همکار بودن زن و شوهر در زندگی مشکل آفرین است؟

همکار بودن زن و شوهر در زندگی مشکل آفرین است؟ جوان بین: یک روانشناس با اشاره به اینکه زوجینی که در یک محیط با یکدیگر همکار هستند نباید انتظاراتی که از نقش یکدیگر در محیط کار دارند را به خانه و زندگی مشترک منتقل کنند، اظهار داشت: همواره سفارش می شود حتما زوجینی که با یکدیگر در یک محیط همکار هستند درباره نقش خود در محیط خانه به یک توافق برسند تا مسائل کاری با مسائل زندگی مشترک ادغام نشود.


دکتر مژگان ناقل در گفتگو با ایسنا، با بیان این که همکار بودن زن و شوهر می تواند مزایا و معایب خاص خویش را داشته باشد، اظهار نمود: همچون مزایای آن این است که زوجین وقت بیشتری را با یکدیگر می گذرانند و این امر می تواند منجر به برقراری ارتباط عمیق تر آنها با یکدیگر شود. در عین حال نباید نباید فراموش کرد که این گذراندن وقت زیاد با همسر نباید منجر به از دست دادن هویت زوجین شود.
به قول این روانشناس گاها وقتی زوجین زمان زیادی را با یکدیگر سپری می کنند، از اختصاص زمانی برای انجام فعالیتهای انفرادی خاص خود غافل می شوند و این امر می تواند به از دست دادن هویت و استقلال فرد منجر شود، ازاین رو زوجین باید زمانی را در هفته برای انجام فعالیتهای خاص خود اختصاص دهند.
ایشان در ادامه به بیان مشکلاتی که امکان دارد برای زوجین همکار پیش آید پرداخت و افزود: گاها برای زوجینی که با هم در یک محیط کار می کنند، ممکن نیست بحث هایی که در رابطه با کار است را به محیط خانه منتقل نکنند. در این موارد زوجین در منزل هم درباره کار و مباحث شغلی با یکدیگر صحبت می کنند و تمرکز آنها بر مسائل کاری بیشتر از تمرکزشان بر مسائل زندگی مشترک است و این امر می تواند زندگی مشترک را تحت تأثیر قرار دهد.
ناقل در ادامه سخان خود به اهمیت تفکیک نقش هایی که زوجین در محل کار و خانه می پذیرند هم اشاره نمود و اضافه کرد: گاهی زوجین این نقش ها را با هم ادغام می کنند، برای مثال اگر یکی از زوجین در محل کار رئیس است، به اشتباه همان نقش را در منزل هم ایفا می کند و این گونه میان نقش زوجین در خانه و محل کار تضاد ایجاد می شود.
به قول این روانشناس، گاها دیده می شود زوجین همکار اختلافات پیش آمده در محل کار را به خانه منتقل کرده و بین این دو محیط تمایزی قائل نیستند.
وی اعتقاد دارد که تضاد و اختلاف نظر در محیط کاری در ارتباط با همان محیط است و زوجین نباید از اختلافات پیش آمده در محیط کار سوء بهره برده و نقص طرف مقابل در محیط کار را ابزاری برای تحقیر یا سو استفاده هیجانی از او قرار دهند.
ناقل در انتهای سخنان خود با تکیه بر این که اولویت زوجین در محیط کار باید صحبت درباره مسائل کاری و اولویت آنها در منزل باید صحبت درباره مسائل زندگی مشترک و خانواده باشد، سفارش کرد: پردازش نقش زوجین در محیط کار و منزل خیلی مهم است. زوجین باید بین نقش خود در محیط کار و خانه تمایز قائل شوند و تضادهایی که با همسر خود در محیط کار بعنوان یک همکار دارند را از زندگی مشترک تفکیک کنند. همینطور از اختصاص زمانی خاص برای خود و در جهت حفظ استقلال و هویت غافل نشوند.1401/05/10
12:33:10
5.0 / 5
39
تگهای خبر: خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان