تشدید صدمه های روانی در دوران پساکرونا

تشدید صدمه های روانی در دوران پساکرونا به گزارش جوان بین، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال ۹۹، آمار اضطراب و افسردگی ۲۵ درصد در قیاس با دوران پیش از کرونا افزوده شده بود، در رابطه با صدمه های روانی- اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ در دوران پسا کرونا اظهار داشت: قطعا عوارض روانی و اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ نظیر استرس و اضطراب در دوران پسا کرونا تشدید می شود و این امر طبیعی است.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دکتر محمد حاتمی در نخستین همایش ملی "آسیب شناسی روانی کرونا و مداخلات روانی- اجتماعی" که با حضور سردار محمد حسین سپهر - فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا - در وزارت کشور برگزار شد، در رابطه با صدمه های روانی پاندمی کووید ۱۹ در دوران پسا کرونا اظهارکرد: در دوران پسا کرونا افراد به خود آمده و متوجه چالش هایی که تجربه کرده اند، افرادی که از دست داده اند و مسائل خود می شوند. ازاین رو طبیعی است که عوارض روانی و اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ در دوران پسا کرونا تشدید شود.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ضمن اشاره به آغاز پاندمی کووید ۱۹ از اسفند ۹۸ در کشور افزود: تصور می کردیم این پاندمی سه ماهه تمام خواهد شد اما شش پیک را گذراندیم. این ویروس با ورود به کشور در کوتاه ترین زمان، بحران ایجاد کرد و خانواده ها تحت فشار روانی قرار گرفتند.

وی هدف از برگزاری این همایش را پایش و رصد صدمه های روانی و اجتماعی عنوان نمود و اضافه کرد: با برگزاری این همایش به دنبال این هستیم که از منظر دانشگاه و پژوهشگران متوجه شویم چه دستاوردهایی وجود دارد و در مرحله دوم هم به دنبال چاره و راهکارهایی باشیم که می تواند در دوران پساکرونا به کمک مردم آید همینطور به دنبال آن هستیم در نهایت به تأمین امنیت روان و امنیت اجتماعی جامعه برسیم.

به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، حاتمی بعد از سخنرانی در این همایش در نشست خبری خود و در پاسخ به ایسنا در مورد اقدامات این سازمان برای مقابله با "غیر روانشناسان فاقد مجوز" و چرایی حذف دو نام از فهرست "غیر روانشناسان فاقد مجوز"، خاطرنشان کرد: ما اصلا به دنبال انتشار اسامی به این شکل نبودیم اما وقتی این افراد از قوانین تبعیت نکردند و با اسامی جعلی در فضای مجازی فعالیت کردند، مجبور شدیم با هماهنگی نهادهای نظارتی فهرست "غیر روانشناسان فاقد مجوز" را منتشر نماییم همینطور توضیح هم دادیم که اگر این افراد صفحات خویش را ببندند و تحت عنوان روانشناس فعالیت نکنند اسم هایشان را حذف می نماییم. ما دنبال محکوم کردن افراد نیستیم. اگر هم اسمی از سایت حذف شده بطور قطع در همین راستا بوده است.

وی با اشاره به اینکه اسامی درج شده در فهرست یاد شده دارای مدارک دانشگاهی نیستند، افزود: بعد از انتشار این فهرست برخی گفتند عضو سازمان هستند و اسم آنها حذف شد. ما با اماکن، معاون اجتماعی نیروی انتظامی، پلیس فتا و قوه قضاییه جلسه داشتیم و اسامی ۲۴۰ نفر عرضه کرده شده است و درحال مستندسازی هستیم تا با افرادی که بدون مجوز از سازمان درحال فعالیت هستند، برخورد شود. اعلام کردیم از این پس هرکسی می خواهد در حوزه روانشناسی کارگاه بگذارد حتما باید از سازمان نظام روانشناسی مجوز داشته باشد. در این خصوص خیلی از همایش ها لغو شد و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ضربه سنگینی به این افراد زد.

حاتمی همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص زیر پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات روانشناسی و مشاوره اظهارکرد: یکی از مباحث جدی ما در این همایش هم این مورد است. باوجود تصریح قانون برنامه ششم توسعه به بیمه خدمات روانشناسی و مشاوره، این مهم تا کنون اتفاق نیفتاده است.

وی همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص فعالیت پلت فرم اینترنتی اسنپ در مورد ارائه خدمات روانشناسی و مشاوره، توضیح داد: آنچه در اسنپ صورت می گیرد از نظر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مورد تایید نیست و هر کاری که روی آن نظارت وجود نداشته باشد، از نظر ما مردود است. به دنبال ساماندهی این مورد هستیم و جلساتی با ابوالحسن فیروزآبادی - رئیس مرکز ملی فضای مجازی - هم داشته ایم و می خواهیم از آن ظرفیت هم استفاده نماییم.

منبع:

1401/06/11
12:02:26
5.0 / 5
218
تگهای خبر: اینترنت , بحران , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان