مدیركل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی اعلام كرد

افزایش بیمه شدگان الزامی جدید

افزایش بیمه شدگان الزامی جدید جوان بین: جوان بین: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت بیمه اجتماعی برای اقشاری که قبل از انقلاب امکان بیمه پردازی نداشتند مثل رانندگان، کارگران ساختمانی، قالیبافان، باربران، صیادان و... برقرار شد و دولت نیز برای توسعه پوشش بیمه ای به برخی مشاغل، پرداخت قسمتی از حق بیمه شاغلان این مشاغل را تقبل کرده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمد محمدی مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی با حضور در برنامه "چه سفرها کرده ایم"، با معرفی توسعه پوشش بیمه ای به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای حوزه اجتماعی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: در سال ۵۷ از جمعیت حدود ۳۶ میلیون نفری کشور، تعداد بیمه شدگان اصلی و تبعی تامین اجتماعی حدود ۶ میلیون نفر شامل یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیمه شده اصلی و ضریب نفوذ بیمه تامین اجتماعی یعنی نسبت تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی به کل جمعیت شاغل، حدود ۱۸ درصد بود.
وی در مورد جمعیت فعلی تحت پوشش تامین اجتماعی در چهل وچهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۱۵ میلیون بیمه شده اصلی داریم که شامل ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افراد شاغل در کارگاه های تحت پوشش قانون تامین اجتماعی است و باقی آنان هم بیمه شدگان خاص مانند صاحبان حرف و مشاغل آزاد، بیمه شدگان اختیاری و برخی افراد و صاحبان مشاغل مشمول حمایت بیمه ای دولت هستند.
محمدی با اشاره به این که از جمعیت ۸۴ میلیون نفری کشور ۴۵ میلیون نفر تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند و ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی حدود ۵۳ درصد است، اظهار داشت: تعداد کارگاه های مشمول قانون تامین اجتماعی از ۱۸۹ هزار کارگاه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به بالای یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه رسیده که شاغلان در این کارگاه ها تحت پوشش تامین اجتماعی هستند.
وی ادامه داد: از سال ۷۳ به بعد رانندگان را تحت پوشش قرار دادیم که پیش از انقلاب امکان بیمه پردازی نداشتند. خیلی از مشاغل و کارگاه ها پیش از انقلاب تحت پوشش نبودند یا فرهنگ بیمه ای در آنها جدی گرفته نشده بود اما امروز بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از صاحبان مشاغل آزاد، ۸۰۰ هزار نفر از رانندگان و ۸۰۰ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار را تحت پوشش داریم.
مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی با رد برخی ادعاها در حوزه این که افزایش تعداد بیمه شدگان امسال فقط ناشی از افزایش بیمه شدگان خویش فرما بوده و تعداد بیمه شدگان الزامی شاغل در کارگاه ها کاهشی بوده است، اظهار داشت: امسال نسبت به سال قبل تعداد بیمه شدگان الزامی یک میلیون و ۱۴۰ هزار نفر بالا رفته که تعدادی از آنها افرادی بوده اند که قبلا سابقه بیمه ای داشته و برای مدتی بیمه پردازی آنان قطع شده بود و در مجموع رشد خالص بیمه شدگان الزامی جدید نسبت به سال قبل ۷۰۰ هزار نفر بوده است.
وی در عین حال اضافه کرد: هر ماه بیش از ۲۵ هزار و سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر بازنشسته جدید داریم که با احتساب رشد خالص ۷۰۰ هزار نفری بیمه شدگان الزامی در امسال، میزان رشد تعداد بیمه پردازان نسبت به بازنشستگان جدید مثبت بوده است.
محمدی بیمه زنان خانه دار و دختران و بیمه دانشجویان را دو طرح بیمه ای مورد توجه سازمان تامین اجتماعی معرفی نمود و در حوزه تدابیر سازمان تامین اجتماعی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: با معاونت علمی ریاست جمهوری، کارگروه مشترک و جلسات مستمری داریم و برای پیگیری امور بیمه ای شرکت های دانش بنیان شعب اختصاصی و تخصصی تامین اجتماعی معرفی کرده ایم و قراردادهای این شرکتها از اعمال ضریب حق بیمه معاف هستند و حق بیمه آنها فقط بر طبق فهرست حق بیمه محاسبه و وصول می شود.1401/11/22
13:47:53
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان