دومین شماره‌ی فصلنامه‌ی پوشه منتشر شد؛

پژوهشی در رویارویی زنان ایرانی با هنر نقاشی

پژوهشی در رویارویی زنان ایرانی با هنر نقاشی به گزارش جوان بین، دومین شماره‌ی فصلنامه‌ی پوشه با مدیرمسئولی مهسا طهرانی با مبحث نقاشی و آموزش زنان منتشر گردید. در این شماره فراز و نشیب های حضور زنان در عرصه هنر نقاشی در رویارویی با جامعه و تاریخ هنر ایران مورد مطالعه قرار گرفته است.


به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، دومین شماره‌ی فصلنامه‌ی پوشه، گامی در راه پاسخ به این پرسش ها است که از چه زمانی و چگونه هنر مقبول خانواده ها افتاد و زنان توانستند از آموزش نقاشی بهره گیرند. چه کسانی برای هموار کردن این مسیر تلاش کردند و زنان از چه دوره ای در نقش هنرمند به جامعه و تاریخ هنر وارد شدند.


آموزش در جایگاه بنیادی ترین و زیرساخت ترین بخش شرکت گیری جریان های هنری موضوعی است که در رابطه با آن کمتر به شده است آموزش هنر که دو بخش رسمی آموزش در نهادهای رسمی از مدرسه تا تحصیلات عالی و غیررسمی آموزش های آزاد در کلاس های متعدد هنری را در بر می گیرد در ایران مسیری متفاوت از نمونه های اروپایی خود داشته است.
در تاریخ آموزش زنان دیرتر از مردان بر سه پایه گذاشتند و هنر هم از این قاعده مستثنا نبوده است آموزش هنر حتی برای مردان با مخالفت های مذهبی و واکنش افکار عمومی واژه بود ازاین رو میتوان تصور کرد که این قضیه برای زنان خیلی سخت تر و پیچیده تر بوده است.

به زحمت برخی از منتقدان و تاریخ نگاران هنر دوره مدرن دهه ۴۰ ایران آغاز شکوفایی هنر های تجسمی است و هنرمندان زن هم در جایگاه مهمی در تاریخ هنر مردانه این دوره داشته اند اما چگونگی و چرایی به وجود آمدن فضایی برای حضور هنرمندان اغلب نادیده گرفته شده و سنگ بنای این پیشرفت در نگارش تاریخ فراموش شده است.
در ایرانی که بستر فرهنگی مذهبی اش به سختی به تغییر مسیر زنان برای ایفای نقش زن متوکل تن داده الزاماً تغییر رابطه دوسویه فرهنگ با ایفای نقش خارج از نقش دیر آشنای زنان در جامعه و برآیند این پیشرفت یعنی پرورش زنان هنرمند روشنفکر و تجدد خواهی به پایه های آموزشی نیاز داشته است.
فصلنامه فرهنگی هنری پوشه در راه بررسی های خود از دریچه موضوعات بومی و منطقه تاریخ هنر به مبحث اساسی رویکرد نگارش تاریخ هنر های تجسمی و کم توجهی به اهمیت مساله آموزش هنر پرداخته است.
مبحث پوشه دوم آموزش زنان و نقاشی است.


آموزش زنان یکی از مهم ترین مباحث تاریخ پیشرفت و آزادیخواهی زنان است هرچند بنظر می رسد که بررسی تاریخ آموزش نقاشی و آغاز و انجام آن به آگاهی از نقش کمرنگ حضور زنان منجر خواهد شد و این مورد پژوهشی به سبب کمبود منابع و کم توجهی پژوهشگران معضلات بسیاری دارد به حجم بررسی تلاش ها و آثار زنان برای به ثمر نشاند نیده زن مترقی راهگشای این مورد خواهد بود.
دومین شماره فصلنامه پوشه بررسی خواهد شد تنها یک قدم اولیه در این راه از هر یک از پژوهشگران در این شماره به گوشه هایی از این مسیر دشوار پرداخته است مقاله های این شماره هم زمان که از یکدیگر مستقلاً مکمل یکدیگر و دربرگیرنده روایت های کوتاه هند از شکل گیری نهادها فراهم آوردن امکانات محدودیت های آموزشی تا ابزار وجود و نمایش آثار در نمایشگاه ها.


1401/06/30
23:00:28
5.0 / 5
194
تگهای خبر: آموزش , جامعه , خانواده , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان