تازه های موسیقی در مقام مثنوی تا شیرین سوزه

تازه های موسیقی در مقام مثنوی تا شیرین سوزه جوان بین: آلبوم های «در مقام مثنوی»، «تلنگر»، «کلارینت من» و قطعه های موسیقی «مینا گیان» و «شیرین سوزه» منتشر گردید.


به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، آلبوم موسیقی در مقام مثنوی با نوازندگی نی سیامک جهانگیری و خوانندگی مظفر شفیعی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی سنتی توسط نشر ماهور منتشر گردید.
مثنوی در آواز ابوعطا، مثنوی در آواز بیات ترک، مثنوی در آواز افشاری، مثنوی در آواز دشتی، مثنوی در آواز بیات کرد بیات، مثنوی در دستگاه شور و مثنوی در دستگاه نوا آثاری هستند که در مجموعه اول انتشار یافته اند. همین طور مثنوی در آواز بیات اصفهان، مثنوی در دستگاه همایون، مثنوی در دستگاه سه گاه، مثنوی در دستگاه چهارگاه، مثنوی در دستگاه ماهور و مثنوی در دستگاه راست پنجگاه آثار مجموعه دوم هستند.
جهانگیری درباره ی آلبوم در مقام مثنوی نوشته است: «اگرچه قالب مثنوی در ادبیات ایران از نظر فرم مشخصات ویژه ای دارد و در محتوا نیز نقش روایتگری دارد که می تواند در برگیرنده مضامین متنوعی از غنایی و حماسی باشد. در موسیقی نیز با همین عنوان در بعضی آوازها با دستگاه های موسیقی ایرانی قالب فرمال معینی را نمایان کرده است؛ روایتگری خودرا در معرفی محتوای مُدال هر آواز یا دستگاه ارائه می کند. بدین جهت مثنوی در موسیقی ایرانی غالباً در آخر هر دستگاه یا آواز اجرا می شود و بیان کننده چکیده ای از ساختار مدهای اصلی آن دستگاه یا آواز است که شنونده با شنیدن آن به عصاره اصلی دستگاه یا آواز مربوطه پی خواهد برد.
قالب مثنوی در ادبیات فارسی از محبوبیت بسیار و نیز سابقه ای طولانی برخوردارست. البته درباره ی سابقه مثنوی خوانی در موسیقی ایرانی و این که از چه زمانی این امر مرسوم و متداول شده اطلاع دقیقی و موثقی در اختیار نیست. با آنکه قالب مثنوی بطور معمول به روایت داستان با شرح واقعه ای می پردازد اما در مقطع معینی از آن و در لابه لای خط داستان، شاعر چند بیتی را به بیان مفهوم کلی و فراگیر اختصاص می دهد تا نتیجه یا چکیده ای را با تاکید به مخاطب خود یادآور شود.
منطقی بنظر می رسد که ابیاتی که در ردیف آوازی به کار می روند از همین دست ابیات انتخاب و خوانده شوند. مثنوی در اوزان عروضی متنوعی سروده می شوند اما در ردیف آوازی از وزن معروف «فاعلاتن فاعلاتن فاعلن» (وزن مورد استفاده در مثنوی معنوی مولوی) بیشتر استفاده می شود. در مجموعه حاضر نیز اشعاری با همین وزن در قالب مثنوی و غزل انتخاب و خوانده شده است.
گوشه مثنوی بطور معمول در تمامی دستگاهها / آوازها اجرا نمی گردد اما می توان با این رویکرد، آنرا در تمامی دستگاهها / آوازها روایت و اجرا کرد. در این مجموعه تلاش بر این بوده تا با وجود اجراهای مختلف از مثنوی های موجود، در تمامی آوازها و دستگاهها با بیان شخصی و برداشتی از اجراهای متداول، به روایت این فرم پرداخته شود، به شکلی که در بعضی از اجراها با بسط و گسترش در فضای مُدال و پردازش ملودی در قالب ساختار مثنوی به اجرائی دیگرگونه دست یافت.»«تلنگر»
آلبوم تلنگر با خوانندگی حبیب هورام منتشر شد. این آلبوم شامل هشت قطعه؛ تلنگر، تب مجنون، زمزمه، زیر بارون، بیگانه، دلبر مغرور، نسخه گیتار و نسخه بی کلام آهنگ تلنگر است. این خواننده مدتی پیش هم آهنگ دلبر مغرور را بصورت تک آهنگ منتشر نموده بود.
آهنگسازی، تنظیم، میکس و مستر و ضبط تمامی قطعات آلبوم تلنگر توسط حامد حنیفی انجام شده است. بابک صحرایی، پیام ربیعی، حسین محمودی، امین زارعی و میترا مهدی پور ترانه سراهای آلبوم تلنگر هستند.
تهیه و تولید این آلبوم از طرف شرکت فرهنگی هنری سلاله نوای آریانا (سل) انجام شده است.
«کلارینت من»
آلبوم بی کلام کلارینت من اثری از میلاد ملک در سبک پاپ شامل ۱۱ قطعه؛ کلارینت من، رقص مار، آه استانبول، اشک لیلا، خرم، برگرد، تنها، گمشده، بوفالو، سودا و باغ مخفی است. ۶ قطعه از این آلبوم به آهنگسازی ملک و پنج قطعه دیگر نیز بازسازی قطعات مشهور موسیقی جهان است.
ALI EMRE MALÇOK نوازنده معروف کشور ترکیه (همنواز افتخاری کلارینت- قطعه اول)، فراز فرهانی (گیتار نایلون و باس- قطعه های اول و دوم)، ملیکا فتوحی (قانون- قطعه های دوم و هشتم)، آرش شکری زاده (گیتار نایلون، آهنگساز مشترک قطعه چهارم)، رضا یوسفی (ریمیکس- قطعه های ششم و دهم)، امین فرامرزی (گیتار نایلون- قطعه های سوم و یازدهم)، سهراب بنیادی (ویلون- قطعه های دوم و پنجم)، میلاد ملک (پیانو- قطعه هفتم)، احسان جعفری (کوبه ای- قطعه نهم) همچون نوازندگان و هنرمندانی هستند که در این آلبوم همکاری داشتند. میلاد ملک آهنگساز قطعه های اول، دوم، چهارم، پنجم، نهم و دهم و سزن آکسو (SEZEN AKSUFerdi özbeğen، فینوآلا شری و رولف لولاند آهنگسازان قطعه های سوم، ششم، دهم و یازدهم هستند.
تنظیم، میکس مسترینگ و طراح جلد این آلبوم برعهده ملک بوده است. رادمهر کاظمی، امین ملک زاده، حسام هوشیار و امید خورشیدیان مشاوران هنری و مجتبی علیپور (عکاس- استودیو تصویر ژست) از دیگر عوامل این اثر هستند.
آلبوم کلارینت من در استودیو طنین موسیقی شهر هنر تهیه و تولید شده و توسط نوازندگان سرزمین آفتاب با شماره مجوز ۱۸۹-۱۴۰۱ دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتشار یافته است. این اثر اولین آلبوم رسمی میلاد ملک زاده دیلمی با نام هنری میلاد ملک، آهنگساز، تنظیم کننده و نوازنده ساز کلارینت سل است.
«مینا گیان» و «شیرین سوزه»
همایون شجریان خواننده موسیقی سنتی تصنیف های مینا گیان و شیرین سوزه از آثار فولکلور کُردی را بازخوانی کرده است، مینا گیان با تنظیم آرش گوران انتشار یافته است.
سامان صمیمی (‏‎کمانچه)، حسین رضایی نیا (کوزه و بندیر)، داریوش بیژنی (کلارینت)، میثم مروستی (تکنواز ویُلُن)، میثم مروستی، سامان صمیمی، نیلوفر محبی، رایین نورانی، امین عطایی، نگار فرجی (ویلن)، میثم مروستی، دانیال جورابچی، امین عطایی، نگار فرجی (ویلن آلتو)، مهدی عبدی، یاسمن کوزه گر (ویلنسل)، هادی اسماعیلی (کنترباس)، پیمان حاتمی (گیتار باس)، آرمین خیردان (ساختِ صدای پیانو رودز) و آرش گوران (پیانو رودز) نوازندگان و هنرمندان این تصنیف هستند.
‏همچنین تصنیف شیرین سوزه برمبنای چند ترانه کُردی با آواز همایون شجریان و بازآفرینی و تنظیم آرش گوران انتشار یافته است.
‏‎سامان صمیمی (کمانچه)، شقایق صادقیان (فلوت)، داریوش بیژنی (کلارینت)، امیرحسین محمدیان (فاگوت)، مهسا یوسفی نژاد، لیلا بازغی (هُرن)، حسین رضایی نیا (دف و دایره)، میثم مروستی، سامان صمیمی، نیلوفر محبی، رایین نورانی، امین عطایی، نگار فرجی (ویلن)، میثم مروستی، دانیال جورابچی، امین عطایی، نگار فرجی (ویلن آلتو)، مهدی عبدی، یاسمن کوزه گر (ویلنسل)، هادی اسماعیلی (کنترباس) و همایون شجریان (تنبک) نوازندگان این اثر هستند.
رضا فرهادی، پیمان حاتمی ‏‎صدابرداران، استودیو کرگدن؛ ضبط موسیقی، رضا فرهادی میکس و مستر، ضبط آواز؛ کاوه عابدین (استودیو صبا)، شقایق شهابی امور برنامه ریزی ضبط، مهرداد عمرانی عکاس و جواد قاسمی طراح نهایی کاور از دیگر عوامل تصنیف های مینا گیان و شیرین سوزه هستند.

1401/06/05
09:34:07
5.0 / 5
223
تگهای خبر: دستگاه , شركت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان