به منظور تامین نظر شورای نگهبان

بند در ارتباط با اختصاص سهام به فرزندان متولد ۱۴۰۲ از بودجه حذف شد

بند در ارتباط با اختصاص سهام به فرزندان متولد ۱۴۰۲ از بودجه حذف شد جوان بین: به گزارش جوان بین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بندی از لایحه بودجه را حذف کردند که در آن دولت مکلف به اختصاص سهام به فرزندان متولد ۱۴۰۲ شده بود.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس جهت تأمین نظر شورای نگهبان بندالحاقی ۱۰ تبصره ۲ در لایحه بودجه ۱۴۰۲ را حذف کردند.
در این بند دولت مکلف شده بود ماهانه معادل ۲ درصد از یک دوازدهم هزینه های جاری شرکتهای دولتی، بانک ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (3) این قانون که سودده و فاقد زیان انباشته طبق آخرین صورت مالی حسابرسی شده باشد به استثنای هزینه های استهلاک و هزینه عملیاتی بانک و بیمه را از حسابهای آنها برداشت و به ردیف ۱۳۰۴۲۵ جدول شماره (5) این قانون واریز نماید. از منابع این محل، دولت مکلف به اجرای ماده (11) قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مصوب 24/ 7/ 1400 بر مبنای ساز و کار اجرائی که وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران رسانده است، خواهد بود. بر این اساس به ازای هر فرزندی که از آغاز سال ۱۴۰۲ متولد می شود، مبلغ ۲۲میلیون ریال تا سقف ۲۲ هزار میلیاردریال از محل ردیف ۱۳۰۴۲۵ جدول شماره (۵) این قانون صرفا جهت خرید واحدهای صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بهابازار (بورس) به نام فرزند اختصاص می یابد.
ایراد شورای نگهبان به بندالحاقی ۱۰ تبصره ۲ لایحه بودجه به شرح زیر است:
۱-از جهت رعایت شرایط مذکور در قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت ابهام دارد؛ بعد از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
2- اختصاص میزان مذکور از هزینه های جاری شرکتهای دولتی، بانکها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت، از جهت ایجاد تبعیض میان سهامداران خصوصی شرکت ها و بانکهای دولتی و سهامداران شرکت ها و بانکهای خصوصی، مغایر بند(9) اصل سوم(3) قانون اساسی شناخته شد.
3- حکم مذکور ازاین جهت که شامل مصادیقی که پرداخت دو درصد مبحث این بند، باعث اختلال در امور شرکت مذکور می شود همچون مواردی که کل هزینه های شرکت هزینه های عملیاتی و جاری است، ابهام دارد؛ بعد از رفع ابهام از اظهارنظر خواهد شد.1401/12/25
13:34:36
5.0 / 5
64
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , پشتیبانی , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان