31 درصد معتادان متجاهر پایتخت کارتن خواب هستند نه معتاد

31 درصد معتادان متجاهر پایتخت کارتن خواب هستند نه معتاد جوان بین: در حالی مدتی پیش فرمانده انتظامی تهران بزرگ از رها شدگی حدود 7 تا 8 هزار معتاد متجاهر در شهر تهران آگاهی داد که طبق اظهارات دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران «بخش قابل توجهی از این جمعیت رها شده در تهران ˮشبه معتادˮ بوده و معتاد نیستند.»


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، اواخر فروردین ماه سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ از نبود ظرفیت برای نگهداری از حدود ۸ هزار معتاد متجاهر در پایتخت گلایه نمود و در قسمتی از اظهارات خود درباره این که تهران به چه تعداد ظرفیت برای نگهداری از معتادان متجاهر نیاز دارد، به ایسنا اظهار داشت که «هنوز حدود ۷ تا ۸ هزار معتاد متجاهر رها شده در شهر تهران داریم که جایی برایشان نیست. این ها هنوز در سطح شهر تهران هستند که امیدواریم و پیگیر هم هستیم که ظرفیت هایی برای نگهداری و بازپروری آنان ایجاد شود.»

۳۱ درصد معتادان متجاهر کارتن خواب و معتاد نیستند
این درحالیست که مصطفی هادیزاده، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در این زمینه به ایسنا می گوید: هم اکنون مراکز نگهداری از معتادان متجاهر در استان تهران ۱۶ هزار ظرفیت دارد که ۱۱ هزار و ۲۰۰ ظرفیت مربوط به تهران بزرگ است.
وی می افزاید: تمامی مستندات حاکیست پلیس زمانی که افراد را جمع آوری می کند تلاش دارد معتادان متجاهر را جمع آوری کند و این دقت در زمان عملیات انجام می شود، اما با این وجود ۳۱ درصد افرادی که وارد مرکز غربال برای تشخیص می شوند، «کارتن خواب هایی» هستند که معتاد نبوده و تنها «شبه معتاد» هستند که شهرداری برای آنها برنامه هایی در نظر دارد. ۷۰ درصد دیگری که وارد مرکز می شوند، باردیگر با دقت بالاتری مورد غربالگری قرار می گیرند که پس از آن مشخص می شود قسمتی از این افراد معتاد متجاهر نیستند.

۵۰ درصد معتادان متجاهر تهران، مهاجران سایر شهرها هستند
خیریه ها در مناطق مرکزی تهران غذا توزیع نکنند؛ برای معتادان جاذبه درست نکنید!

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با بیان این آمار که ۵۰ درصد معتادان متجاهر در تهران هیچ سکونتگاهی در تهران ندارند و از شهرهای دیگر آمده اند، برای اینکه در تهران امکان بهتری برای آنها وجود دارد، تاکید می کند: اصرار ما بر این است تا این افراد به استانهای مبدا خود بازگردند.
هادی زاده خاطرنشان می کند: درمان اعتیاد فقط وارد کردن معتاد به یک مرکز و بستن درب مرکز نیست. قطع مصرف و ترک اعتیاد با درمان اعتیاد متفاوت می باشد. دوره قطع مصرف یک هفته است، اما گام بعدی این است که خانواده و جامعه او را بپذیرند.
وی با تاکید بر این که درمان اعتیاد دارای مراحل مختلفی است، درباب چرایی مهاجرت برخی معتادان متجاهر به تهران معتقد است: این افراد بوسیله زباله گردی، سرقت های خرد و... آسان تر می توانند هزینه های مصرف خود در تهران را تامین کنند. بارها به NGOها و خیریه ها اطلاع داده ایم در منطقه مرکزی تهران غذا توزیع نکنند. حجم غذایی که در این مناطق توزیع می شود یک جاذبه است. اینکه معتاد متجاهر را اینطور مدیریت نماییم اشتباه است چونکه برای او جاذبه ایجاد می شود.

بخش قابل توجهی از معتادان رها شده در تهران، شبه معتادند و معتاد نیستند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در پاسخ به سوالی درباب رها شدگی معتادان متجاهر به سبب نبود ظرفیت در مراکز نگهداری، می گوید: بخش قابل توجهی از این جمعیت رها شده در تهران «شبه معتاد» بوده و «معتاد» نیستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار می کند: از طرف دیگر نکته ای که وجود دارد این است که معتادان در فصل گرما عیان تر می شوند.
هادی زاده در پاسخ به این پرسش که هم اکنون چه تعداد ظرفیت خالی در مراکز نگهداری از معتادان متجاهر در سطح استان وجود دارد؟ این پرسش را بیان کرد که آیا ما مستمرا باید ظرفیت اضافه کنیم؟ و در عین حال می گوید: این روند باید اصلاح گردد. کارتن خواب، زباله گرد و کارگر فصلی و اتباع خارجی بدون مجوز را نمی توان در شمول مددجویان مراکز ماده ۱۶ تلقی نمود. نگهداری از معتاد متجاهر کار خاصی است. این افراد زندانی نیستند که بگوییم آنها را در جایی بگذاریم و در را ببندیم. معتادان شرایط و بیماریهای مختلفی دارند که این موارد هزینه بر و کاربر است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران در ادامه به ارائه آماری درباب ظرفیت خالی در مراکز ماده ۱۶ استان تهران پرداخته و اذعان می دارد: هم اکنون در شهر تهران بیش از ۶۰۰ ظرفیت خالی داریم.
منبع:

1401/02/24
13:58:26
5.0 / 5
391
تگهای خبر: جامعه , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان