هشدار درباره ی ترک تحصیل ۳۰ درصد دبیرستانی ها

هشدار درباره ی ترک تحصیل ۳۰ درصد دبیرستانی ها جوان بین: به گزارش جوان بین، یک جمعیت شناس با اشاره به آمار 10.5 میلیونی نوجوانان کشور، نسبت به ضرورت پوشش تحصیلی همگانی و الزامی 15 تا 18 ساله ها تا آخر مقطع دبیرستان اصرار کرد و اظهار داشت: 70 درصد نوجوانان دختر و 70 درصد نوجوانان پسر 15 تا 18 ساله محصل اند و 30 درصد این جمعیت ˮرهاˮ هستند. این یک مساله است و باید به پوشش تحصیلی در این رده سنی توجه کرد.


شهلا کاظمی پور در گفت و گو با ایسنا، همزمان با «روز نوجوان» با استناد به آمارهای جمعیتی سال قبل اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ تعداد کل نوجوانان (۱۰ تا ۱۸ ساله ها)، ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده که از این بین ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن، پسر و ۵ میلیون ۲۰۰ هزار نفر دختر هستند.
به گفته این جمعیت شناس، طبق آمار سال گذشته، جمعیت پسران نوجوان۱۰ تا ۱۴ ساله، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و پسران نوجوان ۱۵ تا ۱۸ ساله نیز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بوده است.

وی با اعلان اینکه در سال قبل جمعیت دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله نیز ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و دختران ۱۵ تا ۱۸ ساله ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بوده است، درباره ی وضعیت تحصیلی این رده سنی افزود: طبق آمارهای موجود سال گذشته، ۹۴ درصد از پسران و ۹۵ درصد از دختران نوجوان ۱۰ تا ۱۴ ساله در مقطع ابتدایی و متوسطه اول محصل بوده اند. درباب نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ ساله نیز حدودا ۷۰ درصد دختران و ۷۰ درصد پسران محصل بوده اند.

کاظمی پور ضریب اشتغال پسران نوجوان ۱۰ تا ۱۴ ساله را یک درصد و ضریب اشتغال دختران نوجوان ۱۰ تا ۱۴ ساله را نیم درصد عنوان نمود و این را هم اظهار داشت که این ضریب برای پسران ۱۵ تا ۱۸ ساله، ۱۶ درصد و دختران ۱۵ تا ۱۸ ساله ۳ درصد بوده است.
یک پنجم دختران ۱۵ تا ۱۸ ساله ازدواج کرده اند
وضعیت «بیکاری» نوجوانان غیرمحصل

این جمعیت شناس با اعلان اینکه طبق آمارهای موجود مربوط به سال قبل ۱.۲ درصد پسران ۱۰ تا ۱۴ ساله و حدودا ۱.۴ درصد دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله دارای همسر بوده اند، اشاره کرد: همین طور ۲.۲ درصد از پسران ۱۵ تا ۱۸ سال و ۲۱ درصد یا به تعبیر دیگر یک پنجم از دختران ۱۵ تا ۱۸ سال دارای همسر بوده اند.

به گفته وی، حدود ۰.۲ درصد جمعیت پسران ۱۰ تا ۱۴ ساله و ۰.۲ درصد جمعیت دختران همین رده سنی «بیکار» بوده اند. این آمار برای پسران ۱۵ تا ۱۸ ساله ۲.۸ درصد و برای دختران ۱۵ تا ۱۸ ساله نیز ۴ درصد بوده است. همین طور این جمعیت بیکار یا به تعبیر دیگر در جستجوی کار، محصل هم نبوده اند.


افزایش جمعیت نوجوانان به ۱۱ میلیون نفر تا سال ۱۴۰۵


کاظمی پور درباره ی روند جمعیتی نوجوانان طی ۱۵ سال قبل نیز اشاره کرد: در سال ۸۵ جمعیت نوجوانان یعنی رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده اند، این جمعیت در سال ۹۰ به ۱۰ میلیون و حدود ۸۵۰ هزار نفر، در سال ۹۵ به ۹ میلیون و ۷۰۰ نفر، در سال قبل یعنی سال ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده است. پیش بینی های ما این است که جمعیت نوجوانان یعنی رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال تا سال ۱۴۰۵ به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برسد.

طبق اظهارات این جمعیت شناس، جمعیت نوجوانان تا سال ۹۵ به سبب کاهش باروری روند نزولی داشته است و بعد از آن از آنجائیکه جوانان دهه شصتی به سن باروری رسیدند و تعداد موالید افزایش پیدا کرد، جمعیت نوجوانان یعنی رده سنی ۱۰ تا ۱۸ سال باردیگر صعودی شد.


هشداری درباب پوشش تحصیلی نوجوانان


وی در عین حالی که معتقد می باشد سطح پوشش تحصیلی درحال زیاد شدن و اشتغال نوجوانان رو به کاهش است، درباره ی پوشش تحصیلی سنین ۱۵ تا ۱۸ ساله ها هشدار داد و اظهار داشت: با اینحال ذکر این نکته نیز قابل توجه است که در گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال تنها ۷۰ درصد درحال تحصیل هستند. آمار ۷۰ درصدی محصل در این رده سنی بسیار پایین است. پوشش تحصیلی در دبیرستان حتما باید بالا رود. قسمتی از این گروه سنی که تحصیل نمی کنند به سبب مشکلات مالی و نیاز درحال اشتغال اند و برخی بیکار و برخی دختران نیز ازدواج کرده اند. این مساله است و باید به پوشش تحصیلی در این رده سنی توجه کرد.

کاظمی پور در انتهای سخنان خود اشاره کرد: زمانی پوشش تحصیلی همگانی ما تا ابتدایی بود و بعد از آن تا راهنمایی ادامه یافت اما پوشش همگانی تحصیلی تا متوسطه اول نباید باشد بلکه حتما باید پوشش همگانی و الزامی تحصیلی را تا آخر دبیرستان قرار دهیم. این خیلی اشکال دارد که فقط ۷۰ درصد این رده سنی مدرسه می روند و ۳۰ درصد آنها رها هستند.
1401/08/09
08:51:10
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان