پاسخ به چند سوال در رابطه با بیمه دانشجویی

پاسخ به چند سوال در رابطه با بیمه دانشجویی جوان بین: به گزارش جوان بین، مدتی است که با اجرای طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی، امکان برخورداری از پوشش بیمه ای و مزایای کوتاه و بلندمدت سازمان تأمین اجتماعی برای قشر دانشجو هم فراهم گشته است و دانشجویانی که در سنین ۱۸ تا ۵۰ سال قرار داشته باشند می توانند نسبت به انعقاد قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی اقدام و سابقه بیمه دوران دانشجویی خویش را به بیمه اشتغال بعد از فارغ التحصیلی متصل کنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، سازمان تأمین اجتماعی به سوالاتی که برای مخاطبانش در زمینه بیمه دانشجویی به وجود آمده پاسخ داده است؛ سوالاتی که شاید برای شما هم مطرح شده باشند:
- من زیر پوشش بیمه پدرم هستم چه نیازی به این بیمه دارم؟
شما هم اکنون بیمه شده تبعی پدرتان هستید و تنها از خدمات درمانی استفاده می کنید. با ثبت نام در طرح بیمه دانشجویی شما بعنوان بیمه شده اصلی زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی قرار گرفته و سوابق بیمه پردازی شما در آینده به سوابق کاریتان اضافه می شود و در زمان بازنشستگی هم محاسبه می گردد.
- اگر خودم در چارچوب بیمه دانشجویی، بیمه پردازی را شروع کنم، تکلیف خدمات درمانی بیمه پدرم که من زیر پوشش او هستم چه می شود؟
در دوره دانشجویی امکان استفاده از خدمات درمانی تأمین اجتماعی بعنوان بیمه شده تبعی پدر یا مادر همچنان برای دانشجو فراهم
است و شما نیازی به پرداخت سرانه درمان مضاعف ندارید.
- دختر دانشجویی هستم که مستمری پدر مرحوم خویش را که بیمه شده بود دریافت می کنم، اگر خویش را بیمه دانشجویی کنم تکلیف مستمری دریافتی چه می شود؟
با ثبت نام در طرح بیمه دانشجویی، مستمری بازماندگان همچنان برقرار خواهد بود و شما می توانید تا زمان اشتغال یا ازدواج از مستمری پدر مرحومتان استفاده کنید و در زمان بازنشستگی درصورتیکه هنوز ازدواج نکرده و اشتغال هم نداشته باشید از بین دو مستمری، یکی را انتخاب کنید.
- همزمان با تحصیل، کار هم می کنم و در محل کارم بیمه شده ام. آیا بازهم نیازی به بیمه دانشجویی دارم و آیا می توانم بیمه دانشجویی هم بپردازم تا زودتر بازنشسته شوم؟
خیر، یکی از شرایط استفاده از بیمه دانشجویی اینست که مشمول نظام حمایتی نباشید. امکان بیمه پردازی همزمان در بیمه الزامی و بیمه دانشجویی وجود ندارد.
- خانم دانشجویی هستم که متأهلم و دو فرزند دارم. اگر خودم را بیمه دانشجویی کنم، همسر و فرزندانم هم می توانند از این بیمه استفاده کنند؟
خانم های دانشجوی بیمه شده تأمین اجتماعی می توانند فرزندان خویش را بعنوان بیمه شده تبعی زیر پوشش قرار دهند؛ مشروط بر این که همسر بیمه شده تأمین اجتماعی نباشد و در این صورت خدمات درمانی تأمین اجتماعی برای فرزندان برقرار می شود. همسر بانوان دانشجوی بیمه شده هم در صورتیکه بیمه نبوده و بر مبنای نظر کمیسیون پزشکی تأمین اجتماعی از کار افتاده کلی باشد و یا بیشتر از ۶۰ سال سن داشته و از نظر مالی تحت تکفل بیمه شده زن باشد، امکان ثبت نام بعنوان بیمه شده تبعی را خواهد داشت.
- پدر و مادرم سالخورده و بدون بیمه هستند، آیا با بیمه دانشجویی می توانم آنها را هم زیر پوشش خودم بیاورم؟
در صورتیکه سن پدر از ۶۰ و سن مادر از ۵۵ سال بیشتر باشد یا این که به تشخیص کمیسیون های پزشکی مبحث قانون تأمین اجتماعی، از کار افتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین و مستمری دریافت نکنند؛ امکان زیر پوشش قرار گرفتن بعنوان بیمه شده تبعی را خواهند داشت. بازرس شعبه باید کفالت را تأیید کند.
- تحصیلات دانشگاهی من چند سال پیش تمام شده است. آیا من هم می توانم با پرداخت حق بیمه ایام تحصیلات دانشگاهی را بعنوان سابقه بیمه خودم لحاظ کنم؟
خیر، بیمه دانشجویی با ماهیت اختیاری و داوطلبانه مختص به دانشجویان شاغل به تحصیل است و دانشجویان شاغل به تحصیل هم تنها می توانند از زمان ثبت نام و عقد قرارداد به بعد بیمه پردازی کرده و سابقه بیمه برای آنها لحاظ شود. به عبارت دیگر، دانشجویان نمی توانند برای سنوات تحصیلی گذشته خود بیمه پردازی داشته باشند.
- من الان مستمری همسر مرحومم را دریافت می کنم، اگر بیمه دانشجویی شوم مستمری ام قطع خواهد شد؟
خیر، کسانی که از مستمری بازماندگان استفاده می نمایند، می توانند همزمان در طرح بیمه دانشجویان هم ثبت نام کنند و مستمری آنان کماکان برقرار خواهد بود. اما در زمان بازنشستگی یکی از دو مستمری قابل پرداخت خواهد بود.
-فرزندم در دانشگاهی در خارج از کشور تحصیل می کند، می توانم او را بیمه دانشجویی کنم؟
خیر، بیمه دانشجویی با عرضه کارت دانشجویی در دانشگاه های داخل کشور میسر است و مشمول دانشجویان خارج از کشور نیست. دانشجویان خارج از کشور می توانند در چارچوب بیمه ایرانی ها خارج از کشور خویش را بیمه کنند. (در شعب یا از راه کارگزاران برون مرزی یا وکیل قانونی در شعبه.)

-دانشجویی غیرایرانی هستم که در یکی از دانشگاه های ایران درحال تحصیل هستم، آیا می توانم در این طرح ثبت نام کنم؟
خیر، اتباع خارجی مشمول بیمه دانشجویی نیستند.
- پس از اتمام دوران تحصیلات دانشگاهی، اگر شغلی نداشته باشم و بیمه نشوم، تکلیف حق بیمه ای که پرداخت کرده ام چه می شود؟
پس از اتمام تحصیل می توانید بعنوان بیمه اختیاری کماکان زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشید. در صورتیکه کسب و کار شخصی راه اندازی کنید می توانید از بیمه حرف و مشاغل آزاد تأمین اجتماعی استفاده کنید. اگر در جایی استخدام شوید و مشمول بیمه تأمین اجتماعی باشید سوابق بیمه دانشجویی شما به سوابق بیمه دوران اشتغال متصل شده و در استفاده از تعهدات سازمان تأمین اجتماعی و زمان بازنشستگی لحاظ خواهد شد.
همینطور اگر در جایی استخدام شوید که مشمول بیمه تأمین اجتماعی نباشد و زیر پوشش بیمه نیروهای مسلح، بازنشستگی کشوری و... قرار بگیرید، سوابق بیمه دانشجویی سازمان تأمین اجتماعی قابل انتقال به سایر صندوق های بیمه ای خواهد بود.
- آقایی ۵۵ ساله هستم که اخیرا در دانشگاهی آغاز به تحصیل کرده ام، با عنایت به این که تاکنون هیچ بیمه ای نداشته ام، می توانم بیمه دانشجویی شوم؟
خیر، شرط سنی استفاده از بیمه دانشجویی حداکثر ۵۰ سال است و در صورتیکه بیشتر از ۵۰ سال داشته باشید باید معادل مازاد سنی، سابقه بیمه پردازی داشته باشید.
- در دانشگاهِ غیر حضوری ثبت نام کرده ام، آیا می توانم خودم را بیمه دانشجویی کنم؟
بله، تمام دانشجویان ایرانی می توانند از بیمه دانشجویی استفاده نمایند.
- درحال تحصیل در دانشگاه هستم، آیا باید حالا برای بیمه دانشجویی اقدام کنم یا پس از فارغ التحصیلی؟
بیمه دانشجویی مختص به دانشجویانِ شاغل به تحصیل است. پس از اتمام تحصیل امکان استفاده از بیمه دانشجویی وجود ندارد. دانشجویان شاغل به تحصیل هم تنها می توانند از زمان ثبت نام به بعد بیمه پردازی کرده و سابقه بیمه برای آنها لحاظ شود. به عبارت دیگر دانشجویان هم نمی توانند برای سنوات تحصیلی گذشته خود بیمه پردازی کنند.
- آیا نوع دانشگاه یا مقطع تحصیلی در بیمه دانشجویی موثر است؟
تمام دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی می توانند از بیمه دانشجویی استفاده نمایند.
- ترک تحصیل کرده ام، آیا می توانم برای بیمه دانشجویی ثبت نام کنم؟
خیر، داشتن کارت دانشجویی معتبر و تحصیل در دانشگاه شرط استفاده از بیمه دانشجویی است. شما می توانید به صورت خوداظهاری طبق ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بیمه شوید.
- برای بیمه دانشجویی چه مدارکی نیاز است؟ چه طور باید ثبت نام کنم؟
کارت دانشجویی معتبر، مدرک قابل استناد برای ثبت نام بعنوان بیمه دانشجویی است. تمامی مراحل ثبت نام بیمه دانشجویی به صورت غیرحضوری و از راه سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir صورت می گیرد و در سامانه راهنمای عقد قرارداد بیمه دانشجویی قرار داده شده است.
- به یک دانشجوی بیمه شده چه خدماتی عرضه می دهید؟
دانشجویان زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی با عنایت به نرخ انتخابی حق بیمه، از حمایت های مقرر در بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد بهره مند
خواهند شد.
- حق بیمه پرداختی چه میزان است؟ آیا باید ماهانه پرداخت کرد؟
در بیمه دانشجویی سه نوع نرخ حق بیمه داریم که متقاضی مختار به انتخاب یکی از آنها است.
نرخ پرداخت حق بیمه ۱۴ درصد که شامل ۱۲ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد کمک دولت می باشد و خدمات بازنشستگی و فوت پس از بازنشستگی به این گروه عرضه می شود.
نرخ پرداخت حق بیمه ۱۶ درصد که شامل ۱۴ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد کمک دولت می باشد و به این گروه از بیمه شدگان خدمات بازنشستگی و فوت قبل و پس از بازنشستگی عرضه می شود.
کاملترین نرخ پرداخت حق بیمه ۲۰ درصد است که شامل ۱۸ درصد سهم بیمه شده + ۲ درصد کمک دولت می باشد و خدمات بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی را در برمی گیرد.
مهلت پرداخت حق بیمه هر ماه تا پایان دوماه بعد است.1401/09/11
13:21:30
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان