بازسازی عطر 3500 ساله مصر باستان

بازسازی عطر 3500 ساله مصر باستان به گزارش جوان بین، یورونیوز نوشت: پژوهشگران می گویند بوی باستانی تازه احیا شده می تواند به آشکار شدن زندگی زنی که در کنار فراعنه دفن شده است، کمک نماید.


دانشمندان با شناسایی موادی که در مومیایی کردن مصریان باستان استفاده می شد توانستند رایحه ای متعلق به ۳ هزار و ۵۰۰ سال پیش را احیا کنند.
این عطر، که «رایحه زندگی ابدی» نام گرفته است، در روزگاران قدیم مصر با استفاده از موم زنبور عسل، روغن های گیاهی و صمغ درختان متعلق به سرزمین های دور ساخته می شده است.
بوی بازسازی شده از داخل یک کوزه در تابوت زنی مومیایی شده برمی خاسته که تخمین زده می شود در حدود سال ۱۵۰۰ پیش از میلاد زندگی درگذشته باشد. تابوت باستانی حدود یک قرن پیش در سال ۱۹۰۰ در دره پادشاهان مصر کشف شده بود.
باربارا هوبر، محقق دکترای انسان شناسی در مؤسسه ماکس پلانک آلمان و نویسنده ارشد این مطالعه، در اینباره می گوید: «موادی که در فرایند مومیایی سازی این مومیایی های باستانی یافت شده اند، یکی از پیچیده ترین و متنوع ترین موادی هستند که از این دوره به دست آمده است و دقت و پیچیدگی روشی را نشان می دهند که مومیایی ها با آن ساخته می شدند.»
وی افزود: «وجود چنین مجموعه گسترده ای از مواد عجیب و غریب مانند صمغ درخت پسته در درون کوزه نشان داده است که از مواد بسیار کمیاب و گران قیمت برای مومیایی کردن او استفاده شده است. این امر به موقعیت استثنایی این زن در جامعه آن زمان اشاره دارد.»
اطلاعات کمی در مورد زندگی و مرگ «سنتانی» وجود دارد. تحقیقات قبلی نشان داده است که وی در حدود سال ۱۴۵۰ پیش از میلاد زندگی می کرده و پرستار و دایه فرعون آمنهوتپ دوم ( پسر و وارث توتموس سوم) بوده است. این زن از آمنهوتپ دوم مراقبت می کرده و در کودکی هم به او شیر می داده است.
طبق تواریخ به دست آمده، «سنتانی» ملقب به «زیور پادشاه» بوده و یکی از اعضای رده بالای دربار فرعون به حساب می آمده است. بعد از مرگ او، اندام های حیاتی اش مومیایی شدند و در چهار کوزه با درب هایی به شکل سر انسان قرار گرفتند.
مصری ها در طول فرایند مومیایی کردن اندام هایی مانند ریه ها، کبد، معده و روده ها را با دقت برمی داشتند تا از رشد باکتری ها جلوگیری نمایند و بدین سان بدن بهتر حفظ شود. علت تاکید مصریان باستان بر فرآیند مومیایی این بود که آنان به سالم ماندن بدن به منظور زندگی بعد از مرگ اعتقاد داشتند. به باور مصریان، بدن باید به خوبی محافظت می شد تا روح فرد بتواند به آن برگردد.
مکان دفن سنتانی در دره پادشاهان نشان از اهمیت بالای وی در جامعه آن وقت مصر دارد، چون که این قبرستان «معمولاً مختص فراعنه و اشراف قدرتمند بوده» و خاکسپاری در این محل نشان دهنده «امتیاز فوق العاده و احترام بالایی بوده که احتمالا فرعون برای وی قائل بوده است.»


کوزه هایی از سنگ آهک که زمانی حاوی ریه ها و کبد سنتانی بودند برای سالها در موزه ای در شهر هانوفر آلمان نگهداری می شدند. مسؤلان موزه به هنگام جنگ جهانی دوم آنها را برای در امان ماندن از صدمه به یک معدن نمک منتقل کردند.
هرچند محتویات کوزه ها مدت هاست که از بین رفته است، با این وجود محققان توانستند داخل کوزه ها را بتراشند تا بقایای مواد و همینطور سنگ آهک متخلخل کوزه ها را بررسی نمایند.
دستور العمل های دقیق استفاده شده در تهیه روغن ها و عطرهای مخصوص در کوزه ها از دیر باز مورد بحث بوده است، چونکه متون به دست آمده از مصر باستان دقیقاً به نام مواد تشکیل دهنده اشاره نمی کنند. با این وجود تیم تحقیق با استفاده از روشهای فنی تحلیلی بسیار پیشرفته سر انجام توانست ترکیب مواد داخل کوزه ها را به دست آورد.
مطابق یافته های دانشمندان، این کوزه ها حاوی موم زنبور عسل، روغن های گیاهی، چربی های حیوانی، قیر طبیعی حاصل از فرآورده های نفتی و صمغ بودند. ترکیباتی مانند کومارین (که رایحه ای شبیه به وانیل دارد و در گیاهان نخود و دارچین یافت می شود) و همینطور اسید بنزوئیک (که در صمغ درختان و بوته ها وجود دارد) در این کوزه ها پیدا شده است.
پژوهشگران همینطور توانستند صمغ های معطر درختان کاج اروپایی و درختان خاصی از گونه پسته (از خانواده بادام هندی) که در هند و آسیای جنوب شرقی یافت می شوند شناسایی کنند.
دکتر هوبر در اینباره می گوید: «وجود برخی مواد نشان داده است که مصری ها راه ها و شبکه های تجاری گسترده ای بوجود آورده بودند. وجود صمغ درخت کاج اروپایی که از شمال دریای مدیترانه و اروپای مرکزی منشأ می گیرد و یا صمغ درختانی که تنها در جنگل های استوایی جنوب شرقی آسیا پیدا می شوند، به دامنه وسیع راه های تجاری مصر در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد اشاره دارد.»
بعد از شناسایی مواد تشکیل دهنده، تیم تحقیقاتی با یک عطرساز فرانسوی و یک موزه شناس متخصص برای بازسازی رایحه واقعی مومیایی سازی کار کردند. پژوهشگران می گویند این فرایند پیچیده ماه ها و چندین بار تکرار شد تا این که عطری دقیق به لحاظ تاریخی بدست آید.
دکتر هوبر در اینباره می گوید: «اولین باری که با این عطر روبرو شدم، تجربه ای عمیق و حدودا سورئال از جنس ارتباط ملموس و معطر با دنیای باستان داشتم. مثل اینکه با سفر در زمان، پژواک ضعیفی از گذشته در دست داشته باشیم.»
دانشمندان می گویند بازسازی این رایحه به درک بهتر موقعیت اجتماعی فرد درگذشته و همینطور روش های استفاده شده برای حفظ بقایای او کمک می نماید.
این رایحه احیاشده از ماه اکتبر در موزه موسگارد دانمارک به معرض نمایش گذاشته خواهد شد تا علاقه مندان بتوانند بویی را که محققان آنرا «عطر ابدیت» نامیده اند استنشاق کنند و در هوای بخشی از روزگار باستان «تنفس کنند».
۵۸۵۸منبع:

1402/06/11
08:22:57
5.0 / 5
257
تگهای خبر: پژوهش , جامعه , خانواده , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان