ورود نوزادان دختر به دنیا ممنوع!

حفظ نام خانوادگی، بهانه این روزهای سقط!

حفظ نام خانوادگی، بهانه این روزهای سقط! به گزارش جوان بین قزوین زن جوان می گوید: همسرم به شدت عاشق پسر است وقتی فهمید بچه دومم دختر است نزدیک بود مرا بکشد؛ مادر شوهرم هم می گوید اگر پسر به دنیا نیاوری طلاقت می دهیم باید پسرم اسم ورسم داشته باشد نه نان خور اضافه، باید این را سقط کنم و پس از آن حامله شوم شوهرم گفته که تا سه بار فرصت داری پسر به دنیا بیاوری در غیر این صورت باید به خانه پدرت برگردی که مایه ننگ خانواده ما نباشی.


این روزها آمارهای نگران کننده سقط در کشور رو به افزایش است، اغلب مردم بر این باور هستند که سقط جنین زمانی صورت می گیرد که فرد طی رابطه ای نامشروع حامله شده باشد اما آمار چیز دیگری را نشان می دهد، قسمتی از سقط ها که در سالهای اخیر رو به افزایش است سقط به سبب جنسیت است، در این میان سقط جنین هایی با جنسیت دختر بیش از پسران به چشم می خورد.
جنسیت نوزادی که مقرر است متولد شود، در طول تاریخ یکی از مهم ترین دغدغه های خانواده ها بوده اما دلیل این اهمیت در دوره های مختلف و فرهنگ های گوناگون، متفاوت است.
فرناز زنی جوانی با چهره غمگین به ایسنا می گوید: خانواده نسبتاً مرفه و با شأن اجتماعی بالایی دارد اما در حسرت داشتن یک پسر مانده است، دختر اولش هفت سال دارد و پس از آن تجربه سه حاملگی ناموفق را پشت سر گذاشته است.
فرناز درحالی که آه بلندی می کشد، ادامه می دهد: دوست دارم فرزند پسر داشته باشم؛ پسر داشتن یعنی این که نسلی ادامه پیدا می کند اما پس از دخترم، ۲ بار که حامله شدم هر ۲ دختر بودند و مجبور به سقط شدم. سومین حاملگی ام هم همچنین بود، همه شواهد نشان می داد که فرزندم دختر است حتی در غربالگری اول احتمال دادند که دختر است.
وی ادامه می دهد: وقتی فهمیدم این دفعه هم فرزندم دختر است دیگر روز خوش نداشتم و هر ساعت گریه می کردم، همسرم که ناراحتی ام را دید گفت نگران نباش و برایم یک قرص تهیه کرد، بچه را در خانه سقط کردیم و از آن روز روزگارم سیاه شده، بچه سقط شده پسر بود.
فرناز بیان می کند: اگر می دانستم پسر است هیچ گاه این کار را نمی کردم، کاش او هم دختر بود تا می توانستم شب از اینکه سقط شده است با آرامش بخوابم، دوستانم گفته اند که با IVF می توانم جنسیت را تعیین کنم و امیدوار هستم این دفعه صاحب پسر شوم، بااینکه دکتر می گوید به خاطر سقط های غلط ممکنست حامله نشوم یا نتوانم بچه را نگهدارم.
اگر فرزندم دختر باشد، شوهرم من را می کشد
سهیلا زن ۲۹ ساله ای است که دختر ۱۱ ماهه اش را در آغوش دارد، او هم به دنبال پسردار شدن است و می گوید: ناخواسته حامله شدم، فکر می کردم چون ثمین دختر است فرزند دیگرم حتما پسر می شود اما از وقتی دکتر جنسیتش را گفته حالم خوب نیست و با شنیدن این که فرزندم دختر است افسردگی گرفته ام.
وی ادامه می دهد: عاشق دخترم هستم و می دانم اگر دختر دیگری بیاورم حس خوبی را تجربه می کنم اما خانواده همسرم به قدری سرکوفتم زدند که چرا باید دختر به دنیا بیاوری تصمیم گرفتم سقطش کنم، یک ساعت می گویم هر چه باشد چه فرقی می کند و ساعت دیگر به خاطر اطرافیانم تصمیم می گیرم سقط کنم، امروز آمده ام که سونوگرافی شوم و پس از آن تصمیم بگیرم. هنوز ۲۰ هفته نشده و روح ندارد باید زودتر انتخاب کنم داشتن یک دختر دیگر و حرف های مردم یا سقط کردن و در انتظار پسر ماندن.
یگانه زن ریزنقش و ۲۴ساله است، اما چهره اش بیش از آنرا نشان می دهد، دستی به شکمش می کشد و می گوید این دومین حاملگی ام هست می گویند فرزندم دختر است، خودم در این دنیا سختی زیادی کشیدم و نمی خواهم دختر به دنیا بیاورم تصمیمم را گرفتم و حتما سقطش می کنم.
وی می گوید: سه سال است که ازدواج کرده ام و همسرم به شدت عاشق پسر است وقتی فهمید بچه دومم دختر است نزدیک بود مرا بکشد؛ مادر شوهرم هم می گوید اگر پسر به دنیا نیاوری طلاقت می دهیم باید پسرم اسم ورسم داشته باشد نه نان خور اضافه، باید این را سقط کنم و پس از آن حامله شوم شوهرم گفته که تا ۳ بار فرصت داری پسر به دنیا بیاوری در غیر این صورت باید به خانه پدرت برگردی که مایه ننگ خانواده ما نباشی.
وی خاطرنشان می کند: مادرشوهرم می گوید خانواده ما همه پسرزا هستند و اگر ایرادی است به خودت برمی گردد، خدا می داند چه فکرهایی در مورد من می کنند.
ناهید زن ۳۸ ساله ای است که می گوید: من یک فرزند پسر دارم که ۱۱ ساله است، تصمیم دارم باردیگر حامله شوم اما نمی خواهم ریسک کنم باید تعادل در خانواده به وجود بیاید و برای همین فرزند دختر می خواهم تصمیم دارم هزینه بالایی پرداخت کنم تا فرزندم دختر شود اما اگر پسر شود هم ناراحت نمی شوم بالاخره به دنیاآوردن فرزند پسر که کار هرکسی نیست!
سقط جنین برمبنای جنسیت بالا رفته است
لیلا رحمانی، متخصص زنان و زایمان دراین خصوص به ایسنا می گوید: درگذشته سقط ها ممکن بود به سبب مالی و مسائل دیگر اتفاق بیفتد اما در چند سال اخیر شاهد سقط برمبنای جنسیت هستیم یعنی زن و شوهر تصمیم می گیرند دارای فرزندی با جنسیت خاصی شوند و پس از تعیین جنسیت اگر پسر یا دختر بودن جنین بر وفق مرادشان نباشد تصمیم به سقط می گیرند و اغلب آنرا عملی می کنند.
وی اضافه کرد: اغلب تعیین جنسیت ها برای فرزند دوم صورت می گیرد، در حقیقت اگر یک دختر داشته باشند می خواهند فرزند دوم پسر باشد و اگر فرزند اول پسر باشد تصمیم می گیرند دختر به دنیا بیاید، اما اغلب مراجعه کنندگان به دنبال این هستند که فرزند پسر به دنیا بیاورند، درصورتی که خانواده تمکن مالی داشته باشند بوسیله IVF این کار را انجام می دهند، افرادی که تمکن ندارند نیز بوسیله رژیم غذایی برای تعیین جنسیت تلاش می کنند.
این متخصص زنان و زایمان اظهار می کند: گاهی برخی مراجعه کنندگان برای جنین اول IVF می کنند چونکه جنسیت برایشان اهمیت بالایی دارد درحالی که فرد می تواند بصورت طبیعی حامله شود، اغلب این افراد پس از مشخص شدن جنسیت که مورد تأییدشان نیست تصمیم به سقط می گیرند و می گویند که این روح ندارد و بهتر از سقط شود.
وی خاطرنشان می کند: گاهی انتقال ناموفق می شود که همین مورد موجب مشکلات روحی برای فرد خواهد شد اما این کار را ادامه می دهند و با ادامه این روند فرد وارد سیکل نازایی می شود؛ آمار دقیقی در این عرصه وجود ندارد و باید کار پژوهشی صورت بگیرد اما باتوجه به مراجعان خود و همکاران می توانم بگویم اخیراً مراجعه برای تعیین جنسیت فرزند اول بالا رفته است.
برخی پزشکان در مطب سقط انجام می دهند
رحمانی بیان می کند: تعیین جنسیت برای فرزند دوم درگذشته نیز وجود داشت اما در سالهای اخیر مراجعات بالا رفته است، افرادی که به ما مراجعه می کنند اغلب سقط به سبب جنسیت را می خواهند و تعداد خیلی کمی از آنها به سبب روابط نامشروع به دنبال سقط هستند؛ برخی افراد نیز شرایط ندارند برای مثال در دوران نامزدی هستند یا دو فرزند دارند و بطور ناخواسته حامله شدند.
وی تاکید می کند: افرادی که بطور ناخواسته برای فرزند سوم مراجعه می کنند اغلب با مشاوره قانع می شوند که سقط انجام ندهند، به منشی هم گفته ام اگر کسی برای سقط مراجعه کند پذیرش نکنند درصورتی که فرد پذیرش شود و متوجه شوم برای سقط است نیز هزینه را برمی گردانم، اما تعدادی از ماماها و متخصصان زنان سقط را در مطب انجام می دهند.
این متخصص زنان و زایمان بیان می کند: باتوجه به تعداد مراجعان و با بهره گیری از نظارت نامحسوس معاونت درمان علوم پزشکی قزوین به آسانی می توانند این ماماها و پزشکان که بصورت غیرقانونی در مطب سقط انجام می دهند را شناسایی کنند.
وی خاطرنشان می کند: تعدادی از مراجعین نیز به سبب اقتصادی تصمیم به سقط می گیرند و می گویند ما در خرج خودمان ماندیم و صاحبخانه ها به خانواده های بیش از ۲ فرزند خانه اجاره نمی دهند، فکر می کنم در صورت ایجاد زیرساخت های مناسب این مشکلات حل می شود اما سقط برمبنای جنسیت برگرفته از فرهنگ است.
تاکید بر پسر بودن فرزند در بعضی نقاط قزوین بسیار زیاد است
رحمانی بیان می کند: باتوجه به مراجعین می توانم بگویم این فرهنگ که والدین بر داشتن فرزند پسر تاکید دارند در نقاط خاصی از قزوین حاکم است که به آسانی اطلاعات آن قابل احصاست، برخی حتی یک یا ۲ پسر دارند اما همچنان به دنبال تعیین جنسیت هستند چونکه معتقدند نسل ما از پسر است و دختر نسل را قطع می کند، این امر فرهنگی نیاز به ریشه یابی دارد.
وی اظهار می کند: اغلب افرادی که با واکنش منفی ما برای سقط تعیین جنسیت روبه رو می شوند خودشان می روند و داروهای سقط را تهیه و مصرف می کنند، بعدازاین با مشکلاتی مانند خونریزی زیاد به ما مراجعه می کنند، این داروها در داروخانه ها کم است بطوریکه گاهی برای بیماران که نیاز دارند و تجویز می‎کنیم دارو پیدا نمی گردد حتی بیمارستان ها در تعداد دارو محدودیت دارند اما بیماران به آسانی به آن دسترسی پیدا می کنند.
رحمانی خاطرنشان می کند: اغلب هشت هفته پس از حاملگی مبادرت به سقط می کنند چون جنسیت جنین تا حدودی قابل تشخیص می باشد اما به سبب سقط بدون مجوز و به دوراز شرایط بهداشتی و درمانی گرفتار مشکلاتی می شوند که بار اضافی به درمان کشور وارد می کنند، واقعاً این امر تأثربرانگیز است که مادران به آسانی می گویند ما پسر می خواهیم و اگر دختر شد سقط می نماییم.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سقط جنین انتخابی یکی از معضلاتی است که باید هرچه سریعتر به عنوان یک عامل خطر موردتوجه مسئولان امر قرار بگیرد، این مسئله عامل نسبت های جنسی را به هم می زند، این مساله یک عامل فرهنگی است که اگر به آن بی توجهی شود در سال های آتی با لطمه های اجتماعی زیاد کاهش تعداد زنان نسبت به مردان روبه رو می شویم.
منبع:

1401/03/30
23:47:45
5.0 / 5
144
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان