گسترش صدمه های حوزه زنان و خانواده

گسترش صدمه های حوزه زنان و خانواده جوان بین: به گزارش جوان بین، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد گسترش صدمه ها بخصوص در حوزه زنان و خانواده هستیم.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، نشست هم اندیشی «پیشگیری و بازتوانی زنان صدمه دیده» با حضور مدیران نهادهای مربوطه در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار گردید. انسیه خزعلی در این جلسه اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه بنا بوده خیلی از این صدمه ها مثل طلاق کاهش پیدا کند اما متاسفانه شاهد افزایش آن بودیم و بخشی از صدمه ها در ارتباط با همین از هم پاشیدگی خانواده می شود و خود طلاق منجر به خیلی از ناهنجاریها می گردد.
وی خاطرنشان کرد: در دهه های گذشته اقدامات مناسبی در حوزه صدمه زنان حاشیه نشین و مشکلاتی که بر اثر این صدمه متوجه جامعه می شود، شکل نگرفته است و خیلی از اقدامات باید بگونه ای طراحی شود که این مورد را با حقیقت های موجودش بشناسیم و اقدامات لازم در جهت حل آن صورت گیرد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه اظهار داشت: برنامه هفتم با این دیدگاه که خانواده محور قرار بگیرد و هر مساله ای که منجر به صدمه به خانواده می شود مورد توجه قرار بگیرد و برای آن برنامه ریزی شود تا از صدمه بیشتر پیشگیری شود، باید تدوین شود.
خزعلی اظهار داشت: حوزه زنان حاشیه نشین و صدمه دیده در چند بخش قابل تقسیم است و لازم است شرح وظایف و تقسیم کاری که به هریک از دستگاه ها واگذار می شود به صورت مشخص و با نگاه ویژه آن دستگاه اجرایی باشد. این شرح وظایف دستگاه ها باید مطابق برنامه حوزه پیشگیری و بازتوانی زنان صدمه دیده طراحی و اجرایی شود که احتیاج به هماهنگی لازم بین دستگاه ها را دارد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: حوزه پیشگیری و بازتوانی زنان صدمه دیده مربوط بخش های فرهنگی، آگاهی سازی، درمان که هریک متعلق به یکی از دستگاه ها از قویترین وزارت کشور وزارت ارشاد، صدا و سیما بهزیستی، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و... است که احتیاج به هماهنگی بین دستگاهی دارد.
وی افزود: نیاز است در حوزه پیشگیری، درمان و مجازات برنامه های وسیع تر و سازمان یافته تری تدوین شود. همینطور با عنایت به اسناد بالادستی که در برنامه ششم و سند تحول آمده است، برنامه هماهنگی بر عهده معاونت ریاست جمهوری در امور زنان گذاشته شده و معاونت وظیفه دارد در برنامه ریزی و نظارت بر صدمه های امور زنان و خانواده ورود کند.
در ادامه این نشست حمیدرضا علی اکبری مدیر کل خدمات مددکاری کمیته امداد اظهار نمود: همه موارد صدمه های اجتماعی در شرایط امروز به اشتغال باز می گردد.
وی افزود: تا وقتی که اشتغال را برای گروههای صدمه دیده ایجاد نکنیم این مورد رفع نمی شود و نیاز است رصد شود تا چه حدودی برای آنها اشتغال بوجود آورده ایم.
مدیر کل خدمات مددکاری کمیته خاطرنشان کرد: مساله آموزش در ایجاد اشتغال بسیار اهمیت دارد و با رویکرد ایجاد اشتغال در کنار یکدیگر قرار گیریم و تا آخر سال ۱۰۰۰ شغل برای زنان سرپرست خانوار و یا در معرض صدمه ایجاد نماییم.
حمد نصیری معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بهزیستی کشور هم خاطرنشان کرد: یک شناسایی انجام دادیم که دختران در معرض صدمه در کدام دسته هستند. که دریافتیم خانواده های در معرض صدمه پدر یا هر دو والد معتاد دارند و خودکشی اعضای خانواده دارند و... که بانک اطلاعات آن موجود است.
وی افزود: هم اکنون اگر وارد مبحث نشویم به اهدافی که داریم نمی رسیم. هر تعداد مراکز غیر دولتی و مردم نهاد که به دنبال مجوز و یارانه در حوزه زنان صدمه دیده هستند بهزیستی همکاری کرده و در تمام استان ها مجوز اضافه می شود و خدمات لازم داده می شود.
سمانه زمانی مدیر کل بهزیستی تهران هم در این جلسه اظهار داشت: ما نمی توانیم صدمه های اجتماعی را یک شبه حل نماییم چونکه در طول زمان شکل می گیرند و احتیاج به حمایت دارد.
وی افزود: دستگاه ها باید با ضمانت کافی در حوزه زنان صدمه دیده داشته باشند. متاسفانه تا وقتی که اعتبار لازم را داریم اقدامات را انجام می دهیم و زمان پایان اعتبار عملیات را رها می نماییم که کاهش صدمه قابل قیاس با قبل از کاهش نیست و صدمه را بیشتر می کند.
زمانی تصریح کرد: بهزیستی ۴۳۱ مرکز مشاوره در تهران دارد که می تواند در اختیار این حوزه قرار دهد.
جواد شعبانی قائم مقام مرکز طرح، برنامه و ارزیابی صدا و سیما در ادامه این نشست اظهار داشت: فرهنگ سازی و تولید محتوا در حوزه صدمه اجتماعی زنان وظیفه صدا و سیما است که به علل مختلف کوتاهی شده است اما فرهنگسازی دو گام موج آفرینی و جریان سازی را دارد تا به فرهنگسازی برسیم.
وی افزود: موج آفرینی و جریان سازی خاصی در حوزه زنان صدمه دیده اتفاق نیافتاده است اما همراهی و هماهنگی می توانیم موج آفرینی لازم را انجام دهیم و سپس جریان سازی و به فرهنگ ایجاد شود.
حسین اسدی نماینده از جانب وزارت ارشاد افزود: در این عرصه باید زنان احساس ارزشمندی کنند و چاره اصلی تقویت حس ارزشمندی است.
وی افزود: مطلوب است تقویت حس مادرانه، الگو سازی و توانمند کردن حس مادرانه صورت گیرد و نهادها هم برای تسهیل گری و زیر ساخت های لازم را تهیه نماید.
همینطور در این جلسه هم اندیشی اکبر رجبی مدیر عامل طلوع بی نشانها، مشاور زنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس اداره آسیبهای اجتماعی کمیته امداد، رئیس گروه سلامت روان وزارت آموزش و پرورش، مدیر کل دانش آموختگان حوزه علمیه خواهران، رئیس گروه مطالعه انجمن صدمه های اجتماعی سازمان بهزیستی، رئیس مرکز اختلالات جنسی و دبیر فراکسیون مناطق محروم مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.
منبع:

1401/08/23
12:04:39
5.0 / 5
222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان