جوانی جمعیت، لنگ بودجه !

جوانی جمعیت، لنگ بودجه ! به گزارش جوان بین، به قول مسؤلان، بعد از گذشت یک سال از زمان تصویب و ابلاغ قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، حدود ۳۵ درصد از مفاد آن اجرایی شده و شرایط بحرانی «جوانیِ جمعیت» لنگِ بودجه های تخصیص نیافته مانده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در یک سال گذشته ستاد ملی جمعیت با حضور شخص رئیس جمهوری دو بار تشکیل جلسه داده است. جلساتی که در آن ۱۲ وزارت خانه و چهار سازمان مستقیما عضو هستند و می توانند مشکلات خود در راه اجرای قانون "جوانی جمعیت" را مطرح کرده و در رابطه با اقدامات انجام شده گزارش عملکرد دهند.
پشتیبانی از جوانان در آستانه ازدواج یا زوجین جوان، زوجین نابارور و جلوگیری از ناباروری، پشتیبانی از مادران برای دوران حاملگی و زایمان و شیردهی، پشتیبانی از خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر، حمایت های مالی برای تولد چندقلوها و به صورت کلی عرضه تسهیلات اقتصادی و اجتماعی به خانواده ها مهم ترین مولفه هایی است که این قانون ۷۳ ماده ای دنبال می کند.
برخی از مهم ترین مشوق های قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت بعضی از مهم ترین مشوق های اقتصادی و اجتماعی قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت به شرح زیر است:
ـ پرداخت وام ازدواج ۱۵۰ میلیون تومانی به دختران کمتر از ۲۳ سال و پسران کمتر از ۲۵ سال و وام ازدواج ۱۲۰ میلیون تومانی به سایر زوجین
ـ عرضه تسهیلات قرض الحسنه برای تولد فرزند اول تا پنجم و بالاتر به ترتیب به ازای فرزند اول ۲۰ میلیون تومان، فرزند دوم ۴۰ میلیون تومان، فرزند سوم ۶۰ میلیون تومان، فرزند چهارم ۸۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم به بعد ۱۰۰ میلیون تومان
ـ فروش بدون نوبت و بدون قرعه کشی خودروی ایرانی به قیمت کارخانه بعد از تولد فرزند دوم به بعد و از زمان ابلاغ این قانون برای مادران
ـ کاهش سن بازنشستگی مادر به مدت یک سال به ازای تولد هر فرزند و از زمان لازم الاجرا شدن این قانون
ـ اختصاص یک سوم ظرفیت تبلیغات محیطی به مبحث فرزندآوری
ـ حذف محتوای آموزشی مخالف فرزندآوری
ـ قانونی کردن آموزشهای اخلاقی، حقوقی و روانشناختی و سلامت باروری حین ازدواج
ـ افزایش ۲ درصدی امتیاز در جذب و استخدام به ازای تاهل و هم هر فرزند
ـ زیر پوشش بیمه قرار گرفتن تمامی زوجین نابارور
ـ زیر پوشش بیمه قراردادن کلیه مادران فاقد بیمه در دوران حاملگی و شیردهی و هم کودکان تا پایان پنج سالگی بر مبنای آزمون «وسع» همچون حمایت های مد نظر این قانون به منظور "جوانی جمعیت" است.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی از زمان ابلاغ شیوه نامه در ارتباط با وام فرزندآوری (۳۱ فروردین) تابحال ۵۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه فرزند به مبلغ ۲۰.۱ هزار میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است. همینطور بر مبنای اظهارات این نهاد از آغاز سالجاری تابحال ۶۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به ارزش ۸۲.۶ هزار میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است که این امر مبین رشد ۵۱ درصدی در اعطای این تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
تخصیص نیافتن بودجه و دردسرهایش با این وجود درحالی مواد و احکام این قانون در جهت اجرای سیاست­های کلی جمعیت و خانواده و هم سیاست های کلی برنامه ششم توسعه لازم الاجرا بود که به قول مسئولین بعد از گذشت یک سال از زمان ابلاغ آن تا کنون، تنها ۲۵ تا ۳۵ درصد از مفاد آن اجرایی شده چونکه سازمان برنامه و بودجه هنوز مبلغی از ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی که برای این قانون در نظر گرفته شده بود را به دستگاه ها اختصاص نداده است.
فاطمه محمد بیگی، رئیس فراکسیون جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به این که در حوزه برنامه ریزی چالش های عمده دستگاه ها نبود بودجه و عدم وجود برخی زیرساخت ها است، گفته است: «تا کنون حدودا ۲۵ تا ۳۵ درصد مفاد قانون مذکور طی یک سال قبل اجرایی شده است که به نسبت نو بودن آن آمار خوبی به حساب می آید. در حوزه اجرا نیازمند تخصیص اعتبار هستیم اما سازمان برنامه و بودجه عملا از میزان ۱۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان دیده شده تابحال مبلغی را به دستگاه ها اختصاص نداده است که این مورد یکی از اشکالات است.»
به قول وی باید زیر ساخت های لازم برای به زیستن مردم با تکمیل فرآیندهای سامانه ای همچون افزایش حقوق بر مبنای حق عائله فرزندان، تأمین مسکن، تأمین اشتغال، تأمین زیرساخت های آبی کشور و زیرساخت های آموزشی و فرهنگی در برنامه هفتم توسعه دیده شود تا شاهد جمعیت جوان، پویا و سالم برای کشور و آینده ایران باشیم.
تاکید قالیباف به برطرف شدن ضعف های قانون «جوانی جمعیت» در برنامه هفتم توسعه رئیس مجلس هم به تازگی در نشست بررسی اجرای قانون پشتیبانی از خانواده با تکیه بر این که ضعف های قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت باید در برنامه هفتم توسعه که مقرر است دولت در ایام آینده آنرا به مجلس عرضه کند، مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشته بود: «منظور ما از جمعیت، زاد و ولد نیست بلکه مفهوم عام تر جمعیت مورد توجه است. در برنامه هفتم توسعه باید همه موضوعات خانواده محور دنبال شوند و مبحث خانواده بعنوان یک نهاد در اولویت باشد.»
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در این جلسه که مبحث اصلی آن تداوم سیاست های جمعیتی در برنامه هفتم توسعه بود وزرای کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن، تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قائم مقام بانک مرکزی و دبیر ستاد ملی جمعیت هم حضور داشتند و مشکلات خود در مورد اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت را مطرح نمودند.
از مشکلات مالی «وزارت بهداشت» تا «صفر» بودن عملکرد «وزارت کار» در اجرای قانون «جوانی جمعیت» در این نشست بهرام عین اللهی وزیر وزارت خانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که بیشترین بار اجرای قانون یاد شده را بر عهده دارد، بین سازمانی بودن اجرای مفاد قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت را از نکات اصلی برای پیشبرد اهداف این قانون عنوان و خاطرنشان کرد: ما در ارتباط با خوابگاه متاهلین بشدت گرفتار مشکلیم و منابع ما اجازه تحقق این امر را نمی دهد.
او همینطور نبود زیرساخت های لازم را علت عدم موفقیت «پزشک خانواده» عنوان و تصریح کرد: یک زیر ساخت اساسی برای پزشک خانواده باید دیده شود.
رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی اما از منعقد شدن قراردادی میان این وزارت خانه و وزارت علوم به منظور تأمین خوابگاه های دانشجویی اطلاع داده و گفته است: در ارتباط با خوابگاه دانشجویی با وزارت علوم قراردادی بسته ایم که تعداد زیادی خوابگاه دانشجویی در محل دانشگاه با زمینهای خود بسازند، این قرارداد بسته شده و هفته ای یک مرتبه جلسات آن برگزار می گردد.
بانکی پور، رئیس کمیسون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی هم با تکیه بر این که عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای قانون جوانی جمعیت صفر است، در رابطه با عملکرد بانک مرکزی در عرضه تسهیلات به خانواده ها اظهار کرده است: «از این بابت که بانک مرکزی بیشتر از ۵۰۰ هزار وام ازدواج طی سال جاری به زوجین پرداخت کرده است میتوان گفت عملکرد خوبی داشته است اما از طرفی بیشتر از ۵۰۰ هزار نفر هم در نوبت دریافت این وام قرار دارند. درحالی بیشتر از ۴۰۰ هزار وام فرزندآوی پرداخت شده است که ۸۰ درصد این وام به متقاضیان پرداخت نشده است.»
صولت مرتضوری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم با تکیه بر لزوم ایجاد قرارگاهی در این وزارت خانه برای پیگیری اجرای قانون جوانی جمعیت، ضمن اشاره به وظایف این وزارت خانه در اجرای قانون یاد شده گفته است: « در این خصوص برای وزارت کار چند تکلیف اساسی همچون بیمه زنان روستایی و عشایری، تأمین سبد کالا برای جامعه هدف و پرداخت مابه تفاوت زمان پایه مرخصی زایمان با زمان پیشنهادی پیشبینی شده است.»
اصغر ابوالحسنی، قائم مقام بانک مرکزی نیز به لزوم توجه به بعد روانشناسی اجتماعی جهت پیگیری مباحث فرهنگی و تبلیغاتی در ارتباط با قانون جوانی جعیت اشاره و تاکید کرده بود که نگاه روانشناسی اجتماعی باید به قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت در برنامه هفتم توسعه اضافه شود.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، به قول کارشناسان برای مدیریت این «ابر چالش جمعیتی» حداکثر ۵ الی ۶ سال بیشتر وقت نداریم و با عنایت به انتهای عمر قانون برنامه ششم توسعه و نهایی شدن برنامه هفتم، همکاری سازمان برنامه و بودجه به منظور تسریع در تخصیص اعتبارات لازم دستگاه ها برای اجرای مفاد قانون «جوانی جمعیت» امری اورژانسی است.
منبع:

1401/08/21
09:43:23
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان