اجرای طرح بهزیستی روانشناختی دوران سالمندی و پیش سالمندی

اجرای طرح بهزیستی روانشناختی دوران سالمندی و پیش سالمندی به گزارش جوان بین، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از اجرای آزمایشی طرح «بهزیستی روانشناختی دوران سالمندی و پیش سالمندی» در استانهای خراسان رضوی و فارس اطلاع داد.


بهزاد وحیدنیا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اجرای آزمایشی طرح بهزیستی روانشناختی دوران سالمندی و پیش سالمندی، اظهار نمود: باتوجه به وضعیت پنجره جمعیتی کشور و حرکت به سمت سالمندی، باید تلاش نماییم تا کشور سالمندی فعالی تجربه کند. براین اساس سازمان بهزیستی طرح بهزیستی روانشناختی دوران سالمندی و پیش سالمندی را طراحی و تدوین کرده است که از قِبَل آن بحث نیازهای روانشناسی و توانمندسازی افراد در دوران سالمندی و تمرکز بر گروههای پیش سالمندی، مراقبین سالمندان در قسمت های نگهداری و در منزل و گروههای خدمات رسان به موارد سالمندی در چند فاز طراحی شده است.
وی ادامه داد: فاز یک این طرح در استان خراسان رضوی و فارس به صورت آزمایشی درحال اجراست. به نظر نیازهای روانشناختی دوران سالمندی و پیش سالمندی باید به صورت ویژه در برنامه ریزی و در دستور کار دولت قرار گیرد تا بتوان دوران سالمندی پویایی در کشور تجربه نمود. اگر به این مورد پرداخته نشود هزینه های در رابطه با اقتصاد سلامت افزایش خواهد یافت.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: هرچقدر بتوان افراد را توانمند کرد و پیشگیرانه تر به مبحث نگاه کرد مشکلات در دوران سالمندی و هزینه تحمیلی به کشور هم کمتر خواهد بود.
وی ضمن اشاره به این که اجرای این طرح فازبندی شده و گروه ها برای زیر پوشش قرار گرفتن در این برنامه شناسایی می شوند، خاطرنشان کرد: حالا بیشتر افراد نیازمند سه دهک پایینی، افراد جامعه زیر پوشش سازمان بهزیستی و افراد مستقر در مراکز روزانه و شبانه و سالمندانی که در منزل نگهداری می شوند و به شکلی با سازمان بهزیستی در ارتباط هستند (در دو استان خراسان رضوی و فارس) زیر چتر این طرح قرار می گیرند که به تناسب این جامعه هدف، کتب مختلف و برنامه های مشخصی با سرفصل های مشخص طراحی شده است.
وحیدنیا تصریح کرد: به امید خدا بعد از عرضه این آموزش ها در بازه زمانی ۳ تا ۶ ماه پیگیری فعال مددکاری انجام و وضعیت این سالمندان بررسی خواهد شد.1401/08/28
11:03:58
5.0 / 5
143
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان