نوروزی تشریح كرد

اقدامات حمایتی طرح مهریه از زنان

اقدامات حمایتی طرح مهریه از زنان به گزارش جوان بین نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه طرح اصلاح قانون مهریه در نوبت رسیدگی صحن علنی مجلس قرار گرفته است، به تشریح ابعاد حمایتی این طرح از جامعه زنان پرداخت.


حجت الاسلام حسن نوروزی در گفتگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت طرح اصلاح قانون مهریه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کار بررسی طرح در کمیسیون قضایی به اتمام رسید و جهت بررسی به صحن ارجاع شد، حالا هم در نوبت رسیدگی قرار دارد.
وی درباره این که آیا طرح توانسته پاسخگوی مطالبات جامعه زنان هم باشد؟ اظهار داشت: بله. در این عرصه هم اقدامات لازم انجام شده است، برای مثال در مبحث طلاق، کراهت شدید میان زوج و زوجه از موارد عسر و حرج در نظر گرفته شده است، یعنی زوجه می تواند در صورت کراهت شدید درخواست طلاق دهد و محاکم با این درخواست موافقت کنند، در واقع ما در این عرصه راه را برای بانوان تسهیل ساخته ایم.
نوروزی پیشتر در مورد این طرح به ایسنا اظهار داشته بود: اعتقاد ما این است که مهریه یک معامله خصوصی است که میان دو طرف اجرا می شود، اراده ما در این طرح بر این است که مهریه به صورت نقد در همان ابتدای عقد دریافت شود، اما اگر دو طرف قصد داشتند مهریه را سکه و به صورت عندالمطالبه پرداخت و دریافت نمایند دیگر زندان در این مورد به صورت کلی حذف باشد و مبحث بگونه ای باشد که حکومت اسلامی و دادگاه ها گرفتار این امر نباشند یعنی دیگر تعیین هزار سکه و درگیر کردن دادگاه ها معنایی ندارد.
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس همینطور عنوان کرده بود: اول اراده ما این است که مهریه به صورت نقد در همان ابتدا پرداخت گردد ولی اگر اراده دو طرف بر این است که مهریه به صورت سکه و عندالمطالبه باشد تضمین خاصی در نظر بگیرند و سقف آن ۱۱۴ سکه و بیشتر از آن هم ممنوع باشد، می خواهیم کاری نماییم مهریه که یک نوع هدیه است به چالشی برای جوانان و نظام تبدیل نشود، اقدامات ما در این طرح در چارچوب اصلاح چند مواد از قانون روش اجرای محکومیت های مالی و قانون حمایت خانواده در حوزه مهریه انجام می شود.1400/10/26
12:37:18
5.0 / 5
317
تگهای خبر: جامعه , جوان , جوانان , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان