درز اطلاعاتی که نباید لو می رفت!

درز اطلاعاتی که نباید لو می رفت! به گزارش جوان بین، گجت نیوز نوشت: در جریان درگیری حقوقی مایکروسافت و FTC، اسنادی که جزئیات کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس - Xbox Series X را لو می دهند، به صورت اتفاقی لو رفتند.


کنسول های نسل نهم ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ روانه بازار شده اند و کمی کمتر از سه سال از عمر آنها می گذرد. ازاین رو انتظار رونمایی ایکس باکس جدید بسیار دور از ذهن و غیرمنطقی به نظر می رسد!
این مسئله البته ظاهرا مانع برنامه ریزی مایکروسافت برای آینده برند Xbox نشده؛ چون که طبق اسناد جدید لو رفته در جریان دعوای حقوقی این کمپانی با FTC سر خرید کمپانی اکتیویژن بلیزارد، مایکروسافت مسیر روشنی برای آینده پلت فرم ایکس باکس در نظر داشته و در صدد عرضه محصولات مختلفی به بازار است.
یکی از این محصولات جدید، کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس است که ظاهرا الان مراحل توسعه را پشت سر می گذارد.
البته عرضه کنسول های میان نسلی مسئله عجیبی برای مایکروسافت و سونی نیست؛ چون که پیش از این هم در نسل قبلی، شاهد عرضه دو کنسول ایکس باکس وان اس و ایکس باکس وان ایکس از جانب مایکروسافت بودیم. با این وجود، انتشار جزئیات دقیق تر در ارتباط با مشخصات طراحی و حتی زمان برنامه ریزی برای عرضه این کنسول میان نسلی خبر جذابی برای علاقمندان به Xbox به حساب می آید.
در ادامه همراه باشید تا به بررسی دقیق جزئیات در ارتباط با این کنسول میان نسلی مایکروسافت بپردازیم و اطلاعات موجود در تصاویر لو رفته را تحلیل نماییم.
کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس طراحی استوانه ای خواهد داشت

یکی از مهم ترین خصوصیت های طراحی کنسول ایکس باکس سری ایکس، طراحی بزرگ و مکعبی آن است که در کنار رنگ مشکی مات، ظاهری نامتعارف به آن بخشیده و طراحی منحصربفردی را برای آن رقم زده است. این طراحی عجیب موافقین و مخالفین فراوانی داشت؛ اما توانست توجهات فراوانی را به خود جلب نماید.
از میان تمامی اطلاعات لو رفته در مورد مدل جدید ایکس باکس سری ایکس، طراحی متفاوت آن با نسخه اصلی، جالب توجه ترین مسئله به حساب می آید. در نسل جدید Xbox Series X مایکروسافت طراحی جعبه شکل نسخه اوریجینال را با ظاهری استوانه ای که آنرا خلاقانه و زیبا توصیف کرده، جایگزین نموده است.
البته رنگ بندی و طرح کلی این کنسول جدید، بطور قطع نشان دهنده محصولی از خانواده ایکس باکس سری ایکس است. با این حال، ظاهر استوانه ای آن، تفاوتی آشکار با نسل قبل به حساب می آید.
این طراحی ایکس باکس سری ایکس جدید البته همینطور نشان دهنده اینست که این کنسول بر خلاف اغلب نمونه های عرضه شده در سالهای اخیر، باید به صورت عمودی روی سطح قرار گیرد؛ چون که طراحی سیلندر مانند این کنسول، استفاده از آن به صورت افقی را با چالش روبرو خواهد کرد!
البته این احتمال وجود دارد که مایکروسافت به همراه این کنسول، پایه ای مخصوص را هم به خریداران عرضه نماید تا بتوانند آنرا به صورت افقی هم مورد استفاده قرار دهند.
قیمت کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس احیانا برابر با مدل اصلی این کنسول باشد

اسناد لو رفته از کنسول Xbox Series X جدید که در جریان درگیری مایکروسافت و FTC لو رفته اند، به این نکته اشاره دارند که این کنسول جدید قرار نیست ارزان تر از مدلهای کنونی ایکس باکس سری ایکس باشد.
بر طبق این جزئیات جدید، قیمت کنسول جدید برابر با ۵۰۰ دلار، یعنی هم قیمت ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ در زمان ارائه شان در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.
البته با حذف شدن دیسک درایور خیلی از ما انتظار داریم که قیمت این کنسول حداقل اندکی پایین تر از ایکس باکس سری ایکس معمولی باشد. ازاین رو ثابت ماندن قیمت آن نسبت به قبل امکان دارد بسیاری افراد را نسبت به مایکروسافت بدبین کند! با این وجود ردموندی ها بدون شک راهی برای توجیه این قیمت گذاری خود پیدا خواهند کرد و با بهبود یا ارتقای برخی بخش های این کنسول، حرف هایی برای زدن خواهند داشت.
البته این سیاست مایکروسافت امکان دارد در ادامه و با عرضه رقیبی از جانب سونی تغییر کند. با این وجود اگر انتظار داشتید که کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس را با قیمتی پایین تر از مدل اوریجینال خریداری کنید، احیانا ناامید خواهید شد!
Xbox Series X میان نسلی فاقد دیسک و تماما دیجیتال خواهد بود

در نسل های قبلی کنسول های خانگی، درصد بالایی از فروش به نسخه های فیزیکی اختصاص داشت. این مسئله حالا دستخوش تغییرات فراوانی شده؛ به صورتی که سهم نسخه دیجیتالی بازی های مختلف از فروش نسخه های فیزیکی بیشتر شده است.
امروزه بسیاری گیمرها ترجیح می دهند به جای رفتن به فروشگاه های بازی های فیزیکی، نسخه دیجیتالی عناوین مد نظر خویش را از فروشگاه های ایکس باکس یا پلی استیشن دانلود کنند. ازاین رو دیسک درایورها دیگر مثل قبل جزو اجزای کلیدی کنسول های ویدیویی به شمار نمی روند.
مایکروسافت و سونی هم به خوبی متوجه این مسئله شده اند. بنابراین است که حتی در نسل نهم هم شاهد عرضه کنسول های ایکس باکس سری اس و پلی استیشن ۵ دیجیتال بوده ایم که بدون احتیاج به دیسک درایور، تنها بازی های دیجیتالی را اجرا می کردند.
در این راه به نظر می آید مایکروسافت برای شکل دادن آینده دیجیتالی، مصمم تر است؛ چون که بر مبنای جزئیات انتشار یافته از کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس، این کنسول فاقد دیسک درایور بوده و به صورت تماما دیجیتالی به بازار عرضه خواهد شد.
ازاین رو امکان خرید نسخه فیزیکی بازی های ایکس باکس و نصب آن روی کنسول وجود نداشته و گیمرها باید با رفتن به فروشگاه ایکس باکس بازی مدنظر خویش را خریداری کنند.
البته این احتمال هم وجود دارد که مایکروسافت در آینده مبادرت به عرضه یک دیسک درایور خارجی کند تا علاقمندان به بازی های فیزیکی همچنان بتوانند عناوین مد نظر خویش را روی ایکس باکس جدید هم تجربه کنند.
لازم به ذکر است که دیسک درایور خارجی یکی از مواردی است که انتظار می رود در کنسول میان نسلی سونی هم شاهد حضورش باشیم.
هیچ اطلاعاتی در مورد ابعاد و وزن ایکس باکس جدید در اختیارمان نیست

کنسول های مدرن خانگی به صورت خاص بسیار بزرگتر از نسل های قبلی خود هستند. بعنوان مثال، ایکس باکس سری ایکس با طول و عرض ۶ اینچی و ارتفاع ۱۲ اینچی خود به مراتب بزرگتر از ایکس باکس وان به حساب می آید. این کنسول همینطور به صورت قابل توجهی سنگین تر از نسل قبلی هم خواهد بود.
این مسئله در مورد کنسول پلی استیشن 5 سونی صادق است؛ به صورتی که از همین هم اکنون صحبت های فراوانی در مورد عرضه PS5 Slim مطرح است که همان توان پردازشی و گرافیکی را در ابعاد کوچکتری عرضه کند.
البته مایکروسافت برای علاقمندان به کنسول های کوچکتر، ایکس باکس سری اس را عرضه نموده است. با این حال، بزرگترین مشکل ایکس باکس سری اس، قدرت پایین تر آن در مقایسه با سری ایکس است. به همین جهت بسیاری افراد امیدوارند که نسل بعدی ایکس باکس از نظر مشخصات فنی به ایکس باکس سری ایکس و از نظر ابعاد و اندازه به سری اس نزدیکتر باشد!
متاسفانه هم اکنون اطلاعات چندانی در مورد نسل جدید کنسول Xbox Series S در دست نیست. با این وجود با در نظر گرفتن تغییرات اندازه و حذف درایو نوری میتوان انتظار داشت که این کنسول حداقل اندکی کوچکتر از نسل های پیشین باشد.
برخی مشخصات فنی کنسول جدید ایکس باکس بهبود خواهند یافت

در کنسول میان نسلی ایکس باکس، میتوان علاوه بر تغییر طراحی کلی، انتظار پیشرفت برخی قابلیت ها و مشخصات فنی را هم داشت. همچون این تغییرات میتوان به ایکس باکس وایرلس 2، وای فای 6E و پشتیبانی از بلوتوث 5.2 اشاره نمود که سبب افزایش سرعت و دامنه عملکرد اتصال بیسیم دستگاه خواهد شد.
البته بر خلاف نسل گذشته که ایکس باکس وان ایکس به کنسولی بسیار قدرتمندتر از مدل اصلی ایکس باکس وان تبدیل شد، در نسل کنونی برنامه ای جهت استفاده از سخت افزارهای قدرتمندتر در ایکس باکس سری ایکس میان نسلی وجود ندارد. ازاین رو احیانا تا پایان نسل نهم، قدرت کنسول های ایکس باکس تغییر چندانی نخواهد کرد.
علاوه بر این، دیگر نکته جالب در مورد قابلیت های مدل جدید Xbox Series X، استفاده از یک درگاه USB-C در بخش جلو و در کنار پورت های USB-A است. این اولین دفعه است که کنسول های مایکروسافت مجهز به درگاه USB-C روانه بازار می شوند؛ چون که در مدل اوریجینال Xbox Series X هم تنها شاهد استفاده از سه درگاه USB-A بودیم.
بدین سان میتوان انتظار انتقال سریع تر داده های کنسول و امکان استفاده از اکسسوری های جدیدتر را از نسل جدید ایکس باکس داشت.
زمان احتمالی عرضه این کنسول، نوامبر ۲۰۲۴ خواهد بود

در جریان بحث های دادگاهی مایکروسافت و FTC فقط جزئیات در ارتباط با طراحی و مشخصات نسل بعدی ایکس باکس نبود که افشا شد؛ بلکه نقشه راه مایکروسافت و برنامه این کمپانی برای چند سال آینده پلت فرم ایکس باکس هم بخش دیگری از جزئیات لو رفته به حساب می آید.
این اسناد به صورت دقیق برنامه چند سال آینده مایکروسافت و کنسول هایی که در این بازه زمانی معرفی خواهند شد را در معرض دید همه قرار می دهد. بر طبق این اسناد، نسل جدید کنسول Xbox Series X که با کد رمز بروکلین شناخته می شود، احیانا در ماه نوامبر سال 2024 به بازار عرضه خواهد شد. از طرفی، رونمایی از این کنسول هم چند ماه قبل و احیانا در تابستان سال آینده انجام خواهد پذیرفت.
این البته تمام ماجرا نیست؛ چون که آن طور که از این اسناد برمی آید، مایکروسافت همینطور تصمیم دارد قبل از عرضه کنسول جدید ایکس باکس، چندین مدل جدید از نسل کنونی را با ظرفیتهای مختلف حافظه روانه بازار کند.
از طرفی، عرضه مدلهای متفاوت کنسول های نسل نهمی در سال 2025 میلادی هم دیگر اطلاعاتی است که از این تصویرهای لو رفته استخراج می شوند؛ هرچند که اهمیت هیچ یک از آنها به اندازه کنسول میان نسلی Xbox نیست!
ظرفیت حافظه داخلی افزایش خواهد یافت

پیشرفت دائمی صنعت بازی های ویدیویی احتیاج به حافظه داخلی بیشتر در کنسول ها را افزایش داده است. اهمیت اجرای سریعتر بازی های ویدیویی هم اکنون تا حدی است که حتی اگر نسخه فیزیکی یک بازی را هم خریداری کنید، نمی توانید بازی را به صورت مستقیم از روی دیسک اجرا کنید و لازم است که ابتدا آنرا روی حافظه داخلی کنسول نصب نمایید.
از طرفی، هم اکنون میتوان در بازار عناوینی را پیدا کرد که حجمی بالاتر از ۱۰۰ گیگابایت دارند! در این شرایط، نصب تنها چند عنوان از این بازی ها سبب می شود که حافظه داخلی کنسول های مدرن کاملا پر شود!
این مسئله سبب شده که اهمیت حافظه داخلی در کنسول های مدرن بیشتر از پیش مطرح باشد.
نسل کنونی ایکس باکس سری ایکس از یک حافظه یک ترابایتی اس اس دی بهره برده و حدودا 800 گیگ فضای خالی برای نصب کنسول ها را در اختیار گیمرها قرار می دهد. البته امکان ارتقای حافظه داخلی از راه کارت های خارجی SSD وجود دارد. اما این کار هزینه زیادی برای کاربران به دنبال خواهد داشت!
ازاین رو مایکروسافت می تواند با ارتقای حافظه SSD داخلی کنسول میان نسلی ایکس باکس سری ایکس تا حد زیادی این مشکل را رفع کند. اطلاعات جدید لو رفته از این کنسول همینطور حاکی از عرضه آن در مدلهای یک و دو ترابایتی است؛ هرچند که نسخه دو ترابایتی احیانا قیمت بسیار بالاتری خواهد داشت!
Xbox Series X جدید مصرف انرژی بهینه تری خواهد داشت

مسئله بهینه سازی مصرف انرژی دستگاههای الکترونیکی و گجت های مختلف در کشورهای پیشرفته دنیا بسیار جدی است و کمپانی های مختلف با جدیت دنبال کاهش مصرف برق دستگاههای خود هستند. این بهینه سازی مصرف انرژی نه تنها برای طبیعت مفید است؛ بلکه هزینه های گاها سنگین انرژی تحمیل شده به افراد را هم می کاهد.
بر مبنای اسناد لو رفته در دادگاه مایکروسافت و FTC، کنسول جدید ایکس باکس سری ایکس بسیار بهینه تر از نسل کنونی خواهد بود. بگونه ای که تغییرات بوجود آمده در قسمت های مختلف سخت افزاری این کنسول سبب کاهش مصرف برق این کنسول تا سقف 15 درصد خواهد شد. علاوه بر این، مد استندبای این کنسول هم حدودا پنج برابر مصرف انرژی پایین تری خواهد داشت.
مایکروسافت همینطور تصمیم دارد که ۳۰ درصد از کنسول جدیدش را از مواد بازیافت شده تولید نماید. علاوه بر این، انتظار می رود که جعبه کنسول جدید مایکروسافت هم به صورت صد درصدی از موارد قابل بازیافت ساخته شده باشد.
دسته مشترک ایکس باکس (Xbox Universal Controller) با قابلیت های منحصربفرد و جذاب

در کنار افشای مشخصات کنسول جدید ایکس باکس، معرفی دسته مشترک ایکس باکس هم یکی دیگر از سورپرایزهای جذاب افشا شده از اسناد مایکروسافت بود.
این دسته کاملا جدید مایکروسافت مقرر است نقشی محوری در توسعه برند گیمینگ ایکس باکس را به دوش بکشد و بگونه ای طراحی و ساخته شده که در پلت فرم های مختلفی قابل استفاده باشد. البته ظاهر این دسته بیشتر از همه شبیه به دسته کنسول های ایکس باکس سری ایکس اس به نظر می رسد؛ اما تغییرات مختصری را در مقایسه با آنها تجربه کرده است.
نخستین مشخصه این دسته ها طراحی دو رنگ است که ظاهری منحصربفرد به آنها بخشیده و خیلی سریع سبب تشخیص آنها از دسته های معمولی ایکس باکس می شود. این دسته همینطور از ایکس باکس وایرلس ۲ و بلوتوث ۵.۲ هم پشتیبانی خواهد نمود.
علاوه بر این، اسناد لو رفته از این دسته ایکس باکس حاکی از تجهیز آنها به فیدبک ارتعاشی (Haptic Feedback)، مشابه آن چه در پلی استیشن 5 دیدیم است. علاوه بر این، کلیدهای آنالوگ قابل تنظیم و ماژولار در کنار پک باتری قابل شارژ هم از دیگر محاسن این دسته یونیورسال در مقایسه با دسته استاندارد ایکس باکس سری ایکس اس به شمار می روند.
در این دسته ها همینطور شاهد استفاده از سنسورهای شتاب سنج هستیم که سبب می شود فورا بعد از اینکه کاربر دسته ها را برمی دارد، شاهد روشن شدن آنها باشیم. علاوه بر این، طراحی ماژولار همینطور سبب می شود که تعمیرات و تعویض قطعات آن راحتتر از قبل امکان پذیر باشد و عمر مفید دسته افزایش پیدا کند.
همینطور یک اپلیکیشن اختصاصی هم در کنار این دسته منتشر خواهد شد که امکان سینک کردن سریع دسته و اکسسوری ها را فراهم نموده و امکان جابجا شدن سریع بین آنها را فراهم می آورد.
مایکروسافت همینطور نسخه جدیدی از ایکس باکس سری اس را هم تحت توسعه دارد

البته مایکروسافت تمام تمرکزش را وقف نسل جدید ایکس باکس سری ایکس نکرده و مدل میان نسلی کنسول ایکس باکس سری اس را هم در برنامه دارد.
البته اسناد مایکروسافت هیچ اطلاعات دقیقی در مورد مشخصات فنی و ظاهری این کنسول در اختیارمان قرار نمی دهد. با این وجود آنچه می دانیم اینست که نسل جدید Xbox Series S با کد رمز Ellewood حدود ماه سپتامبر 2024 و با قیمت 300 دلار روانه بازار خواهد شد.
ایکس باکس سری اس همانند برادر بزرگترش ظرفیت حافظه بالاتری خواهد داشت و علاوه بر مدل 512 گیگ، در ظرفیت یک ترابایت هم روانه بازار خواهد شد. این دستگاه همینطور از تکنولوژی سریعتر و بروزتر وای فای 6E، در کنار ایکس باکس وایرلس 2 و بلوتوث 5.2 پشتیبانی خواهد نمود.
علاوه بر این، به همراه کنسول میان نسلی ایکس باکس سری اس، دسته یونیورسال ایکس باکس هم به بازار عرضه خواهد شد. این دسته البته به صورت جداگانه قبل از عرضه Ellewood روانه بازار می شود.
227227


1402/07/02
20:02:13
5.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان