آزمونی بزرگ پیش روی شهردار تهران:

سودآوری فوری یا سرمایه گذاری روی دانش بنیان ها؟

سودآوری فوری یا سرمایه گذاری روی دانش بنیان ها؟ به گزارش جوان بین، کارخانه ای متروکه و مخروبه در حوالی میدان آزادی که تبدیل به جولانگاه حیوانات ولگرد شده بود، از حدود 5 سال پیش به همت معاونت علمی ریاست جمهوری و بخش خصوصی، با تزریق انرژی، روحیه، دانش و خلاقیت، به مرور زمان تبدیل به محل رشد و نمو خیلی از استارت آپ های ایرانی شده تا جایی که از کارخانه نوآوری آزادی میتوان بعنوان بزرگ ترین مرکز استقرار گروههای نوآور، نوپا و استارت آپ ایران و حتی خاورمیانه نام برد.


جایی که به وضوح می تواند با هدف گذاری های درست و مستمر زمینه ساز برداشتن گامهای نخستین جوانان نوآور و خلاق برای رشد و نمو غول های دیجیتال باشد و مدلی از سیلیکون ولی در ایران و خاورمیانه را پایه ریزی کند.
بیشتر از دو هزار جوان تحصیلکرده جویای نام که از دروازه های علم و دانشگاه عبور کرده و احتیاج به تجربه حضور در محیط کسب و کار دارند، به این مرکز نوآوری پناه آورده اند تا بتوانند رویاها و ایده های خویش را به ظهور و بروز برسانند.
کارخانه نوآوری آزادی، تبدیل به شعبه دوم پارک فنآوری پردیس شده است تا بتواند شبکه ای از جوانان صاحب ایده و اساتید دانشگاهی علاقمند به فعالیتهای جسورانه و عاشق مربی گری وانتقال دانش و تجربه به جوانان را به هم پیوند دهد و اکوسیستم استارت آپی کشور را سیرآب کند.
رفت و آمد جوانان متخصص، بانشاط و سرزنده ایرانی به این محل، در کنار آمد و شد اساتید بزرگ دانشگاهی، سبب ایجاد حال و هوایی خاص، زنده و پرتکاپو در این محیط شده است که در کمتر نقطه ای از شهر قابل مشاهده می باشد.
آغاز قصه پر غصه از آنجاییکه متاسفانه ده ها تجربه از پروژه هایی که خوب شروع می شوند ولی به سر انجام نمی رسند، در مقابل چشمان همه ما قرار دارند، این ترس و نگرانی که دستاوردهای شیرین کارخانه نوآوری آزادی هم امکان دارد زودگذر باشند، همواره درد و رنجی جانکاه را به قلب همه دلسوزان و وطن دوستان که گذرشان به آن مرکز افتاده، هوار می کرد تا این که متاسفانه از ماه های پایانی سال گذشته، خبرها حکایت از قصه پر غصه ای داد و آن این که زمان اجاره پنج ساله زمین این کارخانه به اتمام رسیده و بدلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات با مالکان زمین، سرنوشت همه استارت آپ های خلاق که با مدد معاونت علمی ریاست جمهوری، قلبشان به تپش افتاده، دست خوش ابهام شده است.
وسوسه ای به اندازه سودآوری فوری ناشی از تغییر کاربری زمین پیگیری ها نشان داده است با عنایت به رشد سرسام آور نرخ تورم در سالیان اخیر، قیمت این زمین هم با فرض تغییر کاربری، تبدیل به یک عدد کهکشانی می شود و بنابراین کسانی که شاید پیش از این حاضر بودند زمین مورد نظر را با قیمت روز واگذار کنند، از اینکار منصرف شده و به دنبال تغییر کاربری آن افتاده اند.
جالب اینجا است که مالک اصلی شرکت الکترودسازی آما که مالک کارخانه نوآوری آزادی است با ادامه فعالیت کارخانه نوآوری در این ملک خود موافقت نموده و به این صورت، باید بگوییم که سرنوشت این مرکز نوآوری به تصمیم سایر شرکای خصولتی گره خورده است.
ولی افسوس که به نظر می آید برخی ها سودآوری فوری ناشی از تغیر کاربری زمین از صنعتی به اداری، تجاری و مسکونی و سپس فروش زمین کارخانه نوآوری آزادی را به سرمایه گذاری در نوآوری و رونق کسب وکارهای دانش بنیان ترجیح می دهند و این درحالی است که این اقدام بدون شک به تخریب و نابودی بزرگترین زیست بوم نوآوری و فن آوری در کشور منجر خواهد شد.
پیشگیری از تغییر کاربری زمین، آزمونی برای زاکانی و شهرداری تهران در این شرایط، شاید این پرونده را بتوان یکی از اساسی ترین آزمون ها برای شهردار تهران در مسیرحمایت از جوانان، دانش بنیان ها و فعالیتهای نوآوری تلقی نمود چون که شهرداری تهران بعنوان اصلی ترین متولی مدیریت شهری می تواند با تاکید بر روح فسادستیزی و مبارزه با سودپرستی، به مددجوانان آمده و اجازه تغییر کاربری این زمین را به علت تاثیر مخربی که بر زیست بوم نوآوری کشور خواهد داشت، ندهد.
امیدواریم شهرداری تهران با این تدبیر، علاوه بر حمایت روشن و قاطع از سرنوشت بیشتر از دو هزار جوان علاقمند به فعالیتهای دانش بنیانی و استارت آپی، بر جذابیت های شهری تهران بعنوان پایتخت نوآوری کشور بیافزاید و مانع از دلزدگی جوانان و افزایش میل آنها به مهاجرت شود.
*رضا شجاعی فعال اقتصاد دیجیتال
۵۸۵۸1402/06/04
15:27:27
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان