوست. هم در رمان هایش و هم در نمایشنامه هایش.


اسطرلاب؛ داستان ارثیه و عمویی که قرار بوده نباشد اما هست
نمایش اسطرلاب به کارگردانی صدرا صباحی دیگر نمایشی است که با بازی مهدی سقا، میثم غنی زاده، مژده قربانی، زهرا بهروزمنش و الناز اسمعیل زادگان ساعت ۱۹: ۳۰ در سالن ناظر زاده کرمانی به صحنه می رود.
نمایش اسطرلاب، داستان خانواده ای را روایت می کند درگیر بر سر میراثی که به دنبال مرگ عموی شان باید به آنها برسد. عمویی که قرار بوده نباشد اما هست و همین وضعیت بر روابط افراد تاثیری تیره و تار گذاشته و سرنوشت همه را تغییر می دهد.


داستان خفاش شب در غلامرضا لبخندی
همچنین در سالن سمندریان هم نمایش غلامرضا لبخندی به کارگردانی کهبد تاراج و با بازی تینو صالحی، بهروز پناهنده، گیلدا حمیدی، لبخند بدیعی، مجید رحمتی، نجلا نظریان، غزاله جزایری، دلسا کریم زاده، مسعود انتظاری، شادی ضیایی و رضا بهرامی ساعت ۱۹ میزبان مخاطبان خواهد بود.
نمایش غلامرضا لبخندی به قتل های سریالی غلامرضا خوشرو معروف به خفاش شب در سال ۷۶ می پردازد که ۹ فقره قتل زنجیره ای انجام داد و به قصاص محکوم شد،. این نمایش در همایش ملی اکبر رادی در سال نامزد دریافت بهترین نمایشنامه شده بود. غلامرضا لبخندی اثری در گونه تئاتر مستند اجتماعی است.


دستان پُر تئاتر مولوی با اولئانا و گوربانی و سگ سورتمه
نمایش اولئانا اثر دیوید ممت با ترجمه علی اکبر علیزاد و طراحی، دراماتورژی و کارگردانی کیارش دستیاری از اول مهر ساعت ۱۹ در سالن کوچک مجموعه تئاتر مولوی با بازی اشکان افشاری، ویدا لیراوی، شهراد حسامی و مرضیه بازیار به صحنه رفته است.
کیارش دستیاری، کارگردان این اثر در کارنامه خود نویسندگی و کارگردانی نمایش های آنها، هذیان های داریوش سعادت و ماجرای پارک را دارد و از سال ۱۳۹۸ و قبل از آغاز همه گیری کرونا، به همراه گروه بازیگرانش تمرینات نمایش اولئانا را آغاز نموده بود.
در خلاصه این نمایش آمده است؛ کارول، دانشجوی جوان، برای رفع ابهامات درسی به دفتر استادش در دانشگاه رجوع می کند. اتفاقاتی که در دفتر استاد رخ می دهد، تغییراتی در زندگی هر دونفر ایجاد می کند، ولی این آخر این ماجرا نیست.


گوربانی و داستان قتلی که ۱۵ سال پیش رُخ داده
گوربانی عنوان نمایشی نوشته علیرضا ایزدی و کارگردانی مشترک محمدعلی حسنعلی پور و علیرضا ایزدی است که از اول مهر ساعت ۱۹: ۴۵ در سالن اصلی این تماشاخانه اجرا می شود. پژمان عبدی، الهه فرازمند، محمدعلی حسینعلی پور، مارال جمال پناه و علیرضا ایزدی بازیگران این نمایش هستند.
در خلاصه داستان نمایش گوربانی آمده است: سال ها پیش قتلی رخ داده است و الان پس از ۱۵ سال جنازه در خانه زن و شوهری جوان پیدا شده است و…


سگ سورتمه؛ واکاوی تأثیر محیط در تغییر ماهیت انسان
سگ سورتمه عنوان دیگر نمایشی است که با کارگردانی سینا نصراللهی در تالار مولوی به صحنه رفته است.
نصراللهی درباره نمایش سگ سورتمه گفته: این اثر نمایشی اقتباسی از یک نمایشنامه آلمانی به نام کار خانگی نوشته فرانتس کسافر کروتس با ترجمه زنده یاد رضا کرم رضایی است که در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی به صحنه رفته است.
در ابتدای کتاب نوشته شده این نمایشنامه اثری برای خوانش است و قابلیت اجرای صحنه ای ندارد از همین رو نصراللهی تنها ایده مرکزی نمایشنامه را وام گرفته و با تغییر فرم، ساختار و افزایش کاراکترها آنرا برای اجرا آماده کرده است.
نصراللهی درباره مضمون و داستان نمایش هم یادآور شده است: سگ سورتمه نمایشی اجتماعی است. در علم روانشناسی رفتارهای آدمی اشتراکاتی هم با حیوانات دارد و مضمون اصلی این نمایش هم به همین دلیل شکل گرفته است. موقعیتی که آدم های نمایش در آن گرفتار هستند مانند موقعیتی است که سگ های سورتمه در آن قرار می گیرند. در واقع در این اثر نمایشی روی جبر محیط که ماهیت و هویت انسان ها را تغییر می دهد، تاکید زیادی شده است و در شکل گیری ایده نمایش هم کتاب ژرمینال امیل زولا نقش تعیین کننده ای برایم داشته است.
سارینا رمضانی نژاد، بهار زندی، علیرضا شریفی، سپیده ضیایی، مرتضی کوهی، بازیگران سگ سورتمه را می سازند.


سنزا به ایتالیایی یعنی... با روایتی کاملا زنانه و شیوه اجرایی متفاوت
سنزا به ایتالیایی یعنی... به نویسندگی و کارگردانی ماندانا جباری در تماشاخانه آژمان به صحنه رفته است.
بنا به قول کارگردان؛ سنزا به ایتالیایی یعنی... نمایشی با متنی کاملا زنانه درباره موضوعات و معضلات خانم هاست. در این اثر پنج گروه سه نفره از بازیگران خانم برای اجرای حضور دارند و هر گروه یک
شب در بین به صحنه می روند.
جباری یادآور شده: دلیل انتخاب این شیوه اجرایی، شرایط کرونایی بوده تا بازیگران هر شب درگیر اجرا نباشند. با این ایده به تماشاگر هم حق انتخاب داده ایم که اجرای کدام گروه را ببیند و به سبب کمبود تعداد مخاطب، این گونه بتوانیم تماشاگران بیشتری را به سالن ها دعوت نماییم.
نمایش سنزا به ایتالیایی یعنی... راوی داستان عشق سه زن در سه دوره زمانی نسبت به یک مرد است که در چارچوب سه مونولوگ (تک گویی) هم زمان و متقاطع به صحنه می رود.
مهسا آذری، محبوبه آرمون، الی امامی، باران جلال زاده، غزال حسینی مقدم، حنانه خضرائی، نازنین دروگر، مانا دهقانی راد، نرگس ذاکری دلاور، شهرزاد شوشتری، مرسده کوچک سرایی، حدیثه مقدم، مهشید میرزایی، مهتاب وجدانی گروه بازیگران این اثر نمایش را می سازند.


راز کتابی که باید با احتیاط ورق بخورد در درخت شیشه ای آلما
نمایش درخت شیشه ای آلما به نویسندگی و کارگردانی فرید قادرپناه از ۱۱ شهریور اجرای خویش را در عمارت نوفل ‎لوشاتو آغاز نموده است. این نمایش همه روزه به جز شنبه ها ساعت ۲۰ به صحنه می رود.
کاوه مرحمتی، آذین نظری، آیدین بهاری، کامیار دریاکناری و سحر خرم نژاد بازیگران درخت شیشه ای آلما هستند که در خلاصه داستان این نمایش این طور آمده: کتابی به دست یک زوج جوان و عاشق می رسد که صفحه اول آن نوشته شده: پس از ورق زدن این صفحه، زندگی شما تغییر خواهدنمود. لطفا با احتیاط ورق بزنید؛ زن و شوهر کتاب را ورق می زنند و...
درخت شیشه ای آلما کاری از گروه ریگولیتو است که بعد از شبی بیرون از خانه، آوریل ۱۹۱۲، بازگشت به خانه، پناه کاه و بوی گند دهان خانم مارکز؛ ششمین کارگردانی فرید قادرپناه شمرده می شود.


دروغ؛ دیگر نمایش حاضر در عمارت نوفل لوشاتو
نمایش دروغ نوشته فلوریان زلر با کارگردانی مسعود صالحی از ۲۸شهریور ساعت ۱۸ در عمارت نوفل لوشاتو به صحنه رفته است. ساناز روشنی، مرتضی خدمتلو، زهره فضلی و منوچهر رمضانی بازیگران دروغ هستند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: پُل و آلیس میشل و لورانس را برای شام میهمان کرده اند. همان روز آلیس میشل را با زنی دیگر در خیابان دیده و حس خوبی به شام امشب ندارد. او می خواهد مهمانی را به هم بزند که میهمان ها سر می رسند.


پردیس تئاتر شهرزاد با انجمن نویسندگان مرده، خرده جنایات زناشویی و خاک سفید
انجمن نویسندگان مرده نام نمایشی نوشته و کارگردانی مجتبی جعفری پور است که از ۱۱ مهر ساعت ۱۷ در سالن ارکیده پردیس تئاتر شهرزاد اجرا می شود. این اثر نمایشی اقتباسی از نمایشنامه یک داستان خیلی خیلی خیلی سیاه مارتین مک دونا است. در این اقتباس شخصیت هایی توسط کارگردان به داستان اضافه و تغییراتی در روند داستان اعمال شده است.
مجتبی جعفری پور کارگردان نمایش انجمن نویسندگان مرده درباره تغییرات صورت گرفته در این اثر گفته است: در نمایشنامه مارتین مک دونا شخصیت اصلی زنی سیاه پوست است که از آینده آمده تا جلو وقوع جنگی را که مقرر است اتفاق بیفتد، بگیرد اما توسط هانس کریستین اندرسون نویسنده دانمارکی زندانی می شود در صورتیکه در این نمایش به جای شخصیت زن، یک دلقک انتخاب شده است چون معتقدم همه ما در وجودمان یک دلقک پنهان به دنبال آزادی خواهی و حقیقت طلبی است، داریم.
دلقک این نمایش برداشتی از دلقک سیرک و همینطور جوکر است. البته می دانیم که جوکر موجودی هرج و مرج گراست؛ اما در این نمایش بر وجهه آزادی خواهی و مثبت اندیشی او جهت پشتیبانی از مردم تاکید گردیده است.
از دیگر تغییرات به وجود آمده در متن این اثر میتوان به این نکته اشاره نمود که در متن مارتین مک دونا شاهد حضور هانس کریستین اندرسون و چارلز دیکنز هستیم اما جعفری پور در اقتباسی که از آن اثر داشته نویسندگان شناخته شده دیگری همچون ویکتور هوگو، داستایفسکی، مارک تواین، جین آستین، خواهران برونته و تعدادی دیگر از نویسندگان معروف را به متن افزوده است.
در خلاصه داستان نمایش آمده است: دلقکی از آینده آمده تا جلوی فاجعه ای که مقرر است اتفاق بیفتد را بگیرد اما...
حامد شیخی، علی پیله ور، مجتبی جعفری پور، مصطفی خسروجردی، امیرحسین انصاری، ساغر بهنام، تداعی سعیدی فر، علی اسدیان، شاهکار هدایت، ملیکا زاهدی، سارا محبی، سایناز نگاهی مقدم، صادق کاوانلویی، نازیلا عظیمی، نوید نوبخت، هانیه توانایی، رویا شیخی، مبینا محمدی، سارا عسگری، ملودی خلیل زاده، هستی زمان وزیری بازیگران نمایش انجمن نویسندگان مرده هستند که از ۱۱ تا ۲۹ مهر در پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است.


داستان مردی که گرفتار فراموشی شده در خرده جنایات زناشویی
نمایش خرده جنایات زناشویی نوشته اریک امانوئل اشمیت با ترجمه شهلا حائری و دراماتورژی و کارگردانی علی(منصور) هادوی دیگر نمایشی است که از ۱۶ مهر ساعت ۱۸: ۳۰ در سالن صنوبر تماشاخانه شهرزاد به صحنه رفته است.
در خلاصه این اثر نمایشی آمده است: مرد پس از ۱۵ روز از بیمارستان مرخص شده و گرفتار فراموشی شده، و زن در تلاش هست تا برای او یادآوری کند اما...
رضوانه تاجیک، محمدمیثاق اردستانی و علی هادوی بازیگران نمایش هستند.


بازگشت باردیگر خاک سفید به پردیس شهرزاد
نمایش خاک سفید نوشته محمود احدی نیا به کارگردانی محمدرضا هلال زاده و تهیه کنندگی حمید علما از ۱۸ مهر برای بار دوم به مدت محدود در سالن ارکیده پردیس تئاتر شهرزاد میزبان تماشاگران خواهد بود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: خانواده مهمه، تو دنیایی که همه غریبن، خانواده خیلی مهمه…
صادق برقعی، فرید رحمتی، میلاد معیری، مهدی یگانه، تیما تقی زاده، حسین کریمی، محسن رضوی نیا، امیر ارسلان عابدی، سحر بهرامی، علی پویا قاسمی، المیرا صارمی و سهیل ناجی به ترتیب حضور در صحنه، بازیگران این نمایش هستند.


شب طولانی یلدا در سنگلج با پویش تقدیر از قهرمانان کشور
نمایش شب طولانی یلدا به کارگردانی ناصر آویژه از ششم مهر با حضور زهرا مظفر خواهر شهیدان مظفر و آغاز پویش تجلیل از قهرمان کشور اجرای عمومی خویش را در تماشاخانه سنگلج آغاز نموده است.
آویژه در اجرای عمومی این اثر نمایشی پویش تجلیل از قهرمانان کشور را برگزار می نماید که طی آن در هر شب از اجرای نمایش از یک قهرمان ایران زمین قدردانی و تجلیل می شود.
شب طولانی یلدا که درباره همسر یک رزمنده و خاطراتی است که بین او و همسرش اتفاق می افتد، ساعت ۱۸: ۳۰ به صحنه می رود.
گیتا داودی، نویسنده متن این نمایشنامه و علی یعقوب زاده، رها آویژه و عباس افشاریان بازیگران شب طولانی یلدا هستند.


غرب غم زده افتتاح کننده تماشاخانه مجموعه خانه هنر آبان
نمایش غرب غم زده نوشته مارتین مک دونا با ترجمه بهرنگ رجبی و کارگردانی امیرارشیا براتی و سیدشایان موسوی ساعت ۱۹: ۳۰ در مجموعه خانه هنر آبان به صحنه خواهد بود.
با اجرای نمایش غرب غم زده، تئاتر آبان به صورت رسمی کار خویش را آغاز نموده است.
امیرارشیا براتی، مهیار پوزبابایی، سیدشایان موسوی، آیدا نادرزاده و سلاله ارغوان بازیگران این نمایش هستند.
تئاتر آبان در مجموعه خانه هنر آبان به آدرس خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، ابتدای خیابان سپند، پلاک ۷۲، قرار گرفته و سالنی با ظرفیت ۱۰۲ نفر است که از سال قبل آماده بهره برداری بود ولی چند بار به خاطر کرونا تعطیل شد.


پردیس سپند با راز سر به مُهر جسد در آیزنهاور ۴: ۵۷
نمایش آیزنهاور ۴: ۵۷ نوشته علیرضا حافظی با طراحی و کارگردانی مشترک آرمین جباره اصل و علیرضا حافظی از ۲۸ شهریور ساعت ۱۸ در سالن شماره یک تماشاخانه سپند با بازی صالح سخاوت، پارسا دانشمند، پویا یگانه دوست، وانیا کاظمی، محمد گرجی، شقایق السادات گیلانی و زهرا حسینی اجرای خویش را آغاز نموده است.
در خلاصه این اثر نمایش آمده است: پس از نتیجه معاینه جسد، علت قطعی مرگ مشخص خواهد شد. اما اینجانب، سروان یحیی رادمهر، دو احتمال کلی را بررسی خواهم کرد؛ خودکشی به وسیله حلق آویزکردن و قتل توسط شخص یا اشخاصی با انگیزه ای نامشخص...


ازدحام «مشاهیر» در تماشاخانه ملک
نمایش مشاهیر نوشته و کار افشین واعظی ساعت ۱۸: ۳۰ در تماشاخانه ملک اجرا می شود.
مشاهیر؛ ۷۰ بازیگر دارد و گروه بازیگران برای هماهنگی در اجرا مدت سه ماه با شرایط سخت تمرینات این این نمایش را پشت سر گذاشته اند.
واعظی درباره مضمون نمایش گفته است: در این نمایش شخصیتی به نام استاد در منزلش برخی از مشاهیر بزرگ جهان را برای صرف شام دعوت می کند؛ مشاهیری چون بتهوون، فروید، شکسپیر، مادام ترزا، تیمور لنگ، خیام، مرلین مونرو، کلئوپاترا، فریدا در این مهمانی درباره مسائل مهم جهان مانند خدا، دین، جنگ، آزادی و … با یکدیگر گپ می زنند.
در این نمایش استاد مقرر است باتوجه به صحبت های هرکدام از این افراد یکی از آنها را به صورت کامل از تاریخ حذف کند که همین مسئله آنها را به سمت چالشی برای ماندن در تاریخ سوق می دهد و صحبت هایشان هم تحت تاثیر همین مسئله است چون هر کدام می خواهند ثابت کنند که نظرات و دستاوردهایشان مفید بوده و باید در تاریخ بمانند.
حامد شریف پور، عباس خداوردیان، صبا ابریشمی، نریمان حیدری، پرنیا ابریشمی، حامد مقدسی، سارینا لواسانی، سپیده اسلامی، سعید عظیمی، افشین واعظی، حمید رشید، فریماه مسگرنیا، محم حسین رحیم، سعید عظیمی، ساناز شاه علی، سیما نجف زاده، تیارا بانکی، علی شعاعی، شهاب نظام دوست، شهریار کامکار، حسین ابراهیمی، کیمیا آهنگران، مستوره فیضی، محمد سپهری، شیوا رضایی، اتنا رسول زاده، علیرضا موسوی، رامین جعفری، امین شاه ولی، سپیده علی محمدی، محمد امین رشنوادی، محمد سلطان پور، نسترن آقاجانی، شقایق آقاجانی، شیفته خرم دل، محمود ساعی، امیر حسین احمدوند، امیر بشیره نژاد، آرمان علیرضایی، حدیث قیطاسی، متین پاک، محمد کرمی، نیلوفر توانگر، پریا خداکرمی، سوگند روستایی، متین خیبلی، آیدا احمدی، احمد ریگی، محمد بخشی، پریسا طهماسب، رخساره شجاع الدین، سعید قاسمی، ثنا رزجی، محمد فرح بخش، محمدرضا علیپور، مسعود عابدی، عباس خداوردیان، میلاد صیاد میری، نگار اکبری، ستاره پروین، پریا ابراهیمی، علی سیبی و نازنین دیده ور گروه بازیگران این اثر نمایشی را می سازند.


مهرانه؛ میکرو تئاتری در تماشاخانه شانو
نمایش میکرو تئاتر مهرانه نوشته نوید ترابی و کارگردانی رسول قادری از ۱۶ مهر ساعت ۱۹: ۳۰ در مجموعه تماشاخانه شانو با بازی نسیم پورسلیم، الهه ناظری، فرشاد تمیمی فرد، نگین وکیلی، ارینا احیایی و محمدحسین سلیمی روی صحنه است.
در معرفی این اثر نمایشی آمده است: در میکرو تئاتر دوربین بعنوان نماینده چشم مخاطب خویش را تثبیت می کند. تصویر؛ ماکت را زنده می کند، به آن جان می دهد و مخاطب با دو مدیوم متفاوت روبه رو می شود.


عصر طویلگی؛ نمایشی اجتماعی با درون مایه ای فلسفی
گروه تئاتر سولو، نمایش عصر طویلگی به کارگردانی عماد سالکی را از ۱۸ مهر در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان به صحنه خواهد برد. نمایشنامه این اثر به قلم علیرضا غفاری به رشته تحریر درآمده است.
عصر طویلگی، نمایشی است مبتنی بر محتوی و دارای لایه های قابل تامل اجتماعی که با تاکید بر درون مایه فلسفی اثر، رویکرد بیرونی اش بر قالبی فرم گرا و نمادگرا تمایل دارد.
در تولید این نمایش امیرکاوه آهنین جان کارگردان و بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما و نادیا حسام طراح و مدیر آکادمی تئاتر سولو در مقام مشاور کارگردان، پروژه را همراهی می کنند.
در این نمایش بازیگران به ترتیب ایفای نقش علیرضا مویدی، سامان کرمی، امید غلامی، حامد شمسه، علی صحراگرد، شهین انصاری، گلاره اکبری، رضا کریمی، یاسمن حسن زاده، مهناز نوروزی، امیرحسین ذوالقدر، روژین قنواتی هستند.
عصر طویلگی از ۱۸ مهر هر روز غیر از شنبه ها ساعت ۱۸ در تماشاخانه انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می رود.


قصه یک آشنایی، ازدواج و جدایی به روایت «جدایی/رومئو/ژولیت»
نمایش جدایی / رومئو / ژولیت به نویسندگی مسعود طیبی و کارگردانی ایمان میرهاشمی در سالن انتظامی خانه هنرمندان به صحنه می رود. در این نمایش که نخستین کارگردانی ایمان میرهاشمی شمرده می شود، مسعود طیبی مشاور کارگردان و سمیه طیبی تهیه کننده است.
جدایی / رومئو / ژولیت ماجرای آشنایی رویایی، ازدواج و جدایی یک دختر و پسر جوان در دنیای مدرن را روایت می کند.
این نمایش را که یک عاشقانه اجتماعی است، آکادمی هنرهای نمایشی میزانسن تولید می کند و ایمان میرهاشمی و جیران کرمی در آن ایفای نقش می کنند.
جدایی / رومئو / ژولیت از ۱۸ مهر تا ۷ آبان هر شب ساعت ۲۰ در خانه هنرمندان تماشاخانه انتظامی به صحنه می رود.


میزبانی تماشاخانه مشایخی از شاهکار تنسی ویلیامز؛ اتوبوسی به نام هوس
نمایش اتوبوسی به نام هوس؛ شاهکار تنسی ویلیامز؛ نمایشنامه نویس شهیر آمریکایی با کارگردانی مهدی اصغریان از ۱۸ مهر تا ۴ آبان ساعت ۱۷: ۳۰ در تماشاخانه مشایخی به صحنه خواهد رفت.
در خلاصه این نمایش آمده است: بلانش دبوآ که مشکلات زیادی را در زندگی متحمل شده است، بعد از اخراج از مدرسه ای که در آن به تدریس مشغول بود، برای دیدار با خواهرش استلا پیش وی و شوهر خواهرش استنلی کووالسکی می آید. استنلی که یک کارگر قمارباز است از بدو ورود بلانش سر ناسازگاری با وی دارد و از راه یکی از دوستانش از گذشته بلانش آگاه می شود.
مهدی اصغریان، امیر بشیره نژاد، حسین اکبری، شیما خالقی، رومینا قلعه وند، سارینا گودرزی، لیلا تکلو، منصوره کاملی، معصومه ملکی، یاسمن روستایی، ستاره ترکمان بازیگران این اثر نمایشی هستند.


پاگشای تئاتر کانون پرورش فکری کودکان با دو نمایش
همزمان با آغاز هفته ملی کودک از ۱۶ مهر سالن های مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با دو اجرا میزبان علاقه مندان شدند.
فعالیت مجدد مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اجرای نمایش نترسک به کارگردانی مژگان رضائیان از ۱۶ مهر همزمان با نخستین روز از هفته ملی کودک در فضای باز این مجموعه در پارک لاله تهران آغاز شد. این نمایش همه روزه به صورت مجانی از ساعت ۱۷ اجرا می شود.


«آرزوهای موش کور»؛ دیگر هدیه تئاتری کانون پرورش فکری به کودکان
نمایش آرزوهای موش کور به نویسندگی سعید ابک و کارگردانی وحید نفر هم از ۱۶ مهر در سالن بوستان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرای خویش را با یک سوم ظرفیت سالن از سر می گیرد.
این نمایش سال قبل با آغاز شیوع بیماری کرونا از اجرا باز ماند و تعطیلی های پی درپی سالن های نمایش مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون، مانع از روند اجرای معمول این نمایش شد.
آرزوهای یک موش کور ویژه گروه سنی خردسال بالای پنج سال و کودکان است و درباره موش کور کوچکی است که تصمیم می گیرد از خانه اش در زیر زمین بیرون آمده تا به دنبال آرزویش که دیدن خورشید است برود. او در راه خود با حیوانات جنگل روبرو شده و ماجراهای شگفت انگیزی برای موش کور اتفاق می افتد.
این نمایش از ساعت ۱۷: ۳۰ با تخفیف ویژه در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به صحنه می رود.
در همین حال با بیان وضعیت نارنجی تهران از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا و بلامانع شدن فعالیت تماشاخانه های تئاتر، اجراهای نمایش این مرکز نمایش های کودکان و نوجوانان با رعایت پروتکلهای بهداشتی شامل تب سنجی از کارکنان، رجوع کنندگان و تماشاگران و ضدعفونی سالن ها با برنامه ای منظم و روزانه از سر گرفته می شود. مناسب سازی سیستم تهویه هوا و کاستن ظرفیت سالن ها به یک سوم و رعایت فاصله اجتماعی از دیگر اقدام های این مرکز برای حفظ سلامت تماشاگران اعلام شده است.
برنامه های هفته ملی کودک طی روزهای ۱۶ تا ۲۲ مهر ۱۴۰۰ در تهران و سراسر کشور با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» برگزار می گردد.


هفتاد و شش دو صفر؛ نمایشی چهارساعته بدون محدودیت برای ورود و خروج تماشاگر
نمایش هفتاد و شش دو صفر، پرفورمنسی به طراحی، کارگردانی و اجرای بهمن عباس پور از ۲۰ تا ۲۳ مهر در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
هفتاد و شش دو صفر؛ هر روز از ساعت ۱۶: ۰۰ تا ۲۰: ۰۰ به مدت ۴ ساعت بی وقفه در جریان است. مخاطبان محدودیتی برای زمان ورود، خروج و تماشای این اجرا نخواهند داشت و بازدید از این نمایش برای عموم، آزاد و مجانی است.
اجرای هفتاد و شش دو صفر، به تلاش بهمن عباسپور بعنوان طراح، کارگردان و اجراگر و شهرام گیل آبادی بعنوان مشاور کارگردان تولید شده است.
در توضیحات این اثر نمایشی آمده است: نقل قولی از «هلن گرمیون» بعنوان استیتمنت این اجرا، برگزیده شده است؛ آنجایی که می گوید: «من همیشه گفتگو های خیالی خلق می کنم تا آنچه در ذهنم می گذرد را به زبان بیاورم. این گفتگو های خیالی تسلی ام می دهند...»
هفتاد و شش دو صفر؛۲۰ مهر تا ۲۳ مهر در گالری پاییز خانه هنرمندان ایران از ساعت ۱۶ تا ۲۰ اجرا خواهد شد.


منبع:

1400/07/17
11:24:27
5.0 / 5
246
تگهای خبر: ازدواج , بحران , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان